Súhrn medzinárodného spravodajstva – 21. januára

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


WASHINGTON – Nový prezident USA Joe Biden podpísal v stredu len niekoľko hodín po uvedení do úradu dovedna 15 výkonných nariadení týkajúcich sa najmä ochrany klímy, imigrácie, boja proti novému koronavírusu či ekonomickej situácii v krajine.

Ako prvý podpísal príkaz na nosenie rúšok v budovách a priestranstvách spravovaných federálnou vládou. Následne podpísal aj opätovné pristúpenie Spojených štátov k parížskej klimatickej dohode z roku 2015. Zrušil tiež proces vystúpenia USA zo Svetovej zdravotníckej organizácii (WHO) aj zákaz vstupu na územie Spojených štátov pre cestujúcich z prevažne moslimských krajín a nariadil tiež zastavenie výstavbu múru na hraniciach s Mexikom.

Opätovné pristúpenie USA k parížskej klimatickej dohode z roku 2015 privítal francúzsky prezident Emmanuel Macron aj generálny tajomník OSN António Guterres.

WASHINGTON – Nová americká viceprezidentka Kamala Harrisová sa v rámci špeciálneho televízneho programu Celebrating America (Oslava Ameriky) venovanému inaugurácii novozvoleného prezidenta Joea Bidena Američanom prvýkrát prihovorila zo svojej funkcie, ktorú zastáva ako vôbec prvá žena v USA. Aj na túto skutočnosť v krátkom prejave pred Washingotnovým pamätníkom, Povedala, že „táto chvíľa“, v mnohom „zosobňuje náš charakter, odráža to, kým sme“. Vzdala hold americkým vedcom, učiteľom aj rodičom, ktorí vytrvalo prekonávajú pandémiu a povzbudila Američanov, aby „videli aj za krízu“ a zjednotili sa.

WASHINGTON – Americký Senát v stredu večer miestneho času potvrdil Avril Hainesovú vo funkcii riaditeľky amerických spravodajských služieb (DNI). Hainesovú sa tak stala vôbec prvou potvrdenou členkou administratívy nového prezidenta Joea Bidena. Po zložení prísahy bude zároveň aj prvou ženou v tejto funkcii. Senát ju odobril pomerom hlasov 84:10.

WASHINGTON – Nový americký prezident Joe Biden začne od piatka telefonovať zahraničným lídrom, pričom v zmienený deň zavolá ako prvému kanadskému premiérovi Justinovi Trudeauovi. Novinárom to v stredu večer miestneho času povedala nová hovorkyňa Bieleho domu Jen Psakiová. Uviedla, že Biden najskôr zatelefonuje „spojencom a partnerom“ USA. Dodala, že telefonát s ruským prezidentom Vladimirom Putinom zatiaľ nemá v pláne.

WASHINGTON – Nový americký prezident Joe Biden v stredu novinárom povedal, že jeho predchodca v úrade Donald Trump mu pri svojom odchode z funkcie zanechal v Oválnej pracovni „veľmi veľkorysý“ list. Trump tak konal v súlade s nepísanou prezidentskou tradíciou. Obsah listu Biden nezverejnil.

SANTIAGO – Čile, ktoré dosiaľ zaznamenalo v súvislosti s novým koronavírusom viac ako 17.500 mŕtvych, sa v stredu stalo ďalšou krajinou, ktorá vydala podmienečný súhlas s použitím čínskej vakcíny CoronaVac. Vakcína, ktorú vyvinula čínska firma Sinovac, už predtým bola schválená na núdzové použitie v Brazílii, Číne, Indonézii a Turecku.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *