Súhrn medzinárodného spravodajstva – 21. januára

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

WASHINGTON – Nový prezident USA Joe Biden podpísal v stredu len niekoľko hodín po uvedení do úradu dovedna 15 výkonných nariadení týkajúcich sa najmä ochrany klímy, imigrácie, boja proti novému koronavírusu či ekonomickej situácii v krajine.

Ako prvý podpísal príkaz na nosenie rúšok v budovách a priestranstvách spravovaných federálnou vládou. Následne podpísal aj opätovné pristúpenie Spojených štátov k parížskej klimatickej dohode z roku 2015. Zrušil tiež proces vystúpenia USA zo Svetovej zdravotníckej organizácii (WHO) aj zákaz vstupu na územie Spojených štátov pre cestujúcich z prevažne moslimských krajín a nariadil tiež zastavenie výstavbu múru na hraniciach s Mexikom.

Opätovné pristúpenie USA k parížskej klimatickej dohode z roku 2015 privítal francúzsky prezident Emmanuel Macron aj generálny tajomník OSN António Guterres.

WASHINGTON – Nová americká viceprezidentka Kamala Harrisová sa v rámci špeciálneho televízneho programu Celebrating America (Oslava Ameriky) venovanému inaugurácii novozvoleného prezidenta Joea Bidena Američanom prvýkrát prihovorila zo svojej funkcie, ktorú zastáva ako vôbec prvá žena v USA. Aj na túto skutočnosť v krátkom prejave pred Washingotnovým pamätníkom, Povedala, že „táto chvíľa“, v mnohom „zosobňuje náš charakter, odráža to, kým sme“. Vzdala hold americkým vedcom, učiteľom aj rodičom, ktorí vytrvalo prekonávajú pandémiu a povzbudila Američanov, aby „videli aj za krízu“ a zjednotili sa.

WASHINGTON – Americký Senát v stredu večer miestneho času potvrdil Avril Hainesovú vo funkcii riaditeľky amerických spravodajských služieb (DNI). Hainesovú sa tak stala vôbec prvou potvrdenou členkou administratívy nového prezidenta Joea Bidena. Po zložení prísahy bude zároveň aj prvou ženou v tejto funkcii. Senát ju odobril pomerom hlasov 84:10.

WASHINGTON – Nový americký prezident Joe Biden začne od piatka telefonovať zahraničným lídrom, pričom v zmienený deň zavolá ako prvému kanadskému premiérovi Justinovi Trudeauovi. Novinárom to v stredu večer miestneho času povedala nová hovorkyňa Bieleho domu Jen Psakiová. Uviedla, že Biden najskôr zatelefonuje „spojencom a partnerom“ USA. Dodala, že telefonát s ruským prezidentom Vladimirom Putinom zatiaľ nemá v pláne.

WASHINGTON – Nový americký prezident Joe Biden v stredu novinárom povedal, že jeho predchodca v úrade Donald Trump mu pri svojom odchode z funkcie zanechal v Oválnej pracovni „veľmi veľkorysý“ list. Trump tak konal v súlade s nepísanou prezidentskou tradíciou. Obsah listu Biden nezverejnil.

SANTIAGO – Čile, ktoré dosiaľ zaznamenalo v súvislosti s novým koronavírusom viac ako 17.500 mŕtvych, sa v stredu stalo ďalšou krajinou, ktorá vydala podmienečný súhlas s použitím čínskej vakcíny CoronaVac. Vakcína, ktorú vyvinula čínska firma Sinovac, už predtým bola schválená na núdzové použitie v Brazílii, Číne, Indonézii a Turecku.

PODPORTE nezávislé spravodajstvo

Vážení priaznivci DAVuDVA , od 1 decembra Vám prinášame aktuálne spravodajstvo, komentáre, analýzy, eseje a rozhovory. Mame množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Bez Vašej pomoci sa však ďalej nepohneme.


Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *