Súhrn medzinárodného spravodajstva – 4. januára

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


WASHINGTON – Nancy Pelosiovú, historicky najvyššie postavenú ženu v politike Spojených štátov, v nedeľu po tesnom hlasovaní opätovne zvolili za predsedníčku Snemovne reprezentantov – dolnej komory Kongresu USA. Pelosiová vedie Demokratickú stranu v Snemovni reprezentantov od roku 2003 a je dosiaľ jedinou ženou, ktorá zastávala predsednícky post v tejto inštitúcii.

WASHINGTON – Nový americký Kongres sa v nedeľu zišiel po prvý raz na pozadí hrozieb republikánskych senátorov, že budú hlasovať proti nadchádzajúcemu potvrdeniu výsledkov prezidentských volieb. Kongres prejde prvou veľkou skúškou v stredu, keď bude musieť potvrdiť víťazstvo novozvoleného prezidenta USA Joea Bidena pred jeho inauguráciou 20. januára.

WASHINGTON – Všetkých desať žijúcich bývalých amerických ministrov obrany, vrátane tých, ktorých do funkcie vymenoval prezident USA Donald Trump, varovalo v nedeľu pred zapletením sa armády do procesu odovzdávania prezidentského úradu. Exministri zároveň vyzvali dočasného ministra obrany USA Christophera Millera, aby uľahčil odovzdanie moci administratíve novozvoleného prezidenta Joea Bidena.

NAÍ DILLÍ – Najmenej 20 ľudských životov si v nedeľu vyžiadalo zrútenie strechy krematória na severe Indie. Pri nešťastí, ku ktorému došlo v meste Ghaziabad na predmestí metropoly Naí Dillí v štáte Uttarpradéš, utrpelo zranenia ďalších najmenej 15 osôb, pričom 38 ľudí sa podarilo zachrániť. Sústrasť pozostalým obetí vyjadril aj predseda indickej vlády Naréndra Módí.

LONDÝN – Vo veku 101 rokov zomrel britský diplomat Brian Urquhart, ktorý stál pri zrode Organizácie Spojených národov (OSN) a zohral významnú úlohu v mierotvornom úsilí tohto medzinárodného telesa. Urquhart pracoval pre komisiu, ktorá v roku 1945 zriadila Sekretariát OSN, usporiadala prvé stretnutie Valného zhromaždenia v Londýne a zriadila stálu centrálu OSN v New Yorku.

MOSKVA – Moskovské metro po prvý raz vo svojich moderných dejinách zamestnalo ženy ako vodičky súprav. Opatrenie prichádza po zmenách v ruskej legislatíve, ktorá ženám dosiaľ neumožňovala vykonávať mnohé profesie. Zákaz vykonávať mnohé profesie ženami bol terčom rozsiahlej kritiky. Dekrét ministerstva práce zo septembra minulého roka však znížil počet výlučne „mužských“ profesií zo 456 na rovných 100.

OSLO – Nórsko zavedie nové opatrenia, ktoré majú zabrániť ďalšej vlne šírenia koronavírusovej epidémie. Opatrenia budú zahŕňať celoštátny zákaz podávania alkoholu v reštauráciách a baroch alebo zákaz návštev. Reprodukčné číslo ukazujúce priemerný počet ďalších nakazených od jedného pozitívne testovaného človeka sa v tejto severskej krajine počas uplynulého mesiaca zvýšilo na 1,3.

PARÍŽ – Francúzsko v nedeľu zaznamenalo 12.489 nových prípadov nákazy koronavírusom. Oproti sobote, keď úrady hlásili 3466 nových prípadov, ide o veľký nárast, uviedlo tamojšie ministerstvo zdravotníctva. Chorobe COVID-19 podľahlo v priebehu uplynulých 24 hodín 116 ľudí, čím celkový počet obetí pandémie v krajine stúpol na 65.037. Celkovo sa od začiatku pandémie v krajine nakazilo 2.665.728 obyvateľov.

BRAZÍLIA – Brazília zaznamenala za uplynulých 24 hodín ďalších 17.341 potvrdených prípadov nákazy koronavírusom a 293 úmrtí súvisiacich s ochorením COVID-19. V tejto najväčšej a najľudnatejšej krajine Južnej Ameriky zaznamenali podľa údajov z rezortu zdravotníctva od začiatku pandémie už viac než 7,7 milióna nakazených a 196.018 súvisiacich úmrtí.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *