Šéf úradu nemeckej kancelárky: Celoplošný lockdown sa pravdepodobne predĺži

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Berlín 14. decembra (TASR) – Je veľmi nepravdepodobné, že celoplošný lockdown, ktorý Nemecko zavádza už o dva dni, sa uvoľní v pripravovanom termíne, teda 10. januára. Vyjadril sa tak v pondelok šéf úradu nemeckej kancelárky Angela Merkelovej Helge Braun v rozhovore pre nemecké televízie RTL/n-tv.

Braun zopakoval, že školy, škôlky a jasle sa po ukončení lockdownu, teda celoplošných karanténnych opatrení, otvoria ako prvé, približuje agentúra DPA.

„Vzdelanie je prioritou a naďalej ňou aj zostane,“ vyjadril sa Braun. Zároveň dodal, že deťom pracovníkov v tzv. prvej línii boja proti koronavírusu budú poskytovať dennú opateru, kým budú ich rodičia v práci.

Kancelárka Angela Merkelová a predstavitelia 16 spolkových krajín sa v sobotu dohodli na sprísnení protipandemických opatrení v záujme zastavenia exponenciálneho rastu nákazy koronavírusom. Podľa Merkelovej novembrové opatrenia, keď bol zavedený len čiastočný lockdown, nepreukázali výrazný pokles počtu nakazených.

Od stredy budú v krajine zatvorené všetky školy, prípadne prejdú na domáce vzdelávanie. Zatvorená bude aj väčšina prevádzok, ktoré neponúkajú jedlo a služby ako napríklad kaderníctva, ktoré boli dosiaľ otvorené. Reštaurácie však môžu naďalej ponúkať jedlo so sebou. Zakázaný bude aj predaj ohňostrojov a v krajine bude platiť zákaz zhromažďovania sa vo vonkajších priestoroch v súvislosti s oslavami Nového roka.

Nemecko od začiatku pandémie celkovo zaznamenalo 1.338.483 prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2, ktorej podľahlo 22.406 osôb.

PODPORTE nezávislé spravodajstvo

Len vďaka Vašej podpore dokážeme robiť kvalitnú a nezávislú žurnalistiku

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *