V súvislosti s blížiacim sa termínom prezidentských volieb sa na strane opozície prejavuje čoraz väčšia nervozita až panika. Naplno sa totiž ukazuje, že napriek tomu, že súčasná koalícia na tom nie je, čo sa týka voličskej podpory, nijako skvelo, opozícia nevie túto situáciu využiť pre seba. Top kandidát mainstreamu Róbert Mistrík napriek obrovským prostriedkom, ktoré dosiaľ do kampane investoval, napriek skutočnosti, že pred letom oblepil celé Slovensko svojimi bilbordmi, má náskok pred ostatnými kandidátmi len na úrovni štatistickej chyby. Koncepcia jeho kampane bola pritom jasná, práve on sa mal stať „pravým dedičom Kiskovho odkazu.“ Asi sa aj stal, skutočne vystupuje ako mierne modifikovaná a mierne sofistikovanejšia (lebo menej sofistikovaná už ani nie je možná) kópia Kisku.
Ukazuje sa však, že to dnes na víťazstvo vo voľbách nestačí. V zásade sa však ani nie je prečo čudovať. Mistrík ničím nezaujal, jeho predchádzajúca politická kariéra skončila skôr, ako začala. Je skutočne otázne, kto prišiel s nápadom, že najlepšou kvalifikáciou na prezidenta je skutočnosť, že predtým hanebne prepadol vo voľbách do Európskeho parlamentu. To je totiž jeho jediná reálna politická skúsenosť. Pozrime sa teda na to, ako sú rozostavené figúrky na šachovnici pred voľbami prezidenta.
Najobávanejšia figúra bratislavskej kaviarne a mediálneho mainstreamu sudca Nárjvyššieho súdu SR Štefan Harabin má 12 % a takpovediac dýcha Mistríkovi na krk. Rozdiel v preferenciách je sotva 4% . Ak si uvedomíme, že Smer zatiaľ nepredstavil svojho kandidáta, ale celkom iste tak urobí a je jedno či to bude Richard Raši, podpredseda Európskej komisie Maroš Ševčovič alebo niekto iný a s podobným výtlakom, tým, že má podporu Smeru, má takmer istý postup do druhého kola. Ak si uvedomíme, že súčasný volebný potenciál Smeru je okolo 25 % – nikdy od roku 2003 neklesol Smer pod 20 %, dokonca ani v čase kulminácie demonštrácii Za slušné Slovensko – je jasné, že ich kandidát bude mať aspoň 15 až 17 %.
To, samozrejme, neznamená, že je favoritom výhry v druhom kole, práve naopak. Výsledok volieb bude priamo závislý na tom, kto bude tým druhým postupujúcim do druhého kola. Podľa preferencií má veľmi veľkú šancu práve Štefan Harabin. Jeho potenciál je totiž, paradoxne, väčší než ten Mistríkov. Ak si uvedomíme, že preferencie Mariána Kotlebu sú na úrovní cez 7 – 8 % , tak je jasné, že práve to je rezervoár ďalších hlasov práve pre Harabina. Ak totiž aspoň polovica potenciálnych voličov Kotlebu bude konať racionálne a nebude hazardovať s výsledkom volieb, vo chvíli rozhodnutia sa zachová zodpovedne a hlas dá tomu, kto má naozaj väčšiu šancu, teda Harabinovi.
V tom prípade by šanca Harabina dostať sa do druhého kola bola naozaj veľmi veľká. A práve to je nočná mora mediálneho a politického mainstreamu, bratislavskej kaviarne či mainstreamových analytikov. Predstava, že by Slušné Slovensko muselo so „štipcom na nose“ voliť smeráckeho (to nie je metafora, to sa stalo vo Francúzku, keď socialisti so štipcom na nose volili nenávideného Chiraca, aby sa prezidentom nestal Jean–Maria Le Pen) kandidáta, aby sa prezidentom nestal Harabin je pre túto skupinu ich voličov . Rôzne prieskumy či modelovania hovoria, že Mistrík (napriek svojím chabým politickým schopnostiam) by v druhom kole možno mal šancu poraziť kandidáta Smeru, ale to by sa najprv do toho druhého kola musel dostať.
A práve o tom bola aj jeho výzva demokratickým opozičným kandidátom, aby sa vzdali kandidatúry v jeho prospech. Oslovení boli František Mikloško, Zuzana Čaputová a Milan Krajniak ktorých preferencie oscilujú medzi 10 a 12,5 % . Táto výzva má síce z čisto logického hľadiska opodstatnenie, ale z morálneho je absolútne absurdná. Prečo by sa mal taký Mikloško, ktorý má podporu 10 %, vzdať kandidatúry v prospech človeka, ktorý vyznáva presne opačné hodnoty? Lebo Smer? Lebo Harabin? To je jediné politické kritérium? To až tak hlboko klesla slovenská opozičná politika? Čaputová to tiež neurobí. Lebo práve vďaka prezidentskej kampani má šancu takpovediac zadarmo promovať značku svojej strany Progresívne Slovensko v celoštátnych médiách. Niečo podobné je aj Krajniakov prípad s tým, že Milan Krajniak je podstatné schopnejší rétor než Mistrík a vo finiši kampane ho môže ľahko zatieniť, ba dokonca dosiahnuť prekvapivý výsledok.
Mistríkova výzva je tak prejavom osobného zlyhania, paniky, arogancie a sebastrednosti, keďže pol roka pred voľbami sám seba označuje za nespochybniteľného kandidáta „demokratickej“ opozície. Realita je pritom taká, že Mistrík nie je ani líder a už vôbec nie nespochybniteľný. Ale pravdu má v tom, že na Slovensku sa môže odohrať analógia z prezidentských volieb v roku 2004, keď sa do druhého kola dostal Mečiar a Gašparovič a pre istú časť voličov by to mohla byť trauma. Paradoxne, pre časť a možno väčšinovú časť voličov by to bol ten najlepší možný výsledok prvého kola.
Roman Michelko
Text vyšiel aj v SNN
No pán Michelko.
To je len také uvažovanie, keby bolo keby.
Ak sa Mistrík dostane do druhého kola, jediný kto mu mohol konkurovať je Lajčák.
A ak sa to nestane, tak jeho reálna šanca zvíťaziť sa zvyšuje.
Všetko ostatné sú také konštrukcie, keby bolo keby.
Mimochodom, Kiska pred tým ako sa stal prezidentom nebol nikdy politik a nemal žiadne politické skúsenosti a porazil Fica, takže tu nejde o žiadne politické skúsenosti, ale akceptovateľnú osobnosť.
.
Ešte dodatok, najrozsiahlejšiu kampaň ma tiežsudca Harabin, počuť a vidieť ho všade. Tie „obrovské“ prostriedky na kampň Mistríka ste si vycucali z prsta.
Je veľmi zaujímavé čítať túto smerácku propagandu.
Mistrík ako prezidentský kandidát nemá šancu. Trápi to najväčšieho podporovateľa a obhajcu smeru. Zaujímavé. Nezvolia Mistríka za prezidenta ? Tak nebude prezidentom.
Zvolia harabina . To je ten čo sa bozkával s ficom !
Smer tu vládne od roku 2006 a veľa jeho členov prešlo z hzds.
Nikto zo sympatizantov a obhajcov smeru nerieši tie úspechy čo nám tu smer zaviedol
a každodenne ukazuje? Prečo? Lebo žiadne úspechy nie sú?
Za pomoci peňazí nás všetkých zo štátnych a európskych peňazí, pomocou dobrých flekov v štátnej správe, kšeftov, výhod a propagandy za peniaze všetkých 25 percent?
To je zlý výpočet.
25 percent ale len od tých čo by išli voliť. Ak by išlo voliť 60 percent?
Podpora smeru je 15 ! Teda 1,5 občana z 10 idú vládnuť všetkým?
To je teda demokracia!
Ani vražda nevinného novinára a jeho priateľky neotriasla tými voličmi?
Prečo toho novinára zavraždili?
Lebo verili že ak jeho odstránia OSTATNÝCH si ľahko kúpia a umlčia ! Všetkých !
Aké je to cítiť sa kúpený?
To je ten najsprávnejší pohľad na to koho a prečo volia občania a to celých 15 percent zo všetkých!
Huráááá.
Nie sú ľavicové princípy:
Rovnosť, bratstvo, sloboda a ľudskosť?
Kde v politike smeru ich vidíte pán Micheľko?
Zbytočne len zanedbaným zdravotníctvom na slovensku umierajú tisíce ľudí a ďalší trpia aj keby nemuseli.
Koľko bezdomovcov už zamrzlo len túto zimu?
Na vine je určite opozícia.
Len voliči, podporovatelia smeru spolu s tými čo vládnu za nič nemôžu. NIKDY.
Janíčok – a koho že si to voľiu ?
Ja sereša martinko a ty si tiež sereša?
Oj – pišťíčok, aj ja som ťi chceu toho serešá….no on ťi koťuha obrezaná aňi na jednom voľebnom ľístku ňebou.
Éj – aj som potom v nich hľadau ňejakjeho toho jeho rohaťjeho zástupcu pre Felvidék a priľahľje fašiňgtoňskje osady, no…veru… ňenašjeu som ťi ho.
A ty Jaňíčok – našjeu si – našjeu, našjeu ?
Janíčko a Danielko sa majú dobre. Všetkému rozumejú a vedia, kto je tomu marazmu v SR na vine. A majú toľko času, že ich príspevky sú aj 2/3 zo všetkých. Ja tiež kritizujem, ale zľava a chcem aby sa to zmenilo k lepšiemu pre ľudí práce a nie našu verchušku podporovanú dobre zaplatenými presstitútmi. Ani by som sa nedivil, ak by títo dvaja mudrlanti patrili k nim. Ale ani si to neuvedomujú. Ľudí na tomto ľavicovom portáli spoľahlivo presvedčujú o opaku toho, čo oni propagujú. Patrí im za to nesmierna vďaka.
Pán Laco, i ja mám pocit, že diskusný priestor ovládol Kiskov klan.
To tá ľavicovosť sa preajvuje neschopnosťou akceptovať ľudské práva, mravnosť a spravodlivosť?
Ďakujem, neprosím.
laco aká je kritika zľava?
že má mať fico červenšiu kravatu?
alebo blaha červenšie sako?