Tri otázky pre Karola Ondriaša o Číne a covide

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

1. Dlhodobo sleduješ situáciu v Čine aj vysporiadanie sa Číny s koronakrízou. Čo presne sa v Číne stalo za posledné mesiace a čo všetko si sa dočítal zo zahraničných zdrojov?

V súčasnosti vo svete prebieha súboj dvoch civilizácií. Jedna civilizácia je založená na kapitalistickom systéme vzťahov, ktorú dlhodobo a ešte aj v súčasnosti kormidluje USA, a ktorú ja pokladám za humánne degeneračnú a nebezpečnú pre rozvoj civilizácie, pretože v mnohých prípadoch má prvky profesionálneho svetového terorizmu, ekonomického kanibalizmu a profesionálneho zločinu.

Naproti tomu je tu od roku 1949 civilizácia v komunistickej Číne, ktorú ja pokladám za humánne novú progresívnu civilizáciu, kvalitatívne na vyššej úrovni v porovnaní s kapitalistickou civilizáciou. Predpokladám, že svetová civilizácia, aby úspešne napredovala, musí prijať mnohé ekonomicko-politické prvky komunistickej Číny.

Tieto dve civilizácie už dlhodobo súťažia a majú odlišný postup v riešení domácich a svetových problémov. Takto to je aj v prípade vysporiadania sa s pandémiou vírusu Covid-19.

Na úvod pár základných faktov, ktoré naše totalitné, ale aj iné profesionálne totalitné svetové kapitalistické masmédiá nikdy neuvedú.

Na obrázku sú porovnané: 

Výdavky na zdravotníctvo v roku 2018: v USA boli 16,9% z HDP a v komunistickej Číne 5%. Pomer je 3,4 : 1.

Výdavky na osobu na zdravotníctvo v roku 2018: v USA boli 10600 US-dolárov a v Číne 688 US-dolárov. Pomer je 15:1.

Ale i napriek týmto obrovským výdajom na zdravotníctvo v USA oproti Číne, počet nakazených koronavírusom v prepočte na počet obyvateľov je v USA (17.7.2020) 182-krát vyšší, ako v Číne.

Podobne počet úmrtí na koronavírus je v USA 127-krát vyšší, ako v Číne.

Tieto údaje jednoznačne potvrdzujú komunistický zázrak Komunistickej strany Číny v riešení vážneho problému pandémie. Proste komunisti boli viac ako 100 x múdrejší a schopnejší než kapitalisti v USA. Rozdiel viac ako 100-krát ja pokladám za komunistický zázrak riešenia vážneho problému v komunistickej Čine a neschopnosti-úpadok vedenia spoločnosti v USA.

Z uvedených údajov na obrázku sa dá porovnať aj efektivita vložených finančných prostriedkov do komunistického a kapitalistického zdravotníctva na počet nakazených alebo úmrtí na vírus Covid-19 (normovaný na počet obyvateľov a normovaný na výdavky na zdravotníctvo na osobu).

Z porovnania USA a Číny vyplýva, že v prípade počtu nakazených vírusom (182×15), efektivita vložených finančných prostriedkov do väčšinového štátneho zdravotníctva bola v komunistickej Číne 2730-krát efektívnejšia v porovnaní s väčšinovým súkromným zdravotníctvom v USA.

Z porovnania USA a Číny vyplýva, že v prípade počtu úmrtí na vírus (127×15), efektivita vložených finančných prostriedkov do zdravotníctva bola v komunistickej Číne 1905-krát efektívnejšia v porovnaní s USA.

Proste, komunistické zdravotníctvo v Číne bolo viac ako 1900-krát ekonomicky efektívnejšie ako kapitalistické v USA. Rozdiel viac ako 1900-krát ja opäť pokladám za komunistický zázrak v komunistickej Čine a neschopnosť-úpadok systému v USA.

Je úplne jasné, že takéto údaje nesmú kapitalistické masmédiá zverejniť, lebo by im to bránilo vyrábať antikomunistických mentálnych vykadencov. 

Len poznamenávam, že podobné výsledky komunistického zázraku v Číne verzus USA by sme dostali, keby sme porovnávali počet narkomanov, vrážd, počet väzňov, psychicky labilných…

Len pre zaujímavosť, ako sa vysporiadalo kapitalistické Slovensko v porovnaní s komunistickou Čínou v prípade koronakrízy? 

Slovensko (17.7.2020) malo 1976 nakazených a 28 úmrtí na koronavírus.

Na počet obyvateľov Číny, Slovensko by malo 510 000 nakazených a 7230 úmrtí. Na jedného obyvateľa máme 6,1-krat viac nakazených a 1,56-krát viac úmrtí ako v komunistickej Číne. Takže ani Slovensko nemá na komunistov v Číne. 

2. Ako vnímaš celkovo súčasnú postkoronovú krízu, aké ponaučenie z nej vyplýva? Aké sociálne a geopolitické následky nás čakajú?

Úvodom je potrebné povedať, že komunistická Čína sa vynikajúco vysporiadala s krízou koronavírusu už v polovici marca 2020, t.j. pred 4 mesiacmi. Zatiaľ čo v USA a v ďalších krajinách vírusová kríza stále pretrváva. 

Ja korónovú a postkoronovú krízu vnímam v rovine ekonomickej a geopolitickej.

Počas koronakrízy vlády štátov sa rozhodovali, či budú chrániť ekonomiku alebo životy ľudí.

Komunistická Čína sa rozhodla, že bude chrániť životy ľudí aj za cenu veľkých ekonomických strát. USA a Anglicko sa rozhodli chrániť ekonomiku a nedbať na životy ľudí (aspoň na začiatku krízy. Ostatné krajiny boli niekde medzi). Rôzne prístupy potvrdzujú aj výsledky, kde v Číne počas epidémie zomrelo len 4 634 (posledné 1-2 mesiace tam nikto nezomrel), ale v USA už zomrelo 138 359 ľudí (a ich počet stále narastá), čo prepočítané na obyvateľov Číny by bolo až 589 409 obetí.

Paradoxne, čínska stratégia ochrany životov ľudí na úkor ekonomiky dosiahla aj významné úspechy v ekonomike. Naproti tomu, paradoxne stratégia USA ochrany ekonomiky na úkor životov ľudí dosiahla významné zničenie ekonomiky.

Potvrdzujú to nasledovné fakty:

Medziročný rast čínskej ekonomiky bol v 1. Štvrťroku 2020 negatívny = – 6,8% HDP. Ale už medziročný rast čínskej ekonomiky bol v 2. štvrťroku 2020 pozitívny + 3,1% HDP. Medziročný rast ekonomiky USA bol v 1. Štvrťroku 2020 negatívny = – 5% HDP. Ale medziročný výhľad rastu ekonomiky USA v 2. štvrťroku 2020 sa predpokladá negatívny až – 52,8% (?) HDP. Tieto údaje opäť potvrdzujú profesionálny komunistický zázrak v Číne a diletantský prístup USA k riešeniu koronakrízy. Ak to takto bude ďalej pretrvávať (a zatiaľ sa zdá, že bude), tak komunistická Čína bude mať ekonomický a geopolitický náskok pred USA a vo svete, a ten sa bude zvyšovať. Nezabránia tomu ani množstvo sankcií proti Číne. Povedané zjednodušene, koronakríza ukázala praktickú životnosť politicko-ekonomického systému v komunistickej Číne oproti systému kapitalizmu v USA. 

Predpokladám, že podobný úspech Číny oproti USA bude aj v budúcnosti pri riešení ďalších nečakaných kríz.    

3, Ako vnímaš fakt, že aj západné kapitalistické krajiny ako Nemecko, Taliansko či Francúzsko a to dokonca v časoch, keď majú pravicové vlády, začali diskutovať o možnosti znárodňovania?

Keď predpokladám, že v EU a vo svete sa nájdu aj politici, ktorí si vedia sami napísať diplomovku, t.j. sú aspoň čiastočne vzdelaní a vedia myslieť, tak ich komunistický úspech v Číne v prípade koronakrízy musí ohúriť. Neschopnosť riešiť koronakrízu v USA a v niektorých západných vyspelých krajinách ich musí tiež ohúriť, ale negatívne. 

Tí múdrejší a aj kapitalistická bohatá elita si uvedomujú, že súčasný kapitalistický systém v USA, v Európe a vo svete je neschopný konkurovať systému v komunistickej Číne. A v budúcnosti  to môže byť pre ich kapitalistický svet a ich elitné postavenie v ňom ešte horšie. Preto navrhujú do kapitalistického systému niektoré prvky z komunistickej Číny, ako napríklad možnosť znárodniť podniky a inštitúcie, ktoré v prípade ďalšej nečakanej krízy by prispeli k jej rýchlemu vyriešeniu.

Ja si myslím, že takéto kozmetické úpravy v kapitalistickom systéme neohrozia ďalší a víťazný ekonomický a geopolitický rast Číny pod vedením Komunistickej strany Číny. 

Karol Ondriaš, 18.07.2020

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne




8 thoughts on “Tri otázky pre Karola Ondriaša o Číne a covide

  • 20. júla 2020 at 7:17
    Permalink

    Nie je možné, na základe faktov, pochybovať, že v kritickej situácií sa Čína správa rozumnejšie a fektívnejšie než USA a tzv. západné civilizácie. Konfucianizmus je v podstate iba staršou a teda historicky lepšie overenou zásadou America first ( „China first“). Pre mňa je čínsky úspech potvrdením, že euroatlantické štáty (kultúry) sa už vyčerpali a dokonca aj líderstvo v globalizácii preberá Čína. Je to však iná „globalizácia“ ako neokoloniálny imperiálny koncept „made in England“? Čína v „teritóriách“ tiež dominuje ekonomickou silou, vytvára kompradorské elity. Sú čínski miliardári „slušnejší“ ako americko-izraelskí? Nadobudli svoje majetky (na rozdiel od dedičných bankových imperiálnych rodín) svoje majetky „poctivou prácou“?
    Tešia ma úspechy Číny (nepriateľ môjho nepriateľa je môj priateľ!), ale som ďaleko od mytologizácie konfuciánskeho kapitalizmu (je jedno akej farby je mačka, ktorá chytá myši, dôležité je či ich chytá!). Ak vnímame technologickú revolúciu a silu, ktorú technológie vkladajú do rúk vládnucim, je pre mňa dôležitá aj to, aká mačka chytá myši. (Ak narastie, myši ju nenasýtia a možno jej zachutíme aj my…)

    Reply
  • 20. júla 2020 at 10:19
    Permalink

    V článku som napočítal 17 výrazov „komunistická Čína“. Ekonomika číny je však založená prevažne na kapitalizme a medzi obyvateľstvom sú značne sociálne a majetkové rozdiely. Navyše čínska vláda zatvára aktívnych marxistov/maoistov, a ich politické strany sú v krajine zakázané.
    Takáto krajina určite nieje komunistická.

    Reply
  • 21. júla 2020 at 0:40
    Permalink

    Činsky komunizmus dokazal, že bez perestrojky na nový hospodársky systém vzájomnej konkurencie podnikov, tvorby zisku a služieb v sukromnom vlastníctve je komunizmus nemožný a samozničujúci, lebo jednoducho skrskuje ako zle riadený podnik.

    Reply
  • 21. júla 2020 at 19:52
    Permalink

    Výraz „komunistická Čína“ je najdôležitejší výraz v celom článku. Môžeme o tom natočiť video a dať to na internet

    Reply
  • 22. júla 2020 at 9:20
    Permalink

    V zahraničných médiách čítam a vidím (najmä v USA) červená Čína, komunistická Čína, čínski komunisti…. Ak by tam bol kapitalizmus, tak by sa o Číne nepísalo ako o obrovskom nebezpečenstve. Najnovšie sa blysol Trump výrokom…..čínsky vírus… Len pre zaujímavosť uvediem, že niekedy pojmy, nálepky, prirovnania sú dobrá vec a môžu slúžiť čomukoľvek a komukoľvek. Existoval historicky aj pojem „vojnový komunizmus“. Podstatné je, že na tejto planéte existujú iba 2 civilizácie, ktoré prežili dlhé historické obdobie a to dokazuje ich životaschopnosť (odporúčam aj publikáciu českých autorov o civilizáciách) – je to Čína a do istej miery Egypt. Dosť zaujímavá publikácia o Číne (bol aj natočený v USA seriál – Tajpan s pierce prossnanom) – James Clavel: Noble House, Taipan…. hovorí o mnohých veciach, ktoré v Číne fungujú (dej filmu sa odohráva v Hong Kongu a je zaujímavé porovnať s dneškom).
    Keď sa hovorí o vyspelých štátoch, tak sa pojem „kapitalizmus“ zvyčajne radšej obchádza. Používa sa pojem „vyspelé“… Tiež sa veľmi nepropaguje „voľná…slobodná súťaž“… hovorí sa iba o slobode. V iných krajinách zas hovoria o sociálnych štátoch. Je možné, že tieto pojmy včítane komunizmu používajú ľudia náhodilo a skôr vychádzajú z inej motivácie ako urobiť si jasno o tom, čo kde je a funguje. Ale každá diskusia je dobrá vec. Dnes sa informácie a história mažú na internete, v knižniciach sa vyhadzujú „staré“ knihy… Pred 10-15 dňami som pozeral na satelitnej televízii CS history ako tam uviedli toto:….. najväčší odbojársky čin… uznávaný ako najväčší odbojársky čin na svete… bol atentát na Heidricha…. a to bol aj dôvod, aby Fr. a Angl. bleskovo uznali Mníchovskú zmluvu za neplatnú a nulitnú od prvopočiatku. V 2-3 vetách toľko klamstva a nezmyslov. Ale ľudia tomu nakoniec uveria.
    P.S.: o Číne vieme menej ako málo. A to čo vieme, je viac menej sprostredkované mainstreamovými médiami. Môj spolužiak tam prežil za kultúrnej revolúcie 6 rokov na našom veľvyslanectve a tak mám v pamäti realitu z toho obdobia. Mimochodom všetci pracovníci na ambasáde boli v tom čase SLOVÁCI…. iba veľvyslanec bol ČECH. Nikomu sa z Praha do Číny nechcelo. Dnes o kultúrnej revolúcii píšu ľudia (ako zasvätení – zasvetení…??) ktorí v tom čase ešte neboli ani spermiou.

    Reply
  • 23. júla 2020 at 20:41
    Permalink

    Samozrejme, že tam je tvrdý kapitalizmus. V Číne je dnes najviac dolárových miliardárov na svete. Miliardár a komunizmus nejde dokopy… Je tam legálne súkromné vlastníctvo výrobných prostriedkov a zisky plynúce z vlastníctva, takže či sa to niekomu páči alebo nie, je tam kapitalizmus.

    A zdá sa, že ani v USA si nemyslia, že by tam bol komunizmus (možno len najblbší laici, ktorí o tom nič nevedia) – https://www.youtube.com/watch?v=jAni7SUH754 – 11:44 „You know, I hear a lot in the U.S. people praise, in Wall Street people praise state capitalism in China…“ (Hodne počúvam ľudí v USA, dokonca i na Wall Street, chváliť štátny kapitalizmus v Číne…).

    Reply
  • 23. augusta 2020 at 7:49
    Permalink

    V Číně je tržní hospodářství socialistické. Korupčníci jdou do vězení. Do roku 2050 vybudují nejmodernější socialismus na světě. Přejeme velkému Čínskému lidu úspěšné budování lepší , spravedlivější společnosti.

    Reply
  • 27. septembra 2020 at 5:37
    Permalink

    Anglosaských svet aj čínsky projekt majú rovnakého pána.

    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *