ZMOS poslalo envirorezortu osem zásadných pripomienok k vyhláške

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Bratislava 8. decembra (TASR) – Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) adresovalo envirorezortu osem zásadných pripomienok k vyhláške zákona o ochrane prírody. Návrhom vyhlášky budú dotknuté obce, vlastníci, správcovia a nájomcovia pozemkov. TASR o tom informoval ústredný riaditeľ Kancelárie ZMOS Michal Kaliňák. Vyhláška bola predložená do medzirezortného pripomienkového konania.

Ministerstvo životného prostredia v návrhu vyhlášky zavádza opatrenia, ktoré majú kompenzovať negatívny vplyv činnosti, ako je napríklad výrub lesa pre stavbu cesty. Vo vyhláške je definovaný mechanizmus uloženia opatrení. „Opatrenia môžu byť orgánmi štátnej správy udelené na mieste stavby, alebo aj na inom mieste, v čom vidíme priestor na rôzne ‚dohady‘. Preto navrhujeme, aby vyhláška obsahovala konkrétne prípady aj s finančným odhadom nákladov na ich uskutočnenie,“ hovorí Kaliňák.

Vyhláška upravuje aj spôsob kompenzácie negatívnych účinkov činnosti na biotopy. V odôvodnených prípadoch môžu byť financie vyplatené vo výške spoločenskej hodnoty zničeného biotopu, vysvetľuje Kaliňák. Štátna organizácia, ktorej sa financie vyplatia, ich potom využije na vykonanie opatrení. „V praxi sa uvedené finančné prostriedky prejavia navýšením potreby finančných prostriedkov na realizáciu tej-ktorej investície, ktorou sa poškodí alebo zničí biotop,“ povedal Kaliňak.

Vo vyhláške tiež envirorezort definoval zoznam biotopov, pri ktorých nie je možný žiadny zásah a nie je možné povoliť výnimku. Kaliňák konštatuje, že ak sa v mieste stavby nájde biotop zo zoznamu bude to mať za následok úplné zastavenie investície. „Podľa návrhu vyhlášky však už nebude možné uplatňovať výnimku, čo je v rozpore s právnymi predpismi Európskej únie,“ tvrdí.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *