Vláda schválila na dnešnom rokovaní sériu noviniek

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Súčasťou nadlimitných zákaziek verejného obstarávania osobných a nákladných automobilov či autobusov bude od augusta povinný podiel ekologických vozidiel. Vyplýva to z návrhu zákona o podpore ekologických vozidiel cestnej dopravy, ktorý vo štvrtok schválila vláda. Táto povinnosť sa bude týkať aj lízingu, splátkového predaja, prenájmov, niektorých služieb vo verejnom záujme v osobnej doprave či služieb, ktoré sa vykonávajú s pomocou vozidla.

Na konci roka 2021 má v Ozbrojených silách (OS) SR pôsobiť 18.531 vojakov a 4208 zamestnancov. Personálne stavy sa tak zvýšia o 252 profesionálnych vojakov a 99 zamestnancov. Do výzbroje by malo pribudnúť osem samohybných kanónových húfnic. Vyplýva to z materiálu Ministerstva obrany (MO) SR, ktorý vo štvrtok schválila vláda.

Novým členom Rady vlády SR pre protidrogovú politiku sa stane generálny prokurátor SR Maroš Žilinka. Vo funkcii tak nahradí Jaroslava Čižnára. Vláda na svojom štvrtkom zasadnutí odobrila návrh z dielne Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR.

Na prevenciu a manažment zosuvov svahov a pôdy by malo ísť 37,8 milióna eur od roku 2021 do roku 2029. Envirorezort eviduje viac ako 100 havarijných zosuvov svahu, kde je riziko ohrozenia zdravia, životov, majetku a škody na životnom prostredí. Vyplýva to z programu prevencie a manažmentu zosuvných rizík (2021 – 2029) z dielne ministerstva životného prostredia, ktorý vo štvrtok schválila na svojom online rokovaní vláda.

Prostriedky na financovanie transformácie regiónu hornej Nitry plánuje vláda získať z niekoľkých zdrojov. Okrem peňazí z rozpočtu štátu a samospráv prichádzajú do úvahy pôžičky z Európskej investičnej banky, národných podporných mechanizmov, komunitárnych programov Európskej únie či Európskeho poľnohospodárskeho fondu pre rozvoj vidieka. Zásadnými zdrojmi financovania by mali byť európske peniaze z Fondu spravodlivej transformácie, z programu Next generation EÚ a z európskych štrukturálnych fondov. Vyplýva to z aktualizácie Akčného plánu transformácie uhoľného regiónu horná Nitra, ktorý vo štvrtok schválila vláda.

Na zabezpečenie potrebnej zdravotníckej a sanitárnej podpory zdravotníckym zariadeniam bude denne k dispozícii do 1000 príslušníkov Ozbrojených síl (OS) SR. Vláda schválila personálnu pomoc armády zdravotníkom na nevyhnutne dlhý čas, opatrenie predbežne platí do konca júna 2021.

Ústredný krízový štáb bude môcť uskutočniť svoje zasadnutia aj na diaľku s využitím prostriedkov informačnej a komunikačnej technológie. Vyplýva to z návrhu na zmenu a doplnenie štatútu ústredného krízového štábu, ktorý vo štvrtok schválila na svojom online rokovaní vláda.

Krátenie sumy minimálneho dôchodku poberateľom starobného dôchodku by sa malo zrušiť. Novelu zákona o sociálnom poistení z dielne rezortu práce, sociálnych vecí a rodiny schválil vo štvrtok vládny kabinet Igora Matoviča (OĽANO). Legislatíva sa posúva na ďalšie prerokovanie parlamentu. Zákon by mal byť účinný od 1. mája tohto roka.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *