Dušan Piršel: Na Covid-19 aj liekmi

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Používanie Ivermectinu u pacientov s Covid-19 je v poslednom období veľkou témou. Lekári, ktorí sú proti hovoria o tom, že neexistujú dostatočné dôkazy o účinnosti lieku, doterajšie štúdie považujú za nekvalitné a nedostatočné.

Som si vedomý, že posúdenie vhodnosti lieku je výrazne odborná záležitosť a k tomu máme ľudí, ktorí túto oblasť dennodenne sledujú. Mnohí odborníci tvrdia, že Ivermectin má len jednu, ale z pohľadu niektorých úradov zásadnú chybu: pri cene menej ako euro na liečbu jedného pacienta je „dirtcheap“ – lacný ako piesok. Nik na ňom nezbohatne.

Mňa osobne táto téma zaujíma z pohľadu ľudského utrpenia. Osobne si myslím, že keď ochorieme na Covid-19 a budeme v ohrození života, tak sa prestaneme zaujímať o počet štúdií a zoznam krajín, kde sa používa k liečbe Ivermectin, ale budeme radi ako lekári napr. okolo doc. Töröka, ak nám ho poskytne niekto na liečenie. Nie je však určite na škodu si zistiť fakty o účinnosti každého lieku. Nemyslím si, že by ktokoľvek z lekárov nechcel podávať správnu a kauzálnu liečbu. Otázka je, čo je správnou liečbou v krízovej situácii. Veľmi pozitívne vnímam a chápem argumentáciu a potrebu tých lekárov, ktorí chcú mať istotu. Ale tú tak skoro mať asi nebudú a treba situáciu riešiť s tým, čo je k dispozícii a podľa možnosti čo najlepšie. Každý kto potrebuje niekoho blízkeho, známeho vyliečiť k tomu vzhliada s nádejou, podporený fundovanými stanoviskami  fundovaných odborníkov . Pozitívne prípady, ktoré majú aj Slovenskí lekári sú úplne ignorované. Nemôže byť Ivermectin  veľkým nepriateľom Covid biznisu? V každom prípade, nebudem tu manifestovať konšpiračné teórie.

Vnímam to tak, že lekári sa ako keby rozdelili do skupín. Časť je ochotná experimentovať (samozrejme uvážlivo), časť ako keby čakala len na potvrdené veľké štúdie. A dovtedy nechcú „riskovať“. V poriadku, to sa dá rešpektovať. Len mohli by rešpektovať tých lekárov a ľudí, čo sa rozhodnú trochu zariskovať. Ja osobne si myslím, že to opatrné experimentovanie je v súčasnej situácii na mieste. Samozrejme v medicíne treba byť veľmi opatrný, ale mám dojem, že tí lekári, čo skúšajú rôzne lieky, vrátane Ivermectinu, to robia zodpovedne. Mne osobne sú sympatickí a fandím im. Zároveň si uvedomujem, že medicína je o zodpovednosti, intuícii, skúsenosti a odvahe.

Aby môj komentár nevyznel lacno a plocho, dovoľujem si citovať môjho priateľa primára detskej kardiológie, ktorý mi napísal: „ Ak som dostal doteraz otázku či podať Ivermectin? Zatiaľ som povedal že nie , ale príde čas keď   poviem áno, a to viem  a nikto ma nepresvedčí že som urobil zle aj keď to nedopadne dobre .  Niet  inej cesty, len ísť do toho „

Pre terapeutický efekt v boji s Covid-19 je veľmi dôležité, aby sme boli vyčerpávajúco, zrozumiteľne a fair-play, a teda pravdivo, korektne  a objektívne  informovaní. Zavádzajúcich informácií pribúda a určite to k zdraviu ľudí neprispieva. Zjavne tu absentuje kolektívna inteligencia a kvalifikovaná výmena skúseností.

PhDr. Dušan Piršel

Riaditeľ Inštitútu pre pracovnú rehabilitáciu občanov so zdravotným postihnutím

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
4 thoughts on “Dušan Piršel: Na Covid-19 aj liekmi

 • 29. marca 2021 at 14:19
  Permalink

  Ivermectín bol za viac ako 40 rokov podaný takmer 4 miliardám ľudí a zachránil stá miliónom z nich život.Podával sa aj malým deťom a za celú tú dobu neboli zaznamenané žiadne významnejšie nepriaznivé účinky na zdraví.Je to off label liek a kvôli tomu,že nemá v indikácii Covid-19,nemusí absolvovať rozsiahle a roky trvajúce klinické skúšky!Neškodí!!!A keby mal zachrániť čo i len jeden ľudský život,tak je psou povinnosťou vlády zabezpečiť jeho dovoz a povinnosťou každého lekára,je ponúknuť ho pacientovi,ak ku nemu nie je na trhu alternatívny a rovnako účinný liek!
  Dr.Piršel delí lekárov na dve skupiny.Na tých,ktorí sú ochotní v záujme záchrany života uvážlivo riskovať a na tých,ktorí vyčkávajú na súhlas EMA a „veľkú“klinickú štúdiu potvrdzujúcu pozitívny účinok Ivermektínu pri liečbe Covid-19.Myslím,že Dr.Piršel zabudol na tretiu skupinu lekárov – lekárov,ktorí sú na výplatnej listine farmaceutických firiem a ktorí majú pri povoľovaní Ivermektínu rozhodujúci vplyv.Lekári,ktorým ani v najmenšom nevadí,že narýchlo vyvinuté vakcíny proti Covid sa plošne podávajú ľuďom napriek tomu,že sa jedná o vakcíny experimentálne,podmienečne schválené EMA a také,za ktorá výrobcovia odmietli prevziať zodpovednosť v prípade,že spôsobie vážne zdravotné následky v priebehu niekoľkých nasledujúcich rokov.Môžu pp.Jarčuška,Sabake alebo Krčméry s plnou zodpovednosťou prehlásiť,že žiadne neskoršie následky tie vakcíny nebudú mať?To,čo sa deje s Ivermektínom je obyčajné svinstvo podobné genocíde seniorov!

  Reply
 • 29. marca 2021 at 15:52
  Permalink

  Dobrý deň. Ďakujem za kvalifikované stanovisko. Vážim si to. Prajem vám viac pozitívneho ako negatívneho, ako aj schopnosť akceptácie toho zlého čo nás v živote môže stretnúť. V úcte dp

  Reply
  • 29. marca 2021 at 17:13
   Permalink

   Dobrý deň aj vám,p.doktor!
   Musím vám poďakovať za to,že ste ako jeden z mála, zaujal k téme Ivermektín stanovisko.Som presvedčený o tom,že je mimoriadne dôležité rozvíriť okolo Ivermektínu stojaté vody!Že je potrebné klásť ľuďom,ktorí majú v popise práce ochranu životov občanov Slovenska otázku,prečo neurobili pre záchranu 9500 občanov SR všetko,včítane vybavenia lekární dostatočným množstvom Ivermektínu!Liek, ktorý v rukách odvážnych a zodpovedných ľudí – lekárov a komunálnych politikov už aj na Slovensku preukázal schopnosť zachraňovať ľudí pred Covid-19,si nezaslúži toľkú ignoráciu zo strany vlády a lekárov v poradnom orgáne vlády pre boj s Covid-19 ! Som presvedčený,že strkať hlavu do piesku pred možnosťou túto chorobu liečiť a všetku svoju odbornosť podriadiť len opatreniam známym už zo stredoveku : rúško-karanténa-hygiena, doplnené ešte lockdownom a vakcináciou pochybnými experimentálnymi vakcínami,je zúfalo málo ! Na to aby človek túto epidémiu zvládol len týmito prostriedkami,nemusí byť ani lekárom,ani odborníkom vo virológii,infektológii ani epidemiológii.
   Niekto konkrétny zavinil,že tisíce ľudí zomrelo! Jeho vina spočíva v tom,že úmyselne odignoroval liek s potenciálom aspoň časť obetí zachrániť pred smrťou !Zaslúžime si dozvedieť sa jeho meno.Mal by sa za to zodpovedať nie len pred pozostalými ale pred celým národom!

   Reply
 • 29. marca 2021 at 17:51
  Permalink

  Ešte raz vyslovujem úprimnú vďaku za stanovisko s ktorým sa identifikujem. V jednom komentári som citoval aj doktora Mesika, ale kvôli k tomu mi to neuverejnili. Viete svoju profesiou dráhu som začal v oblasti sociálnej gerontologie a Thanatologie. Rád pomáham tým nudznym. Netreba chodiť po špičkách okolo Ivermektin. Pekný bezvirusovy večer. V úcte Dp

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *