V Bulharsku nevyšiel tretí pokus o zostavenie koalície

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Sofia 2. mája (TASR) – Bulharsko čakajú zrejme v júli predčasné parlamentné voľby, pretože socialisti sa v sobotu stali treťou politickou stranou, ktorá po aprílových parlamentných voľbách odmietla zostavovať novú vládu. Informovala o tom agentúra Reuters.


      Socialisti, ktorí vo voľbách 4. apríla prišli o takmer polovicu svojich poslaneckých mandátov, v sobotu vysvetlili, že v rozdrobenom parlamente je nemožné vybudovať funkčnú väčšinu. Oznámili, že poverenie na zostavenie vlády vrátia okamžite po tom, čo im ho prezident Rumen Radev 5. mája odovzdá.


      Prezident Radev v tejto situácii zrejme bude musieť rozpustiť parlament, vymenovať dočasnú vládu a vypísať predčasné voľby. Tie by sa mali konať do dvoch mesiacov – s najväčšou pravdepodobnosťou 11. júla.


      Dlhodobá politická neistota by Bulharsku mohla skomplikovať snahy o oživenie ekonomiky zasiahnutej koronavírusovou pandémiou a efektívne pri tom využiť prostriedky z fondu obnovy, konštatoval Reuters.


      Rozhodnutie socialistov o vzdaní sa mandátu na zostavenie vlády prišlo po tom, čo stredopravá strana Občania za európsky vývoj Bulharska (GERB) vedená trojnásobným premiérom Bojkom Borisovom i nová populistická strana Je aj taký národ (ITN) na čele s televíznym moderátorom a spevákom Slavim Trifonovom vzdali pokusy o vytvorenie koaličnej vlády.


      Hnev bulharských občanov proti rozšírenej korupcii po takmer desiatich rokoch vládnutia Borisova zvýšil podporu pre antisystémovú stranu ITN a dve menšie podobné zoskupenia, hoci v parlamente sa žiadnej z nich nepodarilo dosiahnuť väčšinu.


      Socialisti, ktorí bojovali za zosadenie GERB, uviedli, že tri nové strany s nimi odmietli uzavrieť spojenectvo.


      „Tri nové strany v parlamente preukázali svoju politickú nezrelosť, nedokázali prekonať svoje ego,“ informovala novinárov po rokovaní s nimi šéfka socialistov Kornelia Ninovová. Vylúčila, že by socialisti za takýchto okolností dokázali zostaviť vládu, „hoci len dočasnú“.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *