Ropa: Ceny ropy vzrástli, cena Brentu prekročila 48 USD za barel

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


New York 2. decembra (TASR) – Ceny ropy zaznamenali v stredu rast o viac než 2 %, pričom cena Brentu prekročila hranicu 48 USD za barel (159 litrov). Trhy podporila informácia o poklese ropných zásob v USA, ako aj o schválení vakcíny proti ochoreniu COVID-19 v Británii. Navyše, trhy očakávajú, že štáty Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a ďalší veľkí producenti sa na štvrtkovom zasadnutí (3. 12.) dohodnú na pokračovaní ťažobných škrtov.

Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou vo februári dosiahla do 19.21 h SEČ 48,50 USD (40,20 eura) za barel. V porovnaní s predchádzajúcou uzávierkou to znamená rast o 1,08 USD (2,28 %).
Cena americkej ľahkej ropy s januárovým kontraktom dosiahla 45,59 USD za barel. Oproti predchádzajúcej uzávierke to predstavuje rast o 1,04 USD alebo 2,33 %.

Zásoby ropy v USA podľa najnovších informácií amerického ministerstva energetiky klesli v týždni do 27. novembra o 679.000 barelov. To podporilo ceny ropy, na rozdiel od pôvodného odhadu Amerického ropného inštitútu (API), ktorý počítal s rastom zásob.

Navyše, Británia sa v stredu stala prvou západnou krajinou, ktorá schválila vakcínu proti ochoreniu COVID-19. Prípadný návrat v krajine do normálu by mohol podporiť dopyt po rope.

Trhy okrem toho čakajú na výsledok štvrtkovej schôdzky predstaviteľov zoskupenia OPEC+ (zahrnuje krajiny OPEC a ďalších producentov na čele s Ruskom). Očakávajú, že v OPEC+ sa dohodnú na pokračovaní súčasného programu obmedzovania ťažby o ďalšie tri mesiace. Terajší program platí do 31. decembra. V samotnej ropnej organizácii sa podľa Alžírska zhodli na tom, že program by mal pokračovať do konca marca budúceho roka a trhy veria, že členom OPEC sa o tom podarí presvedčiť aj zástupcov mimo ropnej organizácie.
(1 EUR = 1,2066 USD)

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *