80 rokov oslavuje Eric Burdon, líder The Animals, okrem iného aj autor protivojnových a sociálnych protest-songov

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

V rebríčku časopisu Rolling Stone „100 najlepších spevákov všetkých čias“ se umiestnil na 57. mieste.

Eric Victor Burdon (*11. máj 1941) je anglický spevák, najznámejší ako frontman skupín The Animals, Eric Burdon & The Animals a War. Eric Burdon sa preslávil predovšetkým napodobňovaním černošského bluesového spevu v populárnej hudbe. Neskôr sa stal významnou súčasťou kontra-kultúrneho hnutia 60. a 70. rokov prostredníctvom unikátnych albumov skupiny Eric Burdon & The Animals (Winds Of Change, Twain Shall Meet, Love Is, Everyone Of Us). „Malý biely muž s veľkým čiernym hlasom. Rodák z pochmúrneho Newcastlu, ktorého nevedomky napodobňuje každý začínajúci gitarista, keď pri ohníku hrá House Of The Rising Sun. Hnací motor britských Animals. Búrlivák z ulice, ktorý pod lúčami kalifornského Orange Sunshine skrotol na proroka voľnej lásky, aby napokon našiel svoje miesto tam, kam ho to celý život ťahalo najviac. V dravom soule amerických černochov. Hviezda rokov šesťdesiatych a dobrý kamoš Jimiho Hendrixa dnes oslavuje osemdesiatku. Happy birthday, Eric Burdon!opísal hudobníka Miloslav Kollár.

STARÍ THE ANIMALS

V priemyselnom strede Anglicka – v Newcastli – vzniká skupina The Alan Price Combo so zložením Alan Price, gitarista Hilton Valentine,  bubeník John Steele a basista Charles „Chas“ Chandler. V roku 1962 Alan Price, stretáva Erica Burdona – jeho výrazný spevácky prejav a bluesové cítenie rieši Alanov problém sústrediť sa na klávesy a piatym členom skupiny, teraz už s novým menom The Animals, sa stáva Burdon. V roku 1963 sú už najznámejšou britskou kapelou popri skupinách The Beatles a The Rolling Stones.  Prvým úspechom je nahrávacia zmluva so značkou EMI – producent Mickey Most navrhol ako prvý singel skladbu Baby Let Me Take You Home. Úspech síce mala, ale naozajstný úspech dosiahla skladba House Of The Rising Sun.

The Animals by sa dali zaradiť spolu s The Yardbirds, The Kinks, The Rolling Stones, The Pretty Things, Downliners Sect, The Zombies a ďalšími kapelami rokov šesťdesiatych do typického garážového drsného rhytm & blues, ktoré neskôr inšpiroval proto-punk a punk.The Animals patria tiež medzi kapely tzv. britskej invázie (Anglická kapela dosiahla úspech v Amerike) spolu so skupinami The Beatles a Rolling Stones. Charizmatický hlas Erica Burdona, klávesy Alana Priceho, jazzové ťahy Johna Steela, charakteristická gitara Hilton Valentine a basgitara Chassa Chandlera vytvorili kapelu, ktorej sociálne ladený song The House Of The Rising Sun pozná snáď každý priemerný človek na tejto planéte.

Najznámejšia skladba The Animals, „The House of the Rising Sun“, bola v roku 2003 časopisom Rolling Stone daná na 122. miesto zoznamu 500. najlepších skladieb všetkých čias.

V New Orleans je dům
Říkají mu Vycházející slunce
A byl zkázou mnoha chudých kluků
A Bože, já vím, že jsem jeden z nich
Má matka byla švadlena
Ušila mi nové džíny
Můj otec byl karbaník
V New Orleans
Takže, jediná věc, co karbaník potřebuje
je kufr a taška
a jediná doba, kdy je spokojený,
je když je na drogách

V októbri roku 1964 vychádza aj prvý album The Animals. Inšpiráciou pre album boli bluesové legiendy Bo Diddley, Chuck Berry, Little Richard – rhytm & blues päťdesiatych a začiatka šesťdesiatych rokov a vlastná tvorba založená na tomto žánri. Ďalší album bol akýmsi pokračovaním. Taktiež obsahuje aj prevzaté skladby ako I Believe To My Soul od Raya Charlesa. Medzitým vychádzajú single Don’t Let Me Be Misunderstood, Bring It On Home To Me, We’ve Gotta Get Out Of This Place (prevzatú od Niny Simone) a It’s My Life. Keď vypršala nahrávacie zmluva (dva roky) s firmou EMI, The Animals prechádzajú ku konkurencii – firme DECCA (nahrávali aj Rolling Stones). Zo skupiny ako prvý odchádza Alan Price a zakladá vlastnú skupinu Alan Price Set. Bubeníka Tonyho Steela vo februári 1966 nahrádza Barry Jenkins z Nashville Teens a novým pianistom sa stáva Dave Rowberry.

V roku 1966 vychádza album Animalism. Nová značka priniesla čiastočnú zmenu zvuku kapely. Prechádza k agresívnejšiemu blues rocku s garážovým, až proto-punkovým soundom. Vychádzajú tiež single Inside Looking Out, Don’t Bring Me DownHelp Me Girl. Eric Burdon v tom čase berie drogy a pije ako dúha, čo vedie k nezhodám vo vnútri skupiny. V júni 1966 zo skupiny odíde aj sám Burdon a to je koniec prvej kapitoly histórie – THE ANIMALS.

ERIC BURDON & THE ANIMALS

Modern day structures are fantastic
But have you seen a butterfly’s wings?
Man has created symphony
But have you heard a blackbird sing?

Columbia vydáva úspešnú kompiláciu The Most Of The AnimalsChas Chandler objavuje pre svet Jimiho Hendrixa a stáva sa jeho impresáriom. Burdon sa presúva do Los Angeles a do San Francisca, kde zakladá kapelu Eric Burdon & The New Animals. Jediným staronovým členom je bubeník Jenkins. Obsadenie dkupiny: basa Danny McCulloch, gitara violu a husle John Weider, gitara Vic Briggs (bývalí Steampacket). Noví Animals nahrávajú na značke MGM. Na verejnosť vychádza kapela poznačená atmosférou kvetinového roka 1967. Prvým veľkým hitom skupiny bola skladba San Francisco Nights, neskôr taktiež skladba Good Times. Známe sa stali tiež When I Was Young (psychedelický protest-song), anti-drogová skladba Girl Named Sandoz, proti-vojnová Sky Pilots či hudobná reportáž Monterey.

Eric Burdon & The Animals vydávajú albumy Winds Of Change (november 1967) a Twain Shall Meet (marec 1968). Na albume Winds Of Change už počuť, akou metamorfózou skupina prešla – od agresívneho blues rocku do psychedelickej a experimentálnej nálady charakteristickej pre druhú polovicu 60. rokov. Na albume sa nachádza aj unikátny husľový cover skladby Paint It Black. Za hit číslo jedna z tohto albumu môžeme jednoznačne označiť San Franciscian Nights. Úvod ďalšieho albumu – Twain Shall Meet – patrí hudobnej reportáži z hudobného festivalu v Monterey. Album je tak isto ako Winds Of Change značne experimentálny. Protivojnová skladba Sky Pilots pojednáva o tragických príhodách letcov vo svetovej vojne.


In the morning they return with tears in their eyes
The stench of death drifts up to the skies

Dva spomínané albumy patria vôbec medzi to najlepšie, čo vzniklo v druhej polovici šesťdesiatych rokov, aj keď svojho času nevyvolali patričný záujem verejnosti – nadšená bola len hudobná kritika. Na posledné dva albumy – Everyone Of Us (júl 1968) a dvojalbum Love Is (december 1968) sa dávajú hudobníci dokopy len príležitostne.

Charizmatickú Burdonovu osobnosť podčiarkuje nielen inovatívny zvuk nahrávok, ale aj fakt, že za 14 mesiacov vdýchol dušu projektom, z ktorých vznikli štyri výborné albumy v takomto krátkom časovom úseku. Na poslednom z nich sa objavuje aj mladý Andy Summers, pozoruhodný gitarista ešte pozoruhodnejšej neskoršej legendy osemdesiatych rokov – The Police (pripomenul Laco Lučenič svojho času v relácii Sixties Laca Lučeniča).

THE WAR, MULTIKULTÚRNA KAPELA

Eric Burdon po rozpade nových The Animals sformoval nový bluesový band The War – koncom roku 1969 sa Burdon potuluje po Amerike, jamuje s Hendrixom, so svojimi bluesovými idolmi a hocikým… A dáva základy svojmu ďalšiemu projektu – The War. Burdon, celoživotný obdivovateľ čiernej hudby, si tak konečne plní sen a hrá s černošskými hudobníkmi.

Ako uvádza Miloslav Kollár: „Eric Burdon, malý biely muž s veľkým čiernym hlasom. Po tom, ako sa rozlúčil s legendárnymi Animals, dal sa dokopy s partičkou farebných muzikantov z Kalifornie a pod názvom War spolu vyhlásili vojnu rasizmu, biede, hladu a zločinom geta. Úderný soul a funk z ich dielne patril k najlepším živým vystúpeniam svojej doby. Práve s War odhral posledné vystúpenie deň pred svojou smrťou Jimi Hendrix. Ich album World Is A Ghetto bol vyhlásený Billboardom albumom roka 1972. Let‘ s hear the sounds of War!

MY SECRET LIFE

V roku 1988 dal dokopy kapelu s 15 hudobníkmi, medzi ktorými boli Andrew Giddings – klávesy, Steve Stroud – basa, Adrian Sheppard – bicie, Jamie Moses – gitara a štyria sprievodní vokalisti, aby nahrali album I Used To Be An Animal v Malibu Spojené štáty.V roku 1990 mal malú zostavu skupiny Eric Burdon Band, v ktorej pôsobili Jimmy Zavala (saxofón a ústna harmonika), Dave Meros (basa), Jeff Naideau (klávesy), Thom Mooney (bicie) a John Sterling (gitara).

13. apríla 2004 vydal „comebackový“ album My Secret Life, ktorý bol jeho prvým albumom s novými nahrávkami po 16 rokoch. Keď John Lee Hooker zomrel v roku 2001, napísal Burdon pieseň „Can’t Kill the Boogieman“, ktorej spoluautormi boli Tony Braunagel a Marcelo Nova. V roku 2005 vydali živé album Athens Traffic Live so špeciálnym DVD bonusovým materiálom a bonusovou štúdiovou skladbou a rozpustili sa v novembri 2005 (zdroj Wiki).

ERIC BURDON, Soul Of Man

Eric Burdon vydáva v roku 2006 jeden z najlepších sólových albumov, v ktorom nachádzem prirez rôznymi štýlmi, ktoré autora najviac ovplyvnili od rock and rollu, blues, gospelu až po folk. 14 skladieb produkoval držiteľ Grammy Tony Braunagel, ktorý s Burdonom spolupracoval aj na albume My Secret Life. Album bol venovaný Rayovi Charlesovi a Johnovi Lee Hookerovi.

V roku 2013 prišiel Eric Burdon s novým albumom s názvom Til Your River Runs Dry. Prvý singel z albumu mal názov „Water“ a bol inšpirovaný rozhovorom, ktorý viedol s bývalým sovietskym generálnym tajomníkom Michailom Gorbačovom.

PRVÁ ŽENA MU ODIŠLA ZA HENDRIXOM, ZAHRAL SI AJ VO FILME THE DOORS

Zaujímavosti z osobného života – v roku 1967 sa Burdon oženil s Angelou „Angie“ Kingovou, anglo-indickou hipisáčkou. Nasledujúci rok ho opustila pre Jimiho Hendrixa a s Burdonom sa následne rozviedli v roku 1969. V roku 1992 ju, ako uvádza Wikipedia, zavraždil ex-frajer. V roku 1972 sa Burdon oženil s Rose Marksovou, cez ktorú má dcéru Alex. Rozviedli sa v roku 1978. V roku 1999 sa oženil s gréckou právničkou Mariannou Proestou

A ešte jedna zaujímavosť na záver. Burdon mal hrať v legendárnom filme Blow Up a Zabriskie Point. Erica Burdona môžete vidieť aj v legendárnom filme Olivera Stonea, The Doors. Zahral si mikroúlohu a identifikuje ho tu iba skúsený pozorovateľ. Prajeme hudobníkov veľa zdravia a tvorivých síl.

Článok spracoval, LP

Niektoré citácie a postrehy prevzaté z relácie Sixties Laca Lučeniča

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne




Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *