Rusko uvalilo na predstaviteľov EÚ odvetné sakncie

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Moskva 22. decembra (TASR) – Rusko uvalilo v utorok sankcie na predstaviteľov EÚ. Ide o odvetný krok za sankcie, ktoré voči osobám z blízkeho okolia ruského prezidenta Vladimira Putina zaviedla ešte v októbri Európska únia v reakcii na augustovú otravu ruského opozičného lídra Alexeja Navaľného. Informovala o tom agentúra AFP.

Ruské ministerstvo zahraničných vecí oznámilo, že v reakcii na takéto „konfrontačné“ kroky EÚ sa rozhodlo rozšíriť zoznam predstaviteľov členských štátov a inštitúcií EÚ, ktorým nebude povolený vstup na územie Ruskej federácie.

Rezort ruskej diplomacie si v utorok ráno – ešte pred oznámením o uvalení sankcií – predvolal veľvyslancov Nemecka, Francúzska a Švédska, aby im tlmočil svoj nesúhlas s ich reakciou na otravu Navaľného.

Laboratória v zmienených troch štátoch dospeli na základe analýz biologických vzoriek k záveru, že Navaľnyj bol vystavený nervovoparalytickej látke typu novičok, ktorú vyvinuli v Sovietskom zväze počas studenej vojny.

Predstavitelia viacerých štátov vyslovili podozrenie, že za pokusom o otrávenie Navaľného je Rusko. Európska únie následne zaviedla v októbri sankcie voči viacerým ruským predstaviteľom.

Sankcie EÚ sa týkajú šiestich osôb z blízkeho okolia prezidenta Vladimira Putina vrátane riaditeľa tajnej služby FSB Alexandra Bortnikova a námestníka prezidentskej kancelárie Sergeja Kirijenka. Terčom sankcií EÚ je aj Štátny výskumný ústav organickej chémie a technológie, s ktorým majú podnikatelia z EÚ zakázané udržiavať kontakty.

Sankcie ustanovujú zákaz vstupu na územie Európskej únie a zmrazenie akýchkoľvek finančných aktív v európskych bankách.

Navaľnyj (44) skolaboval a upadol do kómy 20. augusta na palube lietadla z Tomska do Moskvy. Piloti urgentne pristáli v sibírskom meste Omsk, kde Navaľného hospitalizovali na jednotke intenzívnej starostlivosti toxikologického oddelenia. O dva dni povolili lekári jeho prevoz špeciálnym lietadlom do Nemecka, kde sa liečil v berlínskej klinike Charité. Z nemocnice ho prepustili 23. septembra.

Rusko účasť na otrave dlhodobo odmieta.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *