Včera som sa spolu s kolegom Marekom Kopilcom zúčastnil veľmi zaujímavej prednášky, ktorú zorganizovali ľudia z antikapitalistického blogu Karmína v priestoroch A4 na Karpatskej ulici v Bratislave. Jej témou boli boje pracujúcich na Slovensku v rokoch 1914-2014.
Prednášku hodnotím vysoko pozitívne, nakoľko bola výsledkom intenzívneho výskumu, ktorý vyplnil istú medzeru v mapovaní novodobých dejín Slovenska – dodnes totiž nikto túto tému neobsiahol podobne vyčerpávajúcim spôsobom. Príjemným prekvapením bola aj účasť mladých Bratislavčanov, ktorí sa na striktne triedne poňatú prednášku dostavili v hojnom počte cca 60 duší.
Texty od Karmíny si môžete prečítať na adrese www.karmina.red (rozhodne odporúčam, aj keď sa nemusím s nimi vo všetkom zhodnúť). Pokiaľ by ste mali záujem podporiť tento fundovaný a záslužný počin aj finančne, môžete tak učiniť objednávkou 56-stranovej brožúrky „Boje pracujúcich na Slovensku (1994-2014“ na e-mailovej adrese info@karmina.red. Ja sám som si včera jeden výtlačok rovno aj zaobstaral :)
Z úvodu:
„V jednotlivých častiach predkladá základný prehľad o vývoji triedneho konfliktu na Slovensku za posledných asi dvadsať rokov. Na základe empirických údajov tu sledujeme aktivitu pracujúcich na Slovensku v rokoch 1994 až 2014. Celé obdobie sme preskúmali prostredníctvom dobových správ v dennej tlači, ktoré sú k dispozícii v elektronickej podobe. Všimli sme si každú zmienku o kolektívnych akciách na pracoviskách i mimo nich. Spolu sme zaznamenali vyše 400 akcií, z ktorých 114 tvorili štrajky, 134 demonštrácie a 139 štrajkové pohotovosti. Vyskytli sa tiež dva prípady hromadného podávania výpovedí a 14 udalostí, ktoré klasifikujeme ako nepokoje. (…)
Výsledkom tejto práce bola databáza, ktorá opisuje vývoj triedneho konfliktu na Slovensku oveľa presnejšie než všetky bežne dostupné štatistiky.“
Ilustračné foto: Joe Brusky, Flickr, CC (solidarita nepozná hraníc: na fotke sú k videniu štrajkujúci zamestnanci fastfoodov v Milwaukee)
Na našich stránkach poskytujeme priestor skutočne pestrej palete názorových línií, predstavujúcich alternatívu voči súčasnému zriadeniu. Preto čitateľov upozorňujeme, že nakoľko i samotní členovia redakčného kolektívu DAV DVA, spolupracovníci či korešpondenti vzišli z rôznych prúdov, v partikulárnych otázkach sa ich výklady a postoje môžu líšiť či si dokonca miestami protirečiť. Iba názorová pluralita totiž umožňuje skutočne plodnú a hodnotnú diskusiu s potenciálom vygenerovať tie najlepšie myšlienky, schopné načrtnúť pôdorys pre nové spoločensko-ekonomické zriadenie, zohľadňujúce potreby 21. storočia.