Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

S veľkou radosťou som si pozrel premiéru filmu HoKEjový sen. Bol najmä o Lacovi Nagyovi, ale aj o malom chlapcovi, ktorý sa pripravuje na hokejovú kariéru. Film bol spracovaný dokumentárne, bol aj plný emócií, výborných záberov, detailov. Táto novinka v kinách ponúka aj zamyslenia na tému výchovy hokejistov. Prináša otázky, ale akoby sa bál na ne priamejšie odpovedať. No veľmi dôležitým faktom je, že práve za socializmu vyrástli najväčšie slovenské hokejové hviezdy. To nemôže poprieť nikto.

Tvorcovia filmu sa snažia prilákať deti, resp. ich rodičov, aby ich dali na hokej. Vo filme odznela nádej, že vďaka šampionátu v Bratislave a Košiciach z roku 2019 možno budeme mať novú úspešnú generáciu hokejistov – tých hokejistov, ktorí dnes už hrajú, alebo vďaka eufórii z účasti najlepších hráčov sveta v hlavnom meste a metropole východu ešte len začnú. HoKEjový sen nepriniesol informáciu o tom, že základ pre úspech z roku 2002 získali zlatí chlapci z Göteborgu v socializme. V socializme, v ktorom mali možnosť hrávať, v ktorom nie náhodou bol väčší záujem, nemuseli sa robiť nábory, ako dnes, ale robili sa výbery. Pretože hrať hokej bolo dostupnejšie. A štát ho podporoval. Skutočne nie je náhodou, že pred dvadsiatimi rokmi sme v kanadsko-americkej NHL mali aj 40 hokejistov naraz. Všetci boli vychovaní za socializmu. Dnes v kanadsko-americkej NHL pôsobí z novej generácie vychovanej po páde železnej opony len pár hokejistov. Aj zo všetkých 83 Slovákov hrajúcich v NHL je tých narodených po roku 1989 len pár. Ak si socializmus vs. kapitalizmus v hokeji premeníme na pomyselné skóre, tak výsledok by bol priepastný.

V dokumente sa tvorcovia neodvážili povedať, že za úspechom slovenských hokejistov bol socializmus. Ani im to nevyčítam, lebo politika sa tam naozaj nehodila. No pri premýšľaní o úspechoch a neúspechoch slovenského hokeja by sa všetci fanúšikovia mali na hokej pozrieť práve aj z tohto pohľadu. Socializmus jednoducho vytváral podmienky pre výchovu a napredovanie nielen hokejistov, ale aj iných športovcov. Režim, ktorý nastal po 17. novembri 1989 priniesol len postupné zdražovanie, likvidovanie možností na cenovo dostupné hranie, kluby sa stali samostatnými firmami, niekdajšie fabriky, ktoré stáli pri kluboch, zanikli. Zdražela hokejová výstroj a dostať na ľad je dnes ťažšie, keďže program zimných štadiónov je naplnený práve aj pre nevyhnutnosť získavať iné zdroje. A tak mnohokrát je ľad prenajímaný firmám, ktoré platia za to, že si ich zamestnanci prídu „rybníkovo zaťukať“. Je to teda akýsi začarovaný kruh. Keďže nie sú peniaze, ľad sa prenajíma firmám, ale potom menej času na ňom trávia mladíci. Keďže nie sú peniaze, nekupuje sa nová výstroj pre deti, zaplatiť ich musia rodičia. Ale keďže je to drahé a mnohí rodičia sú radi, že majú na základné prežitie, hokej si dovoliť nemôžu. Štát sa dnes často vyhovára na nedostatok financií, pričom často financuje rôzne nepotrebné veci, priestor neraz dostávajú nezmyselné projekty, na hokej či na šport tak nezostáva. Alebo len veľmi málo. Už keď sa na to pozrie aj človek nemilujúci šport celkom objektívne, tak predsa financie investované do športu sú prevenciou pred chorobami a následne teda odľahčia zdravotníctvo.

Dokument HoKEjový sen je krásnou spomienkou na minuloročné majstrovstvá sveta v hokeji, predstavujú Laca Nagya, ako aj mladého hokejistu Jonáša Pahuliho. Stálo by za to v budúcnosti urobiť aj dokument, ktorý by poukazoval práve na politické súvislosti hokeja. Pretože najväčšie hviezdy a tiež najväčšie slovenské hokejové úspechy prišli vďaka tomu, že ich niekto vychoval. Dnes je síce nová technika, hokejisti majú k dispozícii modernejšie posilňovne či celé hokejové zázemie. Problém je však taký, že je to len pre tých, čo si to môžu dovoliť. Nehovoriac o tom, že platy mládežníckych trénerov sú veľmi malé a trénera to môže nútiť hľadať aj iné možnosti obživy.

Súčasný režim síce priniesol moderné prístroje, ale zároveň širokým masám detí zabránil hrať hokej. A práve aj medzi mnohými chudobnými deťmi mohli byť noví Šatanovia, Demitrovia, Hadzušovia, Hossovia, Chrárovia a spol. Výzvy na štát, aby podporoval chudobné deti, sú bezzubé, keďže problémom je systém, ktorý je nastavený v prospech tvorenia finančného zisku. HoKEjový sen budoval práve socializmus.

PhDr. Michal Albert, PhD.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne




Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *