Súhrn medzinárodného spravodajstva – 9. februára

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

ŽENEVA – Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) a jej partneri v rámci globálnej iniciatívy COVAX v pondelok vyzvali na obozretnosť pri odmietaní či spochybňovaní účinnosti vakcíny proti novému koronavírusu od spoločnosti AstraZeneca. Trvajú totiž na tom, že táto vakcína zostáva dôležitým nástrojom na záchranu životov.

BOGOTA – Kolumbia udelí dočasný ochranný status takmer miliónu nelegálnych migrantov, ktorí do krajiny utiekli zo susednej Venezuely. Informoval o tom v pondelok kolumbijský prezident Iván Duque na spoločnom vystúpení s komisárom Organizácie Spojených národov (OSN) pre utečencov Filippom Grandim.

NEURUPPIN – Prokuratúra v nemeckom meste Neuruppin v spolkovej krajine Brandenbursko obžalovala bývalého dozorcu v koncentračnom tábore Sachsenhausen z napomáhania k vražde v 3518 prípadoch. Obžalovaný muž má 100 rokov, no je schopný zúčastniť sa súdneho procesu, uviedla prokuratúra.

WASHINGTON – Bývalý americký prezident Donald Trump sa dopustil „najzávažnejšieho ústavného zločinu“ v dejinách prezidentského úradu, keď v januári podnecoval svojich stúpencov k útoku na budovu Kapitolu, uviedli v pondelok demokratickí členovia Snemovne reprezentantov.

RANGÚN – Občania v Mjanmarsku už štvrtý deň po sebe protestovali proti minulotýždňovému vojenskému prevratu. Urobili tak aj napriek vyhrážkam armády, ktorá zakázala zhromaždenia a vo viacerých častiach krajiny zaviedla nočný zákaz vychádzania.

WELLINGTON – Nový Zéland ako prvá krajina preruší vzťahy s Mjanmarskom, kde tamojšia armáda minulý týždeň uskutočnila štátny prevrat. Prerušenie politických a vojenských kontaktov na vysokej úrovni je prvým konkrétnym krokom v snahe izolovať mjanmarskú armádu od krajín medzinárodného spoločenstva, informovala v utorok na tlačovej konferencii novozélandská premiérka Jacinda Ardernová.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *