Igor Melicher: Vďaka Červenej armáde

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

74. ROKOV BEZ HITLERA – OBJEKTÍVNA VĎAKA ČERVENEJ ARMÁDE ZA MINULOSŤ. DNES NATO NIE, EÚ ÁNO. 

Druhá svetová vojna sa skončila dnes, v roku 1945, porážkou nacistického Nemecka a jeho spojencov. Otázkou však stále zostáva, či sme nacizmus a fašizmus zastavili, alebo len spomalili. Dnešná doba nám totižto jasnú odpoveď neponúka. 

Obete druhej svetovej vojny sa rátajú na desiatky miliónov, z čoho najviac stratili naši osloboditelia z Červenej armády. Je veľmi arogantné, ak sa dnes snaží niekto prepisovať dejiny a priznávať úspechy tomu, kto ich skutočne nemá a upierať ich tým, ktorí si ich naozaj zaslúžia. Len pre príklad, vojakov Spojených štátov amerických padlo vo vojne viac ako 400 tisíc, kým tých sovietskych viac ako 23 miliónov.

Dlho sme si mysleli, že fašizmus je finálnou etapou extrémnej pravice, dnes však vidíme, že fašizmus už nie len ideológiou, ale aj štýlom myslenia. Musíme byť k sebe úprimní a odložiť politickú korektnosť. V dnešnej dobe sa začínajú fašisticky správať najmä niektoré liberálne politické prúdy, ktoré pokladajú za jedinú správnu a akceptovateľnú len svoju pravdu a ostatných považujú za druhotriednych a nehodných spoločenskej diskusie, dokonca hodných prenasledovania za svoje názory. Toto je presne zmýšľanie fašistov, označovať „tých druhých“ za niečo menej, za niečo, čo nie je správne a žiadúce – napríklad za prakoko….. veď viete. 

Nacistov a fašistov sme porazili, ale stále zostali v našej spoločnosti, aj v našej pamäti. Po skončení druhej svetovej vojny to boli práve Spojené štáty americké, ktoré si zobrali k sebe do krajiny väčšinu nacistickej inteligencie. Je preto naivné si myslieť, že vysokointeligentní ľudia s prístupom k zbraniam, tajným vládnym materiálom a technológiám, sa nebudú pokúšať udržať svoju ideológiu pri živote a priviesť ju k víťazstvu. Koniec koncov, závody v dobývaní vesmíru medzi USA a ZSSR boli v skutočnosti súperením medzi zostatkom nacistickej inteligencie na strane USA (Von Braun) a inžinierov zo Sovietskeho zväzu, rovnako ako aj ďalšie preteky v zbrojení, známa Studená vojna. 

Po jej skončení malo zaniknúť NATO (vojenská aliancia pod vedením USA) a Varšavská zmluva (vojenská aliancia pod vedením ZSSR). Skončila však len Varšavská zmluva a NATO dnes približuje svoje vojská ku hraniciam s Ruskom a tým zvyšuje riziko vojny pre nás Európanov aj 74 rokov po Hitlerovi. A to je pri spomienke na tento výnimočný deň veľmi nebezpečné. My nie sme štítom USA, sme Európska únia, mierový projekt! Ak tú má byť nejaká armáda tak jedine tá naša, spoločná Európska. 

Moje veľké ďakujem patrí Sovietom za to, že nás oslobodili a hrdinom SNP, za to, že zdvihli zbraň a bojovali za Slovensko. Tu sa však nemôžeme zastaviť, pretože nebezpečenstvo fašizmu prežíva v spoločnosti stále. Dnes má však inú tvár a inú podobu, no znaky ostávajú rovnaké. Povyšovať jedných nad druhých, upierať pluralitu názorov, prenasledovať ľudí, ktorí majú iné videnie sveta, podporovať zbrojársky priemysel, vojnu a zvyšovanie zbrojenia na úkor životnej úrovne občanov. V skratke zasievať strach. Rozpoznajme tieto znaky včas a už nikdy nemusíme zažiť vojnu a ani obrodu fašizmu. 

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne




Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *