ŠÚSR: Priemysel začal zaostávať, produkcia sa v októbri znížila o 2,5 %

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Bratislava 10. decembra (TASR) – Slovenský priemysel začal zaostávať, v októbri sa produkcia medziročne znížila o 2,5 %. Informoval o tom vo štvrtok Štatistický úrad (ŠÚ) SR. Ako spresnili štatistici, výroba dopravných prostriedkov sa znížila o 4,7 % a pokles sa prejavil v deviatich z 15 zložiek priemyslu.

„Po piatich mesiacoch, keď priemysel znižoval svoje medziročné zaostávanie vytvorené pozastavením výroby počas 1. vlny pandémie v apríli, sa výkon mierne spomalil,“ vysvetlili štatistici.

Zo špeciálnych zoskupení priemyselných odvetví, ktoré sa najviac podieľali na celkovom poklese produkcie, najvýznamnejšie zníženie zaznamenali výroba dopravných prostriedkov o 4,7 %, výroba strojov o 7,9 % a ostatná výroba o 15,6 %. „Výsledok významne ovplyvnila aj medziročne nižšia produkcia vo výrobe koksu a ropných produktov o 21,6 %. Celkovo pokles vyšší ako 15 % oproti minuloročnému októbru zaznamenali štyri odvetvia, z toho najväčší bol vo výrobe textilu a kože, ktorá zaznamenala prepad o 27,7 %,“ spresnili štatistici.

Výraznejší prepad celého priemyselného sektora spomalili zložky, ktoré dosiahli medziročný rast. Z nich najvýznamnejší bol rast v dodávke elektriny, plynu, pary a studeného vzduchu o 12,8 % a vo výrobe kovov o 4 %.

Podľa hlavných priemyselných zoskupení sa v porovnaní s októbrom 2019 znížila produkcia predmetov krátkodobej spotreby o 10,4 %, výroba predmetov dlhodobej spotreby o 8,2 % a produkcia investičných prostriedkov o 6,1 %. Vyššia bola produkcia súvisiaca s energetikou o 5,5 % a výroba pre medzispotrebu o 1,3 %.

Po zohľadnení sezónnych vplyvov sa priemyselná produkcia v októbri 2020 oproti septembru 2020 znížila o 1,1 %.

V súhrne od začiatku roka klesla priemyselná produkcia medziročne o 11,6 %.
Zo špeciálnych zoskupení priemyselných odvetví, ktoré sa najviac podieľali na celkovom poklese produkcie, bolo najvýznamnejšie zníženie vo výrobe dopravných prostriedkov o 20,5 %, výrobe strojov o 15,6 % a vo výrobe produktov z gumy a plastu o 11,8 %. Produkcia vzrástla v dodávke elektriny a plynu o 4,9 %, výrobe koksu a ropných produktov o 11,1 % a v ťažbe a dobývaní o 6,3 %.

Podľa hlavných priemyselných zoskupení sa znížila výroba predmetov dlhodobej spotreby o pätinu, produkcia investičných prostriedkov o 18,7 %, výroba predmetov krátkodobej spotreby o 10,6 % a výroba pre medzispotrebu o 9 %. Vyššia bola produkcia súvisiaca s energetikou o 5,1 %.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *