Ropa: Ceny ropy v pondelok ráno klesli približne o 3 %

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Singapur 21. decembra (TASR) – Ceny ropy na začiatku nového týždňa klesajú. V pondelok ráno stratili vyše 3 %. Dôvodom je rýchle šírenie nového kmeňa koronavírusu, ktoré spôsobilo uzavretie veľkej časti Británie a podporilo obavy z pomalšieho zotavovania dopytu, keďže v Európe sa sprísňujú protipandemické opatrenia.

Barel (159 litrov) americkej ropy WTI s januárovým kontraktom sa v pondelok o 7.39 h SEČ predával po 47,60 USD (38,83 eura). To bolo o 1,50 USD alebo 3,06 % menej ako v piatok (18. 12.) na konci obchodovania na newyorskej komoditnej burze. WTI si v piatok pripísala 74 centov alebo okolo 1,5 % a uzavrela na 49,10 USD za barel. Februárový kontrakt na severomorskú ropnú zmes Brent sa v pondelok ráno o 7.44 h SEČ predával s mínusom 1,68 USD alebo 3,21 % po 50,58 USD za barel.

Ceny čierneho zlata zaznamenali v uplynulom týždni siedmy týždňový nárast po sebe. Náladu investorov totiž zlepšili vyhliadky týkajúce sa vakcinácie proti ochoreniu COVID-19.

„Prísnejší lockdown v Británii v boji s novým kmeňom koronavírusu a cestovné obmedzenia v ostatných európskych krajinách spôsobili, že fondy zatvárajú svoje dlhé pozície,“ uviedol hlavný analytik spoločnosti Sunward Trading Chiyoki Chen. Dodal, že negatívny vplyv na náladu na trhu majú aj predlžujúce sa rokovania o budúcich vzťahoch medzi Britániou a Európskou úniou (EÚ). „Brent môže tento týždeň padnúť pod 50 USD za barel a WTI pod 45 USD za barel,“ dodal.

(1 EUR = 1,2259 USD)

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *