Dušan Piršel: Ohlupujú nás zámerne ?

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Smutným faktom je, že napriek obrovskému napredovaniu všetkých možných technológií ľudstvo jednoducho hlúpne.

My, čo sme už dostatočne dospelí a máme veľkú časť životnej dráhy za sebou, cítime to všeobecné hlúpnutie na vlastnej koži. Nazýva sa  to stupidizáciou  ľudstva. Treba jej venovať pozornosť, pretože hlúposť je nebezpečná, aj keď je často spoločnosťou neuvedomená a tolerovaná. Hlúposť má na svedomí mnoho zla, genocídy, vojny, zlú atmosféru v spoločnosti a  ekonomicky úpadok.

Pri identifikácii hlúposti s najväčšou pravdepodobnosťou  ide o kombináciu nasledovných faktorov:

Môže to byť globálny neoliberálny kapitalizmus, ktorý  to robí rafinovane a slúži mu na to celá digitálna mašinéria. Odstrihnúť sa od nej skoro vôbec nedá. Preto si ľudia „uľahčujú“ situáciu a používajú naučené skratky v myslení, konaní. 

Vzdelávací systém

Určite sa zhodneme na tom, že systém, ktorým funguje dnešné školstvo, je vskutku poľutovaniahodný. Učitelia sú  často demotivovaní, systém je skostnatený a deti v ňom nemajú dostatočný  priestor na rozvíjanie svojho logického, ale predovšetkým abstraktného myslenia. Kreativita je často trestaná a žiadúce je jednoducho “ísť s davom”. To však nie je spôsob, ktorý by mladým ľuďom pomáhal odokryť ich plný potenciál.

Kult celebrít 

Niekedy sa za celebritu považoval človek, ktorý sa zaslúžil o nejaký významný vedecký objav, vytvoril nejaké hodnotné dielo pre ďalšie generácie a podobne. Dnes sú vzorom mládeže často  celebrity, ktorých sláva je priamo úmerná počtu ich sexuálnych partnerov, hĺbke výstrihu či toho, akú veľkú hlúposť povedia. Generáciám jednoducho začínajú chýbať vzory, ktorými by sa mohli inšpirovať.

Prikláňam sa k názoru, že hlupákov bolo a bude vždy viac ako ne-hlupákov. A to vo všetkých vrstvách spoločnosti, bez ohľadu na vzdelanie , pretože vzdelanie neznamená vždy múdrosť. Niektorí škodia iba sebe, niektorí iba iným, ale sú aj takí, čo škodia aj sebe, aj iným.

Celosvetovo je systém nastavený nato, aby bol dav hlúpy. Jediná cesta von je individuálna snaha. Keď prevládnu sily dobra, situácia sa zlepší. Dav je bez šance, pretože všetko sa rozhodne medzi mocnosťami .

Čo sa týka prevencie je veľmi dôležité držať si hlupákov od tela a nepripúšťať ich k moci, pretože svojou deštrukčnou silou sú schopní čohokoľvek, kedykoľvek a kdekoľvek.

Samozrejme, že sú aj inteligentní ľudia ktorí chápu logiku a majú potenciál pochopiť veľa vecí, veď napokon ani nie sú často zložité, ale snaha o morálku , slušnosť,  možno vypočítavosť  ich donúti prikloniť sa k politickej korektnosti, k oficiálne „správnemu“ svetonázoru.  Toto môže byť  veľký problém, pretože to berie ľuďom ich potenciál.

Dušan Piršel

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


6 thoughts on “Dušan Piršel: Ohlupujú nás zámerne ?

 • 19. apríla 2021 at 14:07
  Permalink

  Veľmi dobrý text.
  Podpisujem to upozornenie na skratky v myslení. Možno málokto pochopí jeho význam.
  Použijem názorný príklad.
  Keď sme v Tatrách, na serpentínach sú upozornenia, aby sme si neskracovali chodníky. Všetci vieme prečo – vychodené skratky spolu s občasnými prívalovými dažďami spôsobujú eróziu. Časom kvôli tomu nielen zmizne krása lesa, ale bude čoraz ťažšie dostať sa nahor.
  Presne to isté platí pre veľhory poznania. V peknom počasí tie myšlienkové skratky pomáhajú niektorým švindľovať, aby sa rýchlejšie dostali nahor. Ale vidí to veľa ľudí a vychodia skratku, ktorá v horších časoch (ako je súčasné rúško-testo-očkovanie) spôsobí intelektuálnu a morálnu eróziu.
  Kvôli tým skratkám sa nahor dostane čoraz menej ľudí, a to čoraz ťažšie.
  Myšlienkové skratky sú privilégiom šarlatánov a plagiátorov.

  PS: Kvôli všeobecne vysokej hladine hlúposti ešte dodám, že myšlienková skratka nie je to, keď niekto dokáže stručne a zrozumiteľne vysvetľovať. A dlhý komplikovaný a nezrozumiteľný výklad často nie je „serpentínou“, čo vedie nahor, ale poklusom na mieste.
  Myšlienková skratka je prílišný redukcionizmus. Zanedbanie mnohých súvislostí a sústredenie sa len na jednu, často ani nie tú najvýznamnejšiu, charakteristiku.

  Reply
 • 19. apríla 2021 at 14:36
  Permalink

  Vyslovujem úprimnú vďaku .Takéto stanovisko môže dať len vysoko edukovaný človek .Hlboko sa klaniam a veľmi si to vážim . S prejavom úcty DP

  Reply
  • 19. apríla 2021 at 14:43
   Permalink

   Ďakujem, a prosím, nepreháňajte. :-)
   Veľmi dobre, že k nám píšete. Človek má tendenciu kvôli naliehavým veciam (politické aféry) prehliadať tie dôležité. Je veľmi dobre, že na ne upozorňujete.

   Reply
 • 19. apríla 2021 at 16:51
  Permalink

  Dobre napísané . Po udalostiach v Maďarsku v 1956 západ , stavil na ohlupovanie a po novembri 89 mu už nič nestálo v ceste . Dav bol vždy najväčší hlupák , pretože dav môžeš viesť dnes tak a zajtra onak a v tomto dave sú tí istí ľudia ako dnes aj zajtra .

  Reply
 • 19. apríla 2021 at 17:13
  Permalink

  Veľmi pekne ďakujem. Snažil som sa.

  Reply
 • 19. apríla 2021 at 21:29
  Permalink

  Po prevrate sme vychovali nesmierne množstvo „hlupákov“, protislovenských retardov, zapredancov a prospechárov a tupcov. Žiaľ slušnosť, česť a morálka sú dnes na príťaž. Ohlupujú nás úplne zámerne a cieľavedome. Pokiaľ sa nevrátime k školským osnovám ktoré sme tu mali pred prevratom, tak nič iné ako novú generáciu Matovičov, Naďov, Kolikov, Remišov, Korčokov, Sulíkov, Mikulcov, Kollárov, Demešov, Bútorov a ostatných zapredancov, ktorí nás za pár „toaletných dolárov“ predajú, nevychováme. Slováci si nevedia vládnuť a nikdy si nezaslúžia mať vlastný štát. Len protektorát alebo guberniu. Je mi z toho na GRC. Dokonca zvažujem, že si dám zrušiť štátne občianstvo tohoto US protektorátu.

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *