Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Denne trávim za volantom množstvo času. Kilometre už dávno nerátam, prekročili hranicu, za ktorou sa kedysi udeľovali ocenenia – za jazdu bez nehôd. No musím priznať, stále ma dokážu mnohí “vodiči” prekvapiť. A tak si dovoľujem ponúknuť niekoľko rád, ale aj postrehov z ciest.

Celoročné pneumatiky ? Na jednej strane ušetríte peniaze, na druhej môže prísť chvíľa, keď prekľajete chvíľu, kedy ste ich kúpili. Stačí naraziť na súvislejšiu snehovú vrstvu na ceste. Ak by som mal hodnotiť, sú dobré tam, kde je chladno, ale nesneží. Osobne dávam prednosť zimným pneumatikám …

Pred jazdou si poriadne očistite auto.

Od námrazy, snehu … nepodceňujte ani pravidelné umytie auta, vypláchnutie rôznych nečistôt z kolies a podobne.

Snehové reťaze ? Ak sa ich rozhodnete kúpiť, nestrácajte čas a peniaze s lacnými modelmi. Vyhodíte peniaze, nevydržia skoro nič a často viac skomplikujú život, než pomôžu. Radšej investovať do kvality … a nacvičiť si ich používanie. Tekuté reťaze ? Na pohnutie z miesta môžu pomôcť.

Jazda na snehu? Stručne – správajte sa tak, aby ste prišli domov k svojim milovaným. Ak máte pocit, že je bezpečnejšie ísť štyridsiatkou, neriešte hlupákov a “profesionálov”, ktorí na vás blikajú a vytrubujú. Predvídajte, využívajte zotrvačnosť … brzdový pedál ? Čím menej, tým lepšie.

Čím lepšie vás vidieť, tým menšia pravdepodobnosť, že sa zobudíte v nemocnici, alebo – nezobudíte vôbec. Pred jazdou skontrolujte svetlá, používajte stretávacie (denné sú o ničom, stačia lúče zimného slniečka), ak prší, sneží alebo je čľapkanica, vyplatí sa ich pri dlhšej jazde z času na čas preleštiť. Ostrekovače často nepomôžu, najmä v mrazoch.

Kruhové objazdy ? Tam sa opatrnosť vyplatí. Už som zažil aj situáciu, kedy bola aj dvadsiatka – prirýchla na prejazd …

Poznajte svoje auto

Padne prvý sneh, obvykle si nájdem prázdne parkovisko a vyskúšam, ako sa auto správa. Bez ohľadu na to, či je to prvá zima s daným autom, alebo niekoľká v poradí. Krátky test nezaškodí, a niekedy môže upozorniť aj na nedostatky – napríklad ojazdené pneumatiky, alebo iné neduhy.

Nejazdite s pár litrami benzínu či nafty na dne. Obvykle pravidelne dopĺňam nádrž, aby bola neustále plná. Môže dôjsť k situácii, že budete musieť stráviť dlhší čas čakaním na mieste, kde sa nedá otočiť, a vrátiť. Vtedy dostatok paliva oceníte.

Ak môžete, majte pri sebe nejaké jedlo a nápoje pre prípad núdze. Platí to isté, ako v prípade paliva – ani neviete, kedy to oceníte. Prinajhoršom priveziete späť domov.

Nočná jazda … ak už musíte, zvýšte opatrnosť. Najmä na miestach s výskytom lesnej zveri. Niekto jazdí bližšie k stredu vozovky, alebo dokonca stredom … iní jazdia pomalšie. Sám sa nočnej jazde v zime vyhýbam, radšej si v cudzom meste nájdem nejaké ubytovanie a cestujem na druhý deň – hoci aj skoro ráno.

Poľadovica ?

Tak tu neplatí žiadna rada. Presnejšie jedna – ostať doma a všetko odložiť.

Kolóny v zime ? Ak sa dá, vyhnite sa im … napríklad zmenou trasy. Jedna skúsenosť – na trase Ružomberok – Banská Bystrica natrafíte na ranné kolóny obvykle v smere na Banskú Bystricu, a popoludňajšie na Ružomberok. Pozorujte – ak môžete, pamätajte … ak nie, zapíšte si. Nikdy neviete, kedy sa to hodí. A ešte niečo – ak idete v nejakej kolóne a sú tam priveľké zmätky (napríklad veľa pretekárov s imunitou voči fyzikálnym zákonom), nie je od veci niekde zastaviť, a počkať, kým sa cesta trochu neuvoľní. Strata času bolí menej, ako strata zdravia alebo života.

Plánujte cestu … existuje množstvo nástrojov, ktoré Vám pomôžu. Existujú programy s adresami zdravotníckych zariadení, reštaurácií, servisov, ubytovania a podobne. Obvykle len uberajú z miesta v telefóne alebo tablete, ale nesmierne ich oceníte v tej jedinej chvíli, keď sa objaví problém.

Čo nosím v aute počas zimnej sezóny ? Vrecko piesku, lopatku, rezervné oblečenie, varnú kanvičku na 12V, 2l vody, ľahký spacák, čajové vrecká, krabičku so sójovými tyčinkami, čokoládu a nejaké sušienky, a záložnú batériu na dobitie telefónu. Väčšinou to prežije celú zimu bez použitia, ale už som to aj niekoľkokrát využil.

Čo dodať ? Veľa šťastných kilometrov …

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


One thought on “Vodiči … nebláznite …

  • 17. decembra 2018 at 0:09
    Permalink

    Tak toto by mal každý oceniť. Donovaly pre jazdu sú lepšie v lete. Nie raz sa divím, kto dal niektorým vodičom vodičák.

    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *