Súhrn medzinárodného spravodajstva – 4. februára

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

LONDÝN – Obyvatelia Veľkej Británie v stredu o 18.00 londýnskeho času vyšli do okien a uctili si potleskom pamiatku kapitána Toma Moora – 100-ročného vojnového veterána, ktorý zomrel predchádzajúci deň na COVID-19. Informovala o tom agentúra AFP.

NAÍ DILLÍ – Ruská vakcína Sputnik V proti novému koronavírusu bude dostupná v Indii od marca, prípadne apríla tohto roku, uviedla vo štvrtok agentúra TASS s odvolaním sa na indickú farmaceutickú spoločnosť Dr. Reddy’s Laboratories.

SOUL – Podľa juhokórejského ministra zodpovedného za vzťahy so Severnou Kóreou by Spojené štáty v rámci svojej politiky denuklearizácie mali zvážiť flexibilnejší prístup k sankciám, informovala v stredu agentúra DPA.

WASHINGTON – Americké ministerstvo zahraničných vecí v stredu vyhlásilo, že plynovod Nord Stream 2, ktorý má viesť ruský plyn po dne Baltického mora do Nemecka, ohrozuje transatlantickú bezpečnosť. Informovala o tom agentúra DPA.

MEXIKO – Mexickí činitelia oznámili, že krajina podala protest proti francúzskej vláde v súvislosti s plánovanou dražbou plastík a ďalších artefaktov z predkolumbovskej civilizácie, ktoré pochádzajú z územia Mexika. Dražba organizovaná aukčným domom Christie’s sa má konať 9. februára v Paríži, informovala v stredu stanica France 24.

RÍM – Sociálna sieť TikTok súhlasila s overovaním veku všetkých svojich užívateľov v Taliansku. Informovala o tom v stredu agentúra AFP s odvolaním sa na taliansky úrad na ochranu osobných údajov.

BRUSEL – Európska únia a Spojené kráľovstvo v stredu opätovne zdôraznili svoj záväzok dodržiavať Veľkopiatkovú mierovú dohodu a riadne vykonávanie protokolu o Írsku Severnom Írsku, ktorý je súčasťou dohody o brexite.

OTTAWA – Kanadská vláda v stredu označila krajne pravicovú skupinu Proud Boys, ktorej členovia boli v dave ľudí, keď 6. januára vtrhol do sídla amerického Kongresu, za „teroristický subjekt“. Informovala o tom tlačová agentúra DPA.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *