ÚS súhlasil s rozšírením dôvodov väzby pre bývalého šéfa SŠHR Kajetána K.

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Košice 16. decembra (TASR) – Ústavný súd (ÚS) SR v stredu súhlasil s väzbou bývalého predsedu Správy štátnych hmotných rezerv (SŠHR) SR Kajetána K. aj pre ďalšie skutky, pre ktoré mu vzniesol obvinenie prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP). ÚS vo veci rozhodoval z dôvodu, že Kajetán K. je sudca, aj keď s prerušeným výkonom funkcie. Podľa informácie z ÚS rozhodnutie padlo na neverejnom zasadnutí pléna.

Kajetán K. je vo väzbe od 23. apríla, prokurátor ho vtedy obvinil z prijímania úplatku a legalizácie príjmu z trestnej činnosti. ÚS v tom čase s väzbou súhlasil. V júli a auguste pribudli voči nemu ďalšie obvinenia.

V novembri rozhodol Najvyšší súd (NS) SR o predĺžení lehoty trvania väzby u Kajetána K. do 21. júna 2021. Zároveň NS zamietol sťažnosť prokurátora ÚŠP proti rozhodnutiu sudcu pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) nerozšíriť dôvody väzby u obvineného. „NS SR v tejto súvislosti poukazuje na to, že Ústavný súd dal vo vzťahu k obvinenému súhlas na jeho väzobné stíhanie len v súvislosti s uznesením o vznesení obvinenia z 21. apríla. Vo vzťahu k ďalším uzneseniam o vznesení obvinenia je preto potrebné opätovne žiadať Ústavný súd SR o súhlas,“ vysvetlila vtedy hovorkyňa NS Alexandra Važanová.

Kajetán K. bol predsedom SŠHR. Nová vláda ho odvolala koncom marca. Dôvodom boli pochybenia pri obstarávaní zdravotníckeho materiálu. Obvinený odmietol obvinenia súvisiace s uzatvorením zmlúv SŠHR, ako aj podozrenia spojené s dvoma bytmi, ktoré kúpil jeho syn.

Národná kriminálna agentúra ešte v marci začala trestné konanie pre medializované informácie o pochybeniach SŠHR pri obstarávaní zdravotníckeho materiálu v súvislosti s pandémiou ochorenia COVID-19 a kúpe bytov na Konventnej ulici v Bratislave.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *