USA: Pompeo obvinil Rusko z rozširovania chaosu v Stredomorí

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Washington 15. decembra (TASR) – Rusko podporuje „chaos“ vo viacerých krajinách v oblasti Stredozemného mora na presadenie svojich vlastných záujmov v tomto regióne. Vo vyhlásení zverejnenom v utorok to uviedol americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo, informovala agentúra AFP.


      Pompeo zároveň Moskvu obvinil z toho, že „ohrozuje stabilitu Stredomoria“ a podnecuje „zmätok, konflikty a rozdeľovanie“ v krajinách tohto regiónu, mysliac najmä Líbyu, Sýriu či Grécko.


      Šéf americkej diplomacie prostredníctvom vyhlásenia reagoval na predošlé vyjadrenie svojho ruského náprotivka Sergeja Lavrova, ktorý podľa Pompea nedávno obvinil USA z hrania politických hier v tejto oblasti.


      USA podľa Pompea v Líbyi – na rozdiel od Ruska – spolupracujú s OSN na vyriešení tamojšieho konfliktu, ktorý vyústil až do občianskej vojny. Naopak, Rusko podporilo útok na líbyjské hlavné mesto Tripolis, pri ktorom zahynuli civilisti a podkopáva úsilie OSN o nastolenie mieru.


      V Sýrii zasa podľa Pompea Moskva podporuje režim „brutálneho diktátora“ Bašára Asada, ktorého vojna proti vlastným obyvateľom „zvýšila nestabilitu v regióne, spôsobila humanitárnu krízu a presídlenie polovice obyvateľstva“.


      Vyjadrenie šéfa americkej diplomacie prichádza v rovnaký deň, ako ruský prezident Vladimir Putin zablahoželal nastávajúcemu šéfovi Bieleho domu Joeovi Bidenovi k víťazstvu vo voľbách a uviedol, že je s ním pripravený spolupracovať.


      Zároveň bolo zverejnené iba týždeň po tom, čo americká firma FireEye pôsobiaca v oblasti kybernetickej bezpečnosti a spolupracujúca s americkou vládou i komerčným sektorom informovala americké tajné služby o závažnom hackerskom útoku, ktorého sa pravdepodobne dopustil iný štát. Bezpečnostní experti sú presvedčení, že za týmto útokom bolo Rusko, konkrétne skupina hackerov známa ako APT29 alebo Cosy Bear, ktorú zamestnáva ruská civilná rozviedka SVR.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *