Ako zoštátniť zdravotné poisťovne „z dola“

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Prečo tomu hovoria podnikanie, keď zdravotné odvody sú zo zákona povinné? Aká je vlastne úloha zdravotných poisťovní? Prečo všetky zdravotné odvody nedostáva len štát, keďže on ich zákonom predpisuje?

 

Jedná zdravotná poisťovňa? Prečo vlastne viac?

Vo všetkých vyspelých krajinách je občanom zo zákona zaručené právo na základnú zdravotnú starostlivosť. Spôsoby ako to zabezpečujú sa v jednotlivých štátoch rôznia. V mnohých vyspelých krajinách je napríklad len jedna štátna zdravotná poisťovňa (Kanada, Veľká Británia, Slovinsko, Švédsko atď.), v niektorých je doplnená o dodatočné pripoistenie.  Aj u nás je ústavou zaručené právo na základnú zdravotnú starostlivosť a preto je prísne regulované, čo musia všetky zdravotné poisťovne poskytovať.

 

Zoštátnenie poisťovní “zdola”, prepoistite sa!

Je v podstate jedno, ktorú zdravotnú poisťovňu máte, všetky Vám zabezpečia tú istú zdravotnú starostlivosť. Prečo je potom dôležité si vybrať správnu? Z princípu! Z princípu, že povinné odvody, ktoré musíte zo zákona platiť neskončia v rukách slovenských alebo zahraničných oligarchov. Keby sa všetci, alebo väčšina ľudí rozhodla prepoistiť do štátnej zdravotnej poisťovne, tak by tu ostatné nemali dôvod ostávať. Samé by odišli.

Nepotrebujeme ani riešiť medzinárodné arbitráže, ani zháňať ústavnú väčšinu v parlamente na zmenu zákona, ako o tom hovoril Fico. Ľudia by mohli sami „zoštátniť” zdravotné poisťovne, jednoduchým prepoistením sa do štátnej.

 

Čas sa kráti…

Nemôžeme ovplyvniť všetkých ľudí na Slovensku, aby tak urobili, ale môžme ovplyvniť aspoň samých seba. Ak ste náhodou poistení v inej ako štátnej poisťovni, tak sa do nej prepoistite. Čas máte do konca septembra, potom až o rok. Je to jednoduché, stačí prísť do poisťovne a podať si tam prihlášku. Tento “revolučný krok” zvládne každý!

 

Len dodatok: ak súkromné poisťovne tak veľmi chcú podnikať v zdravotníctve (a pomáhať ľuďom samozrejme ;) ), tak by to mali robiť ako doplnok ku základnej zdravotnej starostlivosti. To by sa už dalo označiť za podnikanie, keby to bolo dobrovoľné. Ale základnú zdravotnú starostlivosť by mala napĺňať len jedna štátna zdravotná poisťovňa pre každého občana bez rozdielu či je zamestnaný alebo nie.

 

Foto: Pictures of Money , CC

Na našich stránkach poskytujeme priestor skutočne pestrej palete názorových línií, predstavujúcich alternatívu voči súčasnému zriadeniu. Preto čitateľov upozorňujeme, že nakoľko i samotní členovia redakčného kolektívu DAV DVA, spolupracovníci či korešpondenti vzišli z rôznych prúdov, v partikulárnych otázkach sa ich výklady a postoje môžu líšiť či si dokonca miestami protirečiť. Iba názorová pluralita totiž umožňuje skutočne plodnú a hodnotnú diskusiu s potenciálom vygenerovať tie najlepšie myšlienky, schopné načrtnúť pôdorys pre nové spoločensko-ekonomické zriadenie, zohľadňujúce potreby 21. storočia.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne




5 thoughts on “Ako zoštátniť zdravotné poisťovne „z dola“

  • 9. augusta 2017 at 15:59
    Permalink

    Správny zásadný názor. Stalo sa, David. Od 1995 som bol 22 rokov v Dôvere, žiadne zvláštne V.I.P. zaobchádzanie. Po príchode do dôchodku som požiadal o kúpele – lekár Dôvery:“Zamieta sa“. Dôvod? Príliš zdravý, nečerpal lieky, nevytváral som „obrat“, jedna injekcia do kĺbu cca 200 Eur, ale nepotreboval som, tie kúpele boli skôr na prevencii a odporúčal mi ich – môj ortopedický lekár.
    Naštvalo ma a dal som si tú námahu – treba vypovedať zmluvu k 30.septembru bežného roka (vedia vôbec ľudia, že majú komerčnú „zmluvu“ so zdrav.poisťovňou? Prehlásil som sa…do Všeobecnej…práve ovšem krachovala pre tunelovanie…“z dažďa pod odkvap“ – ale neľutujem, preventívnym liekom je pre mňa celaskon, čo už?

    Reply
  • 10. augusta 2017 at 0:34
    Permalink

    Presne toto som pred pár rokmi urobil !

    V poprevratovom blúznení nám obvodná lekárka „poradila“ prepoistenie sa zo štátnej do súkromnej poisťovne Dôvera ( k Pente…) . Vtedy začali problémy s platbami od poisťovní ( asi hlavne štátnej ), a lekári boli z toho nervózni. Z rôznych „provízií“ od súkromných poisťovní už asi menej …

    Po nejakej tej dekáde sledujúc trhanie štátneho zdravotníctva kapitalistickými supmi, som si konečne uvedomelo položil otázku, že vlastne prečo som v súkromnej poisťovni, keď chcem len jednu štátnu zdravotnú poisťovňu a uzavreté štátne zdravotníctvo slúžiace všetkým občanom bez rozdielu – a oddelenie súkromného zdravotníctva od štátnych peňazí.

    Bez váhania som sa hneď vrátil spolu s rodinou k štátnej poisťovni. Samozrejme, v polokapitalistickom zdravotníctve, nie som s jej hospodárením spokojný, no som si istý, že my komunisti by veľmi rýchlo a účinne ten chliev vypláchli.

    Po pár mesiacoch od preradenia, mi zavolala pracovníčka z Dôvery, že prečo som sa preradil a či som spokojný. Odpovedal som, že zdravotníctvo si predstavujem štátne s jedinou štátnou poisťovňou a preto som sa preradil. Asi som ju zaskočil, tak ma aj zabudla presviedčať aby som sa vrátil … dúfam že sa stretneme v štátnej…

    No a čo vy – priatelia komunisti a socialisti – ešte stále Dôverujete ( Pente ) ?

    Čo takto zatočiť konečne s kapitalistami po našom – pekne po socialisticky !

    Ja som svoje občianske málo už urobil – pridáte sa ?

    Reply
    • 20. augusta 2017 at 20:42
      Permalink

      Vy komunisti ste ten chliev spôsobili. Nie vypláchli. Síce je v slov. zdravotníctve veľa čo zlepšovať,ale to socialistické zdravotníctvo bolo jednoducho také lajno, že smrdí ešte aj cez okno…

      Reply
  • 20. augusta 2017 at 20:39
    Permalink

    Nuž áno. Veru prepoistite sa. Ale do súkromných ZP. Dôvody:
    1. Štátna ZP má dlh cca 250 mil. eur pri tých istých podmienkach ako súkromné ZP. Ak by bola iba jedna ZP tak je dlh cca do 400 mil. eur, ktoré zaplatíme z našich daní. Ak by boli len súkromné ZP tak by nebol dlh žiadny, teda žiadny taký na ktorý by sme sa museli poskladať.
    2. Prepoistite sa do súkromnej ZP, keďže vzhľadom k dlhu VŠZP Vám budú upreté niektoré liečby či lieky čo sa už objavilo aj na verejnosti. Napr. VŠZP nechcela preplácať liek proti zväčšovaniu sleziny onkologicky chorým pacientom čo by mohlo viesť k rýchlej smrti. Naopaka, súkromné ho preplácali.
    3. Prepoistite sa do súkromnej ZP, a budete mať istotu, že peniaze ktoré musíte povinne odviesť ak sa aj stanú súčasťou zisku ZP, tak budú zdanené a štát tým získa naopak pri štátnej stratí.
    4. Prepoistite sa do súkromnej ZP a budete mať istotu, že peniaze Vám nerozkradnú politici a ich nastrčené biele kone. Tunely VŠZP sú verejne známe a masér Kostka Vám s Rašim o tom niečo povedia.
    5. Prepoistite sa do súkromnej ZP aby ste mali lepšiu zdravotnú starostlivosť, keďže štát vždy tvrdšie kontroluje súkromné subjekty, ale pri štátnych je benevoletný čo má za následok veľké nedostatky v ZS.
    .
    Pre autora:
    Socializmus sme tu už mali. Ďakujem neprosím.

    Reply
  • 30. augusta 2017 at 11:38
    Permalink

    Prečo je dobré byť poistený v štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovni ?
    http://www.vszp.sk/novinky/dovody-preco-byt-poistencom-vszp.html

    Pre nás nie ste len číslo – Poznáte svoje zdravé čísla?
    http://www.vszp.sk/zdravecisla/

    Zapojte sa do súťaže – Za preventívnu prehliadku dovolenka !
    https://www.vszp.sk/poistenci/zlavy-celu-rodinu/sutaz/

    =======================================================
    Pozdrav od VšZP :
    http://www.vszp.sk/newsletter/vszp-newsletter-august-2017-2.html

    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *