USA: Pompeo obvinil Rusko z rozširovania chaosu v Stredomorí

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Washington 15. decembra (TASR) – Rusko podporuje „chaos“ vo viacerých krajinách v oblasti Stredozemného mora na presadenie svojich vlastných záujmov v tomto regióne. Vo vyhlásení zverejnenom v utorok to uviedol americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo, informovala agentúra AFP.


      Pompeo zároveň Moskvu obvinil z toho, že „ohrozuje stabilitu Stredomoria“ a podnecuje „zmätok, konflikty a rozdeľovanie“ v krajinách tohto regiónu, mysliac najmä Líbyu, Sýriu či Grécko.


      Šéf americkej diplomacie prostredníctvom vyhlásenia reagoval na predošlé vyjadrenie svojho ruského náprotivka Sergeja Lavrova, ktorý podľa Pompea nedávno obvinil USA z hrania politických hier v tejto oblasti.


      USA podľa Pompea v Líbyi – na rozdiel od Ruska – spolupracujú s OSN na vyriešení tamojšieho konfliktu, ktorý vyústil až do občianskej vojny. Naopak, Rusko podporilo útok na líbyjské hlavné mesto Tripolis, pri ktorom zahynuli civilisti a podkopáva úsilie OSN o nastolenie mieru.


      V Sýrii zasa podľa Pompea Moskva podporuje režim „brutálneho diktátora“ Bašára Asada, ktorého vojna proti vlastným obyvateľom „zvýšila nestabilitu v regióne, spôsobila humanitárnu krízu a presídlenie polovice obyvateľstva“.


      Vyjadrenie šéfa americkej diplomacie prichádza v rovnaký deň, ako ruský prezident Vladimir Putin zablahoželal nastávajúcemu šéfovi Bieleho domu Joeovi Bidenovi k víťazstvu vo voľbách a uviedol, že je s ním pripravený spolupracovať.


      Zároveň bolo zverejnené iba týždeň po tom, čo americká firma FireEye pôsobiaca v oblasti kybernetickej bezpečnosti a spolupracujúca s americkou vládou i komerčným sektorom informovala americké tajné služby o závažnom hackerskom útoku, ktorého sa pravdepodobne dopustil iný štát. Bezpečnostní experti sú presvedčení, že za týmto útokom bolo Rusko, konkrétne skupina hackerov známa ako APT29 alebo Cosy Bear, ktorú zamestnáva ruská civilná rozviedka SVR.

PODPORTE nezávislé spravodajstvo

Len vďaka Vašej podpore dokážeme robiť kvalitnú a nezávislú žurnalistiku

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *