Deň víťazstva nad fašizmom 2017

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Členovia iniciatívy DAV DVA Marek Kopilec, Jozef Smatana a Tomáš Bóka boli v mene tejto iniciatívy 8. mája pri príležitosti 72. výročia Dňa víťazstva nad fašizmom vzdať úctu padlým v 2. svetovej vojne na Slavíne v Bratislave.

Na Slavíne je podľa štatistík pochovaných 6845 vojakov najmä z bývalého Sovietskeho zväzu. Na území Slovenska padlo v danej dobe vyše 60 tisíc Sovietov a zhruba 11 tisíc Rumunov a tisíce vojakov československej armády. Československo prišlo vo vojne o státisíce svojich občanov. Všetci tí, čo oslobodzovali vrátane tých, ktorí bojovali v Slovenskom národnom povstaní sa zaslúžili o to, že Slovensko sa vrámci Československa pridalo na stranu víťazných štátov a bolo oslobodené od cudzích armád aj od domáceho fašizmu a mohlo tak nastúpiť na slobodnejšiu a demokratickejšiu cestu. Problémy sa síce neskončili ani po konci vojny, no na krvou vykúpené boje pri Stalingrade, Leningrade, Kursku, Moskve, Kyjeve, na Dnepre, v Bielorusku, Varšave, Normandii, na Sicílii, v Grécku, v Juhoslávii, v Číne, v Afrike, či v Berlíne, na holokaust alebo na kruté odvety ako v Drážďanoch, Hamburgu, Tokiu, Hirošime a Nagasaki či inde, by sme nemali len tak ľahko zabudnúť. Podobne ani na to, čo sa dialo na území Slovenska, teda masakre v Kremničke, v Ostrom Grúni, Kľaku, Vinnom, Telgárte, Slovenskej Lupči, Nemeckej, Župkove, Hrabičove či inde alebo na bombardovanie miest ako Spišská Nová Ves.

Na Slavíne sa schádzajú mnohé generácie od otvorenia v roku 1960 až dodnes podobne ako pri iných pamätníkoch na území Slovenska, no dôležité bude pre budúcnosť, aby sme proti nespravodlivosti a zvráteným ideológiám vystúpili aj v živote či už pri voľbách, demonštráciách, petíciách, našim aktivizmom v rôznych oblastiach života, nápadmi, či zrealizovanými aktivitami rôzneho druhu. Tými môžme zabrániť opakovaniu týchto hrôz v novej podobe. My v DAVe DVA ako pokračovatelia pôvodných DAVistov v novej dobe s novými prístupmi si ctíme aj angažovanosť našich predchodcov v boji s fašizmom a preto sa tak aj snažíme konať.

Foto: archív Mareka Kopilca

Horné foto: archív Milady Planner

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *