ÚVZ: Žiaci 2. stupňa ZŠ a stredoškoláci sa musia preukázať negatívnym testom

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Bratislava 7. decembra (TASR) – Od pondelka je možné obnoviť školské vyučovanie a prevádzku v školách (2. stupeň základnej školy a stredné školy), ak sa tak rozhodne ich zriaďovateľ. Žiaci, jeden z ich zákonných zástupcov a zamestnanci školy sa však musia preukázať negatívnym výsledkom antigénového testu či negatívnym výsledkom RT-PCR testu na ochorenie COVID-19. Test však nesmie byť starší ako sedem dní. Vyplýva to z vyhlášky, ktorú zverejnil Úrad verejného zdravotníctva.

Povinnosť preukázať sa testom sa nevzťahuje na osoby, ktoré prekonali ochorenie COVID-19 a majú o ňom potvrdenie alebo tých, ktorých zdravotný stav neumožňuje vykonanie testu. Povinnosť testovať sa neplatí ani pre osoby so stredne ťažkým alebo ťažkým mentálnym postihnutím či pre osoby so závažnou poruchou autistického spektra, pre osoby s ťažkým, vrodeným alebo získaným imunodeficitom.

Podmienka rovnako neplatí pre onkologických pacientov po chemoterapii alebo transplantácii s leukopéniou alebo onkologicky liečených alebo s liečbou ovplyvňujúcou imunitný systém. Testovať sa tiež nemusia žiaci a zamestnanci základných škôl pre žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami, stredných špeciálnych škôl a odborných učilíšť a praktických škôl. Podmienka sa nevzťahuje ani na žiakov základných a stredných škôl zo sociálne znevýhodneného prostredia, ktorí sa zúčastňujú na školskom vyučovaní v malých skupinách tvorených z najviac piatich žiakov a jedného pedagogického zamestnanca.

Tí, ktorí budú vstupovať do vnútorných alebo vonkajších priestorov školy, by mali mať pri sebe doklad, ktorý hovorí o tom, či sa na neho podmienka testu vzťahuje alebo nie. Požadovať predloženie takéhoto dokladu má štatutárny zástupca školy, prípadne ním poverená osoba, ktorá má právo do predmetného dokladu nahliadnuť. Doklad môže v niektorých prípadoch nahradiť potvrdenie o výnimke. Oznam o povinnosti preukázať sa negatívnym testom nie starším ako sedem dní by mal byť na škole umiestnený na viditeľnom mieste.

Školy, ktoré sa rozhodli nezapojiť do testovania, učia aj naďalej dištančnou formou.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


One thought on “ÚVZ: Žiaci 2. stupňa ZŠ a stredoškoláci sa musia preukázať negatívnym testom

 • 7. decembra 2020 at 10:41
  Permalink

  „Pán“ premiér pochopil, že ďalšie dobrovolno-násilné testovanie mu už neprejde, a tak si svoj testovací biznis skúša predĺžiť cez vydieranie rodičov so školopovinnými deťmi.
  Ľudia, ak pristúpite na zasahovanie do tela vašich detí častokrát neidentifikovanými osobami s otáznou kvalifikáciou – potom už pristúpite na všetko. (teraz „hoax“ : ak pôjdete bojovať protí zlým,zlým rusom, dostane vaša rodina potravinové lístky.)
  Rozdiel medzi Hoaxom a realitou je momentálne 2 roky a stále sa skracuje !!!

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *