Súhrn medzinárodného spravodajstva – 16. februára

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

ĽUBĽANA – Slovinská stredopravicová vláda premiéra Janeza Janšu prežila v pondelok hlasovanie o vyslovení nedôvery v parlamente. Iniciovala ho opozícia, ktorá Janšu obviňuje zo snahy urobiť z krajiny „autoritársku demokraciu“. Janšovu vládu v 90-člennom parlamente podporilo 40 poslancov, proti sa ich vyslovilo sedem. Šesť hlasovacích lístkov bolo neplatných, pričom väčšina koaličných poslancov nehlasovala. Na odvolanie vlády bolo potrebných najmenej 46 hlasov.

WASHINGTON – Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken vyzval na vyšetrenie pondelkového raketového útoku na leteckú základňu na severe Iraku a sľúbil vyvodenie zodpovednosti za útok voči tým, ktorí ho spáchali. Útok si vyžiadal život najmenej jedného civilistu a ďalších piatich zranených, pričom jeden z nich je v kritickom stave.

WASHINGTON – Americká viceprezidentka Kamala Harrisová a francúzsky prezident Emmanuel Macron spolu v pondelok telefonovali o súčasnej pandémii koronavírusu či klimatickej zmene. O zriedkavom rozhovore medzi viceprezidentkou USA a zahraničným lídrom informovala Harrisovej kancelária.

WASHINGTON – Predsedníčka Snemovne reprezentantov amerického Kongresu Nancy Pelosiová oznámila, že zákonodarcovia zriadia nezávislú komisiu, ktorá prešetrí útok stúpencov exprezidenta Donalda Trumpa na Kapitol. Podobný orgán vznikol po teroristických útokoch z 11. septembra 2001.

HAVANA – Ukončenie „politického utláčania“ na Kube by malo byť nevyhnutnou podmienkou pre akékoľvek rozhovory o normalizovaní vzťahov s Washingtonom v ére po Donaldovi Trumpovi. V pondelok v liste to uviedla skupina aktivistov z komunistickej krajiny.

BOGOTA – Kolumbia v pondelok dostala prvú dodávku 50.000 vakcín proti ochoreniu COVID-19 a čoskoro začne s očkovaním svojich 50 miliónov obyvateľov. Lietadlo s vakcínami od konzorcia Pfizer/BioNTech pristálo v pondelok na letisku v hlavnom meste Bogota, kde boli prítomní i prezident krajiny Iván Duque a minister zdravotníctva Fernando Ruiz.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *