Štefan Dlugolinský: Môj názor na kroky MK SR

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Už od samého začiatku je jasné, že MK SR sa snaží o zrušenie fondov. V talóne určite má niečo nové a to podľa vlastného liberálneho zámeru. Po prečítaní výsledkov, tzv. zberu, je evidentná spolupráca MK a Inštitútu pre kultúrnu politiku, ktorý vedie bývalá herečka a politička Magda Váššáryová. Čiže vietor fúka od Pistoriho paláca na Štefánikovej ul. 25. Bolo by zaujímavé zistiť, čo taký „výskum“ stál a či prebehol v zmysle právnych predpisov.

Rozhodne je nutné pozrieť sa najmä na zámer ankety, ktorá v konečných výsledkoch uvádza 1132  respondentov zúčastnených na zbere východiskového materiálu v čase od 15. 12. 2020 do 15. 1. 2021. Je zarážajúce, že z dotazníka úplne vypadli vedeckí a odborní pracovníci a najmä naši novinári spadajúci pod Sekciu žurnalistiky a novinárskej fotografie. Podľa mojich informácii, ktoré mám od našich členov je isté, že sa do ankety zapojilo viac ako 100 členov. Zároveň je zarážajúce, že sa anketové otázky pripravili bez zástupcov fondov. Čiže o nás bez nás. Dotazníkové otázky boli vo viacerých prípadoch zavádzajúce a nereflektovali skutočnú situáciu vo fondoch. Vieme, že už niekoľko rokov je z istých kruhov vyvíjaný tlak minoritnej časti umeleckej obce na zrušenie umeleckých fondov. Podľa postupu MK je dnes jasné o čo im ide. Pravdepodobne chcú vytvoriť občianske združenie pod jednu strechu a tam sústrediť jeden fond pre všetkých. Podľa úsudku viacerých našich členov už je jasná aj adresa. Pistoriho palác je veľký a aj vhodný pre ich zámer. Žiaľ, žijeme v čase, ktorý umeniu nepraje a nepraje ani novinárom. Skúsenosti z Literárnym fondom sú jednoznačne pozitívne a myslím si, že drvivá väčšina si zánik, prípadne takú reformu, ktorá by výrazným spôsobom eliminovala doterajšie podpory tvorivých činností i podpory v sociálnej oblasti. Keď sme v roku 1989 búrali totalitný režim a zaviedli slobodu slova vôbec sme netušili, že o takmer 32 rokov od zmeny režimu bude mať novinár problém slobodne vyjadriť svoj názor a obhajovať jedinečnosť povolania. Naskytá sa však aj otázka, či takýto postup je správnou demokratickou cestou pri riešení problémov, ktoré má novinárska obec a umelecké zväzy pri obhajovaní svojej existencie a nezávislosti. Namiesto rušenia fondov by malo Ministerstvo kultúry opraviť Tlačový zákon a v ňom zviditeľniť postavenie novinára, pretože označenie tribúna ľudu, teda novinára, sa v zákone vôbec nevyskytuje. Dúfam, že Ministerstvo kultúry upustí od rušenia toho, čo funguje na prospech umelcov i novinárskej obce a nebude vytvárať čosi nové a politicky nominované.   

Ako jediné riešenie zastavenia postupu MK SR voči fondom je demonštrácia pre budovou ministerstva na námestí SNP. V opačnom prípade fondy ukončia svoju činnosť.  

Mgr.Art. Štefan Dlugolinský

Slovenská asociácia novinárov

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *