Chat o svete, v ktorom žijeme. Neoliberalizmus je ako vírus, ktorý sa na všetko prichytí, všetko infikuje a zneškodní

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom
V nasledujúcom texte Vám prinášame inšpiratívny rozhovor medzi ľavicovými filozofmi, zaznamenaný na sociálnych sieťach a poslaný do redakcie DAV DVA. Vzhľadom na to, že autori týchto replík sa nechcú stať terčom hlupákov na hejterských stránkach, ich mená budú utajené. Napriek tomu tento rozhovor zverejňujeme nakoľko je veľmi inšpiratívny a ukazuje, že aj mladí ľudia majú vlastný rozum. Debata bola Žižekovi, ideológii, Heglovi, Marxovi a problémoch súčasnej doby ako pokrytectvo „slušných novinár“ či dvojaký meter pri tzv. demokratickej pluralite.
Text vznikol v kontexte spoločenských problémov odohrávajúcich sa približne okolo leta minulého roku.
B: Neexistuje žiadny zmysluplný dôvod aby sme túžili naplniť buržoázny sen (There is absolutely no reason,” he claims, “why we should
make ourselves the guarantors of the bourgeois dream”). Čím väčšia
 túžba po luxuse, tým prázdnejšia osobnosť a nech mi nikto nevraví, že nie…
A: Aj tebe tu vyskakuje z každej strany slovo Pohoda? Žižek spomína, že to je vlastne maximálna ideologickosť, keď sa niečo tvári, že je nadideologické, či tak nejak. A ja si myslím, že Pohoda je exemplárny príklad ideologizácie. 
B: Festival je v podstate ľavicový projekt. Pôvodom. A ukradne ti ho neoliberálna pravica. To je možné len na Slovensku. Včera som bol na pivo s kamošom, kedysi bol normálny, no teraz sa z neho stal angažovaný slniečkár. Vrátil sa práve z Pohody… A on ti ma zrazu začal pranierovať, prečo sa bavím s týmto človekom a prečo s týmto a prečo lajkujem toto a toto. Že či som sa zbláznil, to je magorizácia až za hrob… Musel som odtiaľ odísť, ale riadne ma ten človek nasral. To je fakt choré. Už ho ani nepovažujem za relevantného diskutéra… odkedy mu preskakuje… pretože vnáša iróniu a cynizmus ako obranu.  Na nič iné sa ten úbožiak nezmôže. On je taký hlúpy, že si myslí, že liberalizmus sa dá robiť eticky a preto ho ešte nazýva kultúrnym výdobytkom slobody. A neuvedomuje si, že čím výraznejšia sloboda, tým tichšia a skrytá nesloboda a útlak…
A: To je tá ich pluralita… v praxi… a ešte sa ti budú vyhrážať rozbíjaním huby ak vyjadríš iný názor, než majú oni… 
B: … keď človek nemá charakter a on to nemá rozhodne. Mnohí nie sú tupí pretože lajkuju tupé stránky…oni sú tupí z podstaty a preto to majú radi. Ak má vyhrať zlo, potrebuje už len jedno, aby slušní ľudia nerobili nič. (Edmund Burke) … Liberáli sú asi tak otvorení ako frigidná ženská. Žiadna otvorenosť diskusii ani otázka, že prečo súhlasím. Ich nezaujíma tvoj názor. Rovno ťa zavrhnúť. Proste tá otvorená spoločnosť a lá Popper. Slovo extrémizmus sa užíva už v takých kadejakých významoch, že na to ani nereagujem. Keď to niekto vysloví… ako keď Havran povedal Sulíkovi, že je fašista. Vieš, kde by som poslal Havrana? Havrana a jemu podobných by som poslal do západných korporácií, za tamojšie mzdy a v rozsahu pracovnej doby, aká je tam…
A: Ale najviac ma vie pobaviť ako sa v tomto hrajú arogantní novinári, ktorí klamú, manipulujú a robia denno-denne zlobu na tých slušných… 
B: Aký fenomén tu zrazu robia z novinárov… akýchsi pomýlených martýrov, ktorí si zaslúžia rešpekt… lebo strážia demokraciu… ako sa vyjadril Bárdy, preboha. Pre mňa je toto hnoj. Už len z dôvodu, že média sa priživujú na takých senzáciách a selektívnych smrtiach (Kuciak u nás) a babky nemajú u na lieky… a matka zavraždenej včera povedal: nech padnú a nech zhoria v pekle… chápem jej frustráciu… veľmi dobre… ale toto nie je slušné Slovensko a to ani omylom. Keď praješ niekomu niečo také, tak si rovnaký vrah…o tom sú bratia Karamazovovci. Kvantum ľudí ani nerozumie tomu, čo si napísal, nerozumejú, čo je politika, čo znamená politizácia atd… že veci nie sú neutrálne v zmysle: stala sa vražda, je protest… jasné, že dáme voľno. 
A: A koho tí ľudia preferujú ako alternatívu? Matoviča a Sulíka…
B: Matoviča som videl, ako sa rozprava s ľuďmi, nie je to príjemný človek. Dostál a Klus sú najhorší poslanci NRSR  s Cigánikovou a Osuským…  Škrekot liberálnych zapredancov je priamo úmerný skutočne pozitívnym zmenám v spoločnosti. Až nás začnú liberálni uchyláci chváliť, znamená to že sme niekde urobili veľkú chybu…
A: Pozri čo som našiel na nete… prirovnať liberálnych hejterov k Žižekovi, už som videl všetko. Ty si odborník na Žižeka, máš to všetko načítané, tak mi povedz… čo si o tom myslíš… 
B: Žizek ten humor kvituje, ale nie vo forme akej to robia oni. Toto je vytrhnuté z kontextu. Mal tam pridať iné videá. Keď hovorí o bosnianskych etnických vtipoch, vysvetľuje ich ako funkciu komunity. Tých, ktorí sa vidia z očí do očí. Nemá to nič spoločné s virtuálnym priestorom. Pričom tieto vtipy sú obscénne a slúžia iba v priateľských, individuálnych vzťahoch. Nie verejne na webe. Ale Žizek na Denníku N… to som nečakal. Samozrejme, ani slovo o komunizme, ale o vtipoch. Ono sa to vlastne oprávnene vola… zomri… aspoň v tomto nie sú paranoidní. Spravia ti zlé meno a tým ťa verejne pochovajú…
eNko je prostriedok neoliberálnej ideológie. Vieš ako spoznáš zomrifana? V každej vete aspoň jeden vulgarizmus alebo predpona pra-.  Spomenul som si, že to čo Kaščák prezentoval, povedal aj Rudi Rus… Povedal presne: nedokážem pochopiť ako niekto dokáže počúvať národnostné a socialisticky orientovaný metal. Táto kvázi dekonštrukcia 70. rokov ukazuje, že predsa len tie idey majú silu, inak by sa ich tak nebáli ako čert kríža. …nenájdeš tam nijaký zaujímavý motív iba sa stádovito baviť, je to predsa len pikantný sarkazmus a cynizmus… ale podla mňa je trefný argument: lajkol by si to, keby si sa tam objavil miesto Fica a Chmelara každý deň ty? Ľudia to lajkukú pre zábavu a nepremýšľaju nad dôsledkami, takže to pýtanie sa je zbytočné.  Riešia iba baby a chlast a hudbu. Bolo to niekedy horšie v dejinách? Neviem, stredovek bol temný, áno zabíjalo sa, indiáni sa zabíjali…ale nebol cynizmus. Nechcem žiť v spoločnosti, kde by som musel argumentovať, prečo by znásilnenie malo byť zlé. Netreba sa ale znechutiť. Existuje veľa dobrých ľudí.
Žižek príde ako triezvy ľavičiar: od počiatku bol v marxistických revolúciách vpísaný pád: Lenin bol zradca Marxa, Stalin Lenina atď. (kazdý revolucionár plní úlohu apoštola judáša)
A: Troška zmením tému. Včerajšie prejavovanie dôvery vlády nemalo chybu… ultra-pravicoví magori už hovorili o zániku Českej republiky, lebo boli vraj spochybnené väzby na NATO a EÚ a lebo má vraj komunistickú vládu (prosím pekne KSČM ani len nie je vo vláde, nebude mať obsadené žiadne posty vo vláde a ide o 15 z 200 poslancov). A takto by to vyzeralo aj na Slovensku v prípade, že by komunisti získali legitímnu podporu. Kalousek práve nedokáže pochopiť, že českí komunisti boli legitímne zvolení (tzn. neorganizujú revolúciu, ani puč a dokonca ani nemajú nadpolovičnú väčšinu), čim de facto popiera základný princíp demokracie a v hysterickom kŕči hovorí o „pátej Putinovej kolone,“ „extrémistoch“ a „komunistickej vláde.“ Pravica je tragikomická nielen na Slovensku, ale aj u našich susedov. A to isté máš s Madurom. Ľudia si ho zvolili, ale EÚ bez problémov uzná nedemokratického opozičného lídra…
B: Toto je liberálny pluralizmus v praxi, môžeš sa demokraticky uchádzať vo voľbách, no akonáhle máš možnosť podieľať sa na vláde, nemáš na to právo, pretože si extrémista, Putinova kolóna a pod.  A to nehovorím o tej absurdite, že KSČM asi ťažko vybuduje socializmus s Babišom. Ak to niekto hovorí, tak sprosto a primitívne manipuluje. Mne sa „páčil“ komentáar aktualit.sk: to nie sú voľby, pretože Putin nemá súperov, s ktorými by mohol bojovať… to vyznieva akoby si mal Putin niekoho zháňať alebo akoby mohol zato, že ho tam ľudia volia… potláča protesty neprijateľným spôsobom, je populistický (aj pri voľbách sa to ukázalo, keď lákali voličov na lacné jedlo a všelijaké konzumné výhody – znížilo to hodnotu volieb, hodnotu voliča a v podstate je to legitímny spôsob, ako si kúpiť voličov hlas). Putin je demokraticky zvolený štátnik, protesty proti Putinovi to je to isté ako protesty proti Ficovi u nás… 

A: Zaujímavé, že Kiskovi sa prepečie všetko…
B: „Ja som presvedčený o tom, že ľudské práva nesmú byť nadradené obchodným záujmom“ – úplne skvelé, toto mame za prezidenta… to môže povedať len človek, ktorý nikdy nepracoval na tri smeny a na nočných, a neťahal dvanástky až tak, že bol frustrovaný…alebo idiot, ktorý nedokáže pochopiť pojem nadhodnota a proces tvorby kapitálu…

A: Mne ti celý život v tejto spoločnosti príde už z princípu chorý. Čo je to za spoločnosť, kde jedinou motiváciu je zisk. Aký v tom má mať človek zmysel. Je to večné naháňanie sa za niečim, čo v podstate nemá zmysel.
B: obchod je legalizované klamstvo, v obchode sa človek stavia do role boha, ktorý ospravedlňuje zločin. predá za drahšie, teda vždy ukradne povedzme to otvorene. Kamošov čo majú podnik a samozrejme ich to mení, kalkulujú, zrazu už aj čas ma hodnotu peňazí, aj vzťah atď., proste hnus…  ževraj podnikatelia dali veľa uživateľom a tak…ale zabudol povedať, ako sa správajú k ľuďom, keď začnú podnikať, podnikajú aj naďalej…ja neviem, ako by som to dokázal robiť naďalej, ved podnikanie je uzákonená krádež…

A: V čom to žijeme vlastne?
B: Spoločnosť je postavená na pokrytectve už v bežných medziľudských vzťahoch akože ak títo páni majú reprezentovať nejaké morálne autority, hrdinskú česť a nejaké idey, ani zďaleka, oni nemajú ani šajnu o ideách. Sloboda sa chápe ako sloboda vybrať si tovar ? Toto ale liberál považuje za top, lebo tovar sa chápe ako súkromné vlastníctvo. Keď je obchod zavretý, tak to znamená, že štát ti vraví, čo máš robiť, berie ti slobodu. Táto doba je založená na vlastníctve, a výdajoch a stratách, autenticita je pasé. Ak budem fyzicky pracovať, a asi sa tomu nevyhnem, lebo nenávidím šplhať si na kariérny postup ako pokrytec, podnikať by som nedokázal, tak s touto skúsenosťou asi filozoficky presedlám na marxizmus…
Tento…  svet, ktorý je zobrazený v obidvoch filmoch (Blade Runner, Angel Heart), je svet, v ktorom sa korporatívnemu kapitálu podarilo preniknúť a dominovať čistému fantazijnému jadru našej bytosti: žiadna z našich funkcií nie je naozaj ‚naša‘; dokonca aj naše spomienky a fantázie sú umelo vysadené. Je to ako keby Jamesonova téza o postmodernizme ako epoche, v ktorej Kapitál kolonizuje posledné strediská, ktoré boli doteraz vylúčené z jeho okruhu, tu bola prinútená k svojmu hyperbolickému záveru: fúzia Kapitálu a Poznania prináša nový typ proletára, takpovediac absolútneho proletára opusteného poslednými vačkami súkromného odporu; všetko, až do najintímnejších spomienok, je vysadené, takže to, čo zostáva, je doslova prázdnotou čistej bezvýznamnej subjektivity (substanzlose Subjektivitaet – Marxova definícia proletariátu). Paradoxne by sme mohli povedať, že Blade Runner je film o vzniku triedneho vedomia.
A: A ekonomicky je to podľa teba so Slovenskom ako…?
B: My sme vývozňa kapitálu a plantaž pre investície, ale nie kapitalizmus ako taký, kde by mohol byť napadnutý.Odporúčam od Ilony Švihlíkovej knihu Grécka tragédia, výborne popisuje, čo je to EU za projekt a čo nás čaká… najmä náš, menšie štáty… 
A: Dejiny ľudstva sú dejinami omylov a objavov ľudského umu.
B: a opakujú sa…takže Trocký: každá revolúcia musí byt permanentná. Ale to vravel už Marx: každá ideológia, na to, aby fungovala, potrebuje synchrónne reprodukovať podmienky produkcie…dejiny nie sú stroj ktorý zastavíš kedy sa ti chce…ak by tu nebol Gorbacov, prišiel by iný Gorbacov. Nie je to o jednej osobe, to je dosť triviálne myslieť si to.Menej som zhovievavý voči Marxovmu fanatickému ateizmu napríklad, preto mám radšej Owena…Dnes to nájdeš oveľa viac a precíznejšie rozanaylzované v sociopsychológii.Marx to nepotreboval analyzovať, a dobre že to nerobil, pretože dokázal podať analýzu produkcie kapitálu..idey sú v poriadku, tie mali aj mnohí pred nimi, ale paradoxy súčasného kapitalizmu nenájdeš analyzované…Marx pokiaľ viem, nebol fanaticky ateista, sú pasáže, kde náboženstvo obhajoval…
A: Počuj, povedz mi ako to bolo s tým Heglovým ponímaním náboženstva… ja nie som až tak ďaleko ako ty… tak mi to nejak zhrň…
B: Hegel bol zástancom ľudovej zbožnosti (volksreligion), ktorá nemala vychádzať z vonkajších represií (ako v kresťanstve), ale mala byt založená na obrazotvornosti, pohnúť city a osloviť srdce a vnútro človeka…nuž, potom to ale ešte prepracoval. Ja by som práve chcel napísať o tom knihu, o Hegelovom ponímaní náboženstva ako spoločenského fenoménu.
A: Čo hovoríš na ten posledný spor s našim liberálnym kamarátom?
B: V davovo-elitarnej spoločnosti kde vládnu na lokálnej úrovni (jeho level) klanovo-korporativne skupiny je pre takéhoto novinára otázka ku ktorej skupine sa zaradiť – pôsobí na mňa ako typický maloburžuj,ktorí aj napriek svojej nedovzdelanosti a koncepčnej impotencii cíti že sa niečo deje. Niečo sa deje, takto to predsa byť nemôže, vietor sa dakam otáča a on nevie kam… Z jeho centrály mu prúdia len informácie prevádzkového charakteru ale sám nevie ktorá bije preto sa prišiel nejako ku vám obhajovať…

Keď ťa nepriateľ osočuje, znamená to že si počínaš dobre.
A:A čo hovoríš na citáty typu „marxizmus sa stal základom komunistických ideológii“ (Klaus) a preto berie zodpovednosť za všetky chyby režimov…
B: Walter Benjamín hovori opak: stačí nám jedna úspešná revolúcia a ta hneď vzkriesi všetky ostatné…

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne




3 thoughts on “Chat o svete, v ktorom žijeme. Neoliberalizmus je ako vírus, ktorý sa na všetko prichytí, všetko infikuje a zneškodní

  • 8. februára 2019 at 12:38
    Permalink

    Máme dosť vzdelaných, schopných, zdravo zmýšľajúcich mladých ľudí /viď/. Len takíto mladí ľudia to majú v tomto systéme ťažké — presadiť sa a nezašpiniť…

    Reply
  • 8. februára 2019 at 14:02
    Permalink

    Odmietanie liberalizmu ako takého, ktorý priniesol dlhší život, slobodu , znižovanie chudoby, vzdelanie pre všetkých je znakom hlbokej ľudskej hlúposti. Je to znak poddanstva, keďže ľudia ktorí nechcú byť slobodní a dobrovoľne sa podriaďujú neprirodzeným pravidlám žijú na úrovni biologickej existencie.

    Reply
  • 8. februára 2019 at 17:37
    Permalink

    Zaujímavé čítanie, len by som sa pozastavil pri výraze „otvorená spoločnosť a la Popper“. Myslím, že Popper, keby dnes videl, kam spoločnosť speje pod heslom ukradnutým od neho, tak by sa zhrozil. Jeho otvorená spoločnosť mala byť obranou a prevenciou spoločnosti pred totalitou, ktorú si Európa počas druhej svetovej vojny a pred ňou užila vrchovatou mierou. No dnes sa pod týmto heslom otvorenej spoločnosti rodí nová totalita.
    Pripomínam aj Popperov inšpirujúci prístup k vývoju vedy a spoločnosti formou učenia sa z chýb. Jeho spôsob vedenia dialógu s oponentom, ktorý má pozitívny výsledok pre oboch. Dnešní liberálni slniečkári vôbec nie sú na takýto dialóg pripravení. Po príklady nemusím chodiť ďaleko (vysoko). :-)

    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *