SMER-SD: Kolíková vytiahla z verejných zdrojov 1,5 milióna eur

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

FIRMA KOLÍKOVEJ VYTIAHLA MINULÝ ROK Z VEREJNÝCH ZDROJOV 1,5 MILIÓNA EUR. PREČO MLČIA REMIŠOVÁ A ŠELIGA?

Predstavitelia strany SMER – sociálna demokracia na dnešnej tlačovej besede pokračovali v poukazovaní na prešľapy ministerky Kolíkovej. „Ja vám len pripomeniem príklad, kedy nikto nekúpil žiadne CT v Piešťanoch, ale odstúpil predseda parlamentu, odstúpila podpredsedníčka parlamentu a odstúpila ministerka zdravotníctva. Pripomeniem, že za mojej vlády bolo na ministerstve hospodárstva elektronicky urobené jedno výberové konanie, kde vyhrala upratovacie služby firma „koňa-brata-sestry“ ministra, ktorý musel odísť z funkcie, pretože to vraj bolo  neudržateľné, aby nejaká vzdialená rodina upratovala na ministerstve, kde možno sedel nejaký strýko ako minister hospodárstva,“ začal predseda strany SMER – SD Robert Fico.

A pokračoval v poukazovaní na nechutné okrádanie bežných ľudí ministerkou Kolíkovou. „Kolíkovej rodinné firmy okrádajú ľudí a zarábajú na štáte. Spoločnosť MK Real, ktorá spravuje bytový fond, spoločníci brat pani Kolíkovej, matka pani Kolíkovej a sama ministerka Kolíková. Konateľkou spoločnosti je nevlastná sestra pani Kolíkovej, pani Ivanková. A pani Ivanková je právoplatne odsúdená 18. januára 2020 na 18 mesiacov za to, že spreneverila takmer 16 tisíc eur, ktoré patrili vlastníkom bytových domov v Moste pri Bratislave,“uviedol.

Reakcia ministerky na tieto skutočnosti bola – nevedela som, konateľka končí, škoda bola uhradená. Jedno klamstvo za druhým; v čase prvej tlačovej besedy k tejto téme škoda ešte nebola uhradená. Pani Kolíková ako ministerka SPRAVODLIVOSTI verejne klame, klamala pri Lučanskom, klamala pri advokátovi, ktorý zomrel na Covid, keď povedala, že nemali pľúcnu ventiláciu, hoci v tom čase bolo k dispozícii 37 postelí. „Kde je predsedníčka jej strany Remišová? Kde je Sorosove dieťa Šeliga, veľký bojovník za spravodlivosť? Kde sú všetci, ktorí kričali, že nie je možné, aby sa takto správal predstaviteľ vlády? Toto je tá nová politická kultúra?,“ pýta sa R. Fico.

Uviedol zároveň ďalší príklad – firma Elektronika, a.s. Predsedom predstavenstva je brat ministerky Kolíkovej. Do 18. apríla 2016 druhou členkou predstavenstva bola ministerka Kolíková, no v ten deň odišla z predstavenstva, lebo sa stala štátnou tajomníčkou na ministerstve spravodlivosti. Rovnako 18. apríla nastupuje do predstavenstva ako člen pán Opett. „Môže dnes Kolíková povedať, že po odchode 18. apríla z predstavenstva s tým nemá nič spoločné? Ako s tým nemá nič spoločné, keď jej spoločnosť s ručením obmedzeným, právnická firma Kolíková & Partners, kde spoločníkom je Kolíková a pán Opett, ktorého 18. apríla za seba dáva ako člena predstavenstva. A musí mu veľmi dôverovať tomu Opettovi, lebo konateľom jej spoločnosti je od 27. apríla 2016. To je  dátum, kedy odchádza za štátnu tajomníčku.“

Problém podľa R. Fica je ale v tom, že firma Elektronika má zmluvy s verejnoprávnou RTVS a divadlom Nová scéna, to znamená má zmluvy s inštitúciami, ktoré nakladajú s verejnými zdrojmi. „Vytiahli sme si z centrálneho registra zmlúv všetky zmluvy, ktoré uzatvorila spoločnosť Elektronika s RTVS. Za rok 2020, kedy je M. Kolíková ministerkou spravodlivosti, je to 12 zmlúv. RTVS – 729 tisíc, RTVS – 275 tisíc, RTVS – 115 tisíc eur, Nová scéna – 176 tisíc eur. Len v prípade RTVS je to za rok 2020 jeden a pol milióna eur,“ upresnil.

Podpredseda strany Erik Kaliňák potvrdil, že spoločnosť MK Real k dnešnému dňu majiteľom bytov škodu za takmer 16 tisíc eur nevrátila a vyzval ministerku Kolíkovú, aby tento stav okamžite napravila. „MK Real nelegálne podnikala v správcovskom biznise takmer 16 rokov a potvrdilo sa nám, že majitelia bytov v Moste pri Bratislave nie sú jediní, ktorých táto firma okradla o ich správcovský fond. V mene vlastníkov bytov v Moste boli zobrané úvery bez ich vedomia, nakoľko boli falšované ich podpisy a zápisnica z domovej schôdze, na ktorej sa schvaľoval tento úver. Majiteľom bytov sa odvtedy podarilo dostať k rôznym faktúram a aj k účtovníctvu, kde zistili, že z úverov v hodnote 350 tisíc eur boli pravdepodobne okradnutí, nakoľko tieto financie mali slúžiť na rekonštrukciu domu a okolia, no z toho, čo videli zistili, že mnohé z faktúr sú falošné. Aktuálne sa snažia zistiť, akú škodu im firma pani Kolíkovej spôsobila, bavíme sa o sume 100 až 250 tisíc eur. Sú to peniaze, ktoré vlastníci bytov ani nemali, no banka si ich od nich žiada späť,“ priblížil Erik Kaliňák.

Podpredseda strany vyzval médiá na spoločný verejný tlak, aby sa majiteľom podarilo dostať späť k peniazom, o ktoré ich firma vlastnená ministerkou okradla. Navyše, po tom, čo bola prvá tlačová beseda k okrádaniu bežných ľudí firmou ministerky Kolíkovej, vedenie strany sa dostalo k informácii, že už 20 rokov pôvodná vlastníčka pozemku, na ktorom stojí firma Kolíkovcov, sa neúspešne domáha pozemku. Podľa kúpnej zmluvy a osvedčení o vydržaní ide o rovnaký podvod, ako v prípade Andreja Kisku pod Tatrami.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *