V USA v decembri zaniklo 140.000 pracovných miest

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Washington 8. januára (TASR) – Na konci vlaňajška klesol počet pracovných miest v ekonomike USA prvýkrát od apríla 2020. Dôvodom bolo rýchle šírenie nového koronavírusu a protipandemické opatrenia, ktoré zasiahli predovšetkým bary a reštaurácie. V tejto oblasti zaniklo takmer pol milióna pracovných miest.

V Spojených štátoch mimo poľnohospodárstva v decembri zaniklo 140.000 pracovných miest, uviedlo v piatok americké ministerstvo práce. Ekonómovia, naopak, počítali s vytvorením 50.000 nových pracovných miest.

Miera nezamestnanosti stagnovala na úrovni 6,7 %, pričom sa očakával jej nárast na 6,8 %.

Od mája, keď sa začalo zotavovanie po prvej vlne pandémie nového koronavírusu, sa v ekonomike USA opäť vytvorilo 12,3 milióna miest zaniknutých počas predchádzajúcich mesiacov.

V oblasti pohostinstva v decembri zaniklo 498.000 pracovných miest, z toho 372.00 pripadalo na reštaurácie a bary. Počet zamestnaných v odvetví od januára padol o 3,9 milióna alebo o 23,2 %.

Za celý uplynulý rok sa počet pracovných miest v USA znížil o 9,37 milióna, čo bol rekordný prepad od začiatku zaznamenávania údajov v roku 1939, a bol prudší než kombinovaný pokles v rokoch 2008 a 2009 počas poslednej finančnej a hospodárskej krízy.

PODPORTE nezávislé spravodajstvo

Len vďaka Vašej podpore dokážeme robiť kvalitnú a nezávislú žurnalistiku

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


One thought on “V USA v decembri zaniklo 140.000 pracovných miest

 • 10. januára 2021 at 15:54
  Permalink

  Zo známych videí českého youtubera Michala Šopora z centra Los Angeles, teda priamo z centrálnych ulíc Hollywoodu je vidieť, že stanové „zástavby “ bezdomovcov sa rozrástli o ďalšie kilometre chodníkov a pridali sa tak k už beztak nemerateľným predmestským kilometrom.
  Prekvapením je, títo bezdomovci majú trvalé pracovné miesta, ale trh z nemovitosťami tak vyhrotil ceny nájomného, že príjem dotknutých nestačí pokryť jeho výšku. Figurujú teda medzi zamestnanými , však bez trvalého bydliska.
  Nech žije slobodné a demokratické USA!
  A 15% chudoby amerického stredozápadu, ktorá volila Trumpa zostáva Trumpom zradená, ďalej na svojich pozíciách, pričom zostáva v množine 40 miliónov obyvateľov žijúcich na potravinových lístkoch, t.j 4 $/deň.
  USA nemá problém s prezidentami. Je to celkom iný problém.

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *