Smer podáva podnet na ÚVO za nákup testov z Trnavy

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


SMER PODÁVA PODNET NA ÚVO. NÁKUP TESTOV Z TRNAVY JE PODĽA FICA POCHYBNÝ

Opozičná strana SMER – sociálna demokracia sa dnes obrátila s podnetom na Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO). Sociálnym demokratom sa nepáči pochybné pozadie výberu trnavskej firmy, ktorá predala štátu testy na plošné testovanie v hodnote 43,5 miliónov eur. Médiá o tom informoval predseda Smeru Robert Fico a podpredseda strany Erik Kaliňák, ktorý podnet podával. 

Smer vidí za nákupom testov kšeft strán vládnej koalície. Poukazuje na veľmi blízke prepojenia premiéra Matoviča a jeho rodiny na šéfa trnavskej firmy, ktorá vyhrala miliónovú zákazku od štátu, aj keď nespĺňala predpoklady. V rizikovom opatrení celoplošného testovania vidí strana Smer figový list, ktorým chce vláda prekryť tento kolosálny kšeft.  

„Igor Matovič ani raz neodmietol informácie o tom, že jeho deti chodia do súkromnej školy, ktorá je spravovaná firmou, ktorej majiteľom je presne ten istý človek, ktorý bol vo firme, ktorá kupovala testy za 43,5 milióna eur. Igor Matovič ani raz nepoprel informáciu, že jeho manželka pôsobila v orgánoch tejto školy, čiže bola úplne napojená na vlastnícke štruktúry firmy, ktorá zabezpečuje chod tohto školského zariadenia,“ kritizuje premiéra Robert Fico. 

Sociálni demokrati ďalej kritizujú cenu týchto testov. Podľa informácií, ktoré uvádza Smer, stojí jeden takýto test na svetových trhoch cca. 2 eurá. Vláda Igora Matoviča však od trnavskej firmy kúpila jeden test za 4 eurá, čím podľa Fica a Kaliňáka prihrala trnavskej firme viac ako 13 miliónov eur čistého zisku, z vrecák daňových poplatníkov. 

Podnet, ktorý podáva strana Smer-SD na ÚVO je postavený na podozrení z netransparentného spôsobu obstarania testov a tiež na podozrení z porušenia zákona, podľa ktorého sa verejného obstarávania nemôžu zúčastniť firmy, ktoré majú daňové a odvodové podlžnosti voči štátu a verejným inštitúciám. Smer tvrdí, že trnavská spoločnosť Eurolab Lambda a. s. nemala právo zapojiť sa do verejného obstarávania, keďže bola dlžníkom Sociálnej poisťovne. Fico s Kaliňákom v podnete rovnako poukazujú aj na podozrivú aktivitu nového šéfa Štátnych hmotných rezerv za SaS, Jána Rudolfa, ktorý firme pomohol dostať sa do súťaže, aj keď to zákon nedovoľoval.   

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


8 thoughts on “Smer podáva podnet na ÚVO za nákup testov z Trnavy

 • 27. októbra 2020 at 9:15
  Permalink

  VYNIKAJÚCO!!!
  Cynik Matovič sa vyškiera občanom, ktorí si chcú dať overiť správnosť testu a i. slovami: „Sporte si peniažky/to akože na pokuty/…HNUSOBA! Treba sa pozrieť na jeho „sporenie“!
  A:
  Zaujímavý titulok na http://www.slovenskaiskra.sk:
  Maduro oznámil objav molekuly, ktorá zabíja ochorenie COVID-19 na 100 %
  alebo
  Minister Budaj a „poprava stromov“ v Sade Janka Kráľa

  Reply
 • 27. októbra 2020 at 15:55
  Permalink

  Otázky na úspešnosť testov, ktoré by som položil.
  Znamená 30% úspešnosť testovania, že 70% skutočne pozitívnych nebude detekovaných testom a dostanú certifikát o negativite?
  Znamená to, že v tých 30% pozitívne detekovaných sa chybne ocitnú aj skutočne negatívni, teda zdraví?

  Reply
 • 27. októbra 2020 at 20:39
  Permalink

  A môže mi niekto vysvetliť, čo je to DOBROVOĽNE POVINNÉ?
  Sú to blázni!!! „Kráľ je nahý!“

  Reply
   • 28. októbra 2020 at 8:43
    Permalink

    Pán Vašek, oni nie že nemajú oči, oni nemajú srdce; nahnať ľudí /ešte aj tehotné ženy/ na nespoľahlivé testy, nechať ich stáť hodinu, dve, tri v chladnom počasí, hmm. Vraj sa už nakazili nejakí vojaci.
    Prezidentku akoby sme ani nemali, vynorila sa až po testovaní na Orave… a medoústym alibistickým prejavom nabádala ľudí, aby sa celoplošného testovania zúčastnili; ona nemusí, ona je testovaná vraj každú chvíľu, len by som bola zvedavá či antigénovými testami.
    Peniaze daňových poplatníkov, ktoré vyhodil Matovič na testy, mohol radšej naliať do nemocníc.
    TEROR, KAPITALISTICKÝ TEROR!!!

    Reply
 • 28. októbra 2020 at 9:26
  Permalink

  28.10.2020 | 08:20
  Antigenní testy nejsou spolehlivé, ukazuje studie provedená v Ústavu lékařské mikrobiologie 2. LF UK a FN Motol
  Výsledky studie jsou plně v souladu s Odborným stanoviskem Společnosti pro lékařskou mikrobiologii a Laboratorní skupiny COVID MZČR, které upozorňuje na riziko falešně negativních výsledků při užití antigenních testů.
  – 27.10.2020 Fakultní emocnice v MOTOLE
  Antigenní testy nejsou spolehlivé, ukazuje provedená studie
  Srovnávací studie měla odpovědět na otázky, jestli je možné dosud nejspolehlivější metodu testování na Covid-19, tedy PCR (výsledky do 4 hodin), nahradit metodou novou, u které testování trvá kratší dobu – přibližně 30 minut. Zkoumala se jednak celková citlivost antigenních testů, tzn. u jedinců bez ohledu na projevené příznaky, a dále citlivost u těch, u kterých se alespoň jeden z uváděných příznaků nemoci Covid-19 projevil. O použití antigenních testů se uvažovalo v souvislosti s celoplošným testováním české populace.
  Během testovací studie, která proběhla v minulém týdnu (21.10.2020 – 24.10.2020), vyšetřil tým pracovníků Ústavu lékařské mikrobiologie 2. LF UK a FN Motol ve spolupráci s odběrovým místem FN Motol celkem 591 jedinců, kteří navštívili odběrové místo a souhlasili s odběry z nosohltanu pro účely srovnávací studie. Věkový průměr testovaných osob byl 40 let (věkové rozpětí 11 až 78 let). Jeden anebo více příznaků onemocnění COVID-19 u sebe pozorovalo 290 jedinců (49 %), zbylých 391 jedinců neuvádělo žádný z následujících příznaků: kašel, bolest svalů, kloubů, zimnice, průjem, zvracení, zvýšená teplota, ztráta chuti a čichu.
  „Výsledky studie jsou opravdu daleko za očekáváním. Celková senzitivita antigenních testů se podle našeho zjištění pohybuje pod hranicí 70 %. Náš odhad byl přitom zhruba 85 %,“ říká prof. MUDr. Pavel Dřevínek, Ph.D., přednosta Ústavu lékařské mikrobiologie 2. LF UK a FN Motol, a dodává: „Dá se říct, že 3 z 10 Covid+ pacientů, a to dokonce i pokud mají příznaky, antigenní testy vůbec nerozpoznají!“
  Ve studii byly srovnávány dva typy antigenního testu, které se mezi sebou liší především ve způsobu detekce a odečtu barevné změny testovacího proužku. Zatímco výsledek jednoho typu testu se odečítá prostým okem (antigenní test 1), druhý vyžaduje přístroj pro odečet fluorescenčního signálu (antigenní test 2). Pro každý z testů byl jako materiál použit samostatný výtěr z nosohltanu; testy byly provedeny podle instrukcí výrobců ihned po odběru v prostoru odběrové místnosti. Metoda PCR byla provedena ze samostatného výtěru z nosohltanu a doplněná o výtěr ze zadní stěny nosohltanu. Výtěry pro účely PCR byly vloženy do virologického transportního média a zpracovány standardním způsobem v prostorách pracoviště nemocniční mikrobiologie, který zahrnoval potřebnou extrakci nukleové kyseliny a vlastní PCR (polymerázová řetězová reakce; jedná se o metodu rychlého a snadného zmnožení úseku DNA založená na principu replikace nukleových kyselin).

  Reply
 • 28. októbra 2020 at 13:46
  Permalink

  Vystúpenie prezidenta Slovenskej lekárskej komory Mariana Kollára o celoplošnom testovaní v TA3 dnes — TLIESKAM!!!

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *