Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Viktor Pelevin: MAFUSAILOVA LAMPA ALEBO EXTRÉMNA BITKA ČEKISTOV SO SLOBODOMURÁRMI. Preklad z ruského jazyka: Miloš Ferko. Bratislava: Vydavateľstvo Spolku slovenských spisovateľov, 2017, vydanie prvé, 368 s., ISBN 978-80-8061-998-5

Najnovší Pelevinov opus Mafusailova lampa… je komprimátom Pelevinovi blízkych najprovokačnejších tém ľudstva v časovom pásme od cromagnoncov, Ezechiela až po budúcnosť, ktorá tejto planéte podľa Pelevina asi nehrozí. Kniha sa skladá zo štyroch kapitol, žánrovo roztrieštených, napriek tomu spojených ústredným bezvýchodiskovým motívom. Pretože Pelevin vie, že si to vďaka svojmu sarkastickému a nespornému literárnemu talentu môže dovoliť.

Tematicky zostal verný naj-ťaživejším a najtajomnejším oblastiam ľudského uvažovania – hľadaniu zmyslu, univerza, Vševidiaceho Oka, okultizmu, tajomstvu, ovládaniu mysle, kolektívnej manipulácii ľudstva, slobode a vízii. Vďaka svojej autorskej bravúre a ústrednej postave lieta cez mystérium komoditných a finančných globálnych ťahov, cez dentrofíliu, homosexualitu, drogové tripy, démonov, filozofiu, kabalu, tajné služby, slobodomurárstvo až do iných dimenzií, mimozemských entít a pulzujúcich či paralelných vesmírov až po úlohu Ruska a Európy vo svete.

Pelevin aj v tomto prípade zostal verný svojej matrici, keď do rozsiahleho fantazijného textu zakomponováva vážne a silné myšlienky. Jeho ostatná kniha pre­kvapuje však svojím fatalizmom, pasívnou odovzdanosťou pred posolstvami tajných spolkov. Kamsi sa po-dela jeho iskrivá irónia, panoramatický nadhľad, ako-by dielo písal zastrašený človek. „Profesionál na rozdiel od lúzera vie, že svet ne ovládajú ani Anglosasi, ani Židia, ani Číňania, ale Duch Peňazí a jeho úmysly sú nepredvídateľné.“ Sic! Peniaze majú ducha! A vďaka jeho pôsobeniu je svet v žalostnom stave, pretože podľa Pelevina za všetko môžu o. i. mimozemšťania, resp. mimozemšťanky, ktoré zmutujú mozog každému, kto sa dostane k akej ­takej moci.

„Veľmi dobre vieme, čo títo zelení ľudkovia stvárajú s každým vaším prezidentom, keď sa prvýkrát ocitne v Oválnej pracovni… Poviažu ho svojou nanomasou – nohy o stoličku, ruky o stôl, to majú také bezpečnostné predpisy. Potom mu vlezú žltými chápadlami do hlavy a všetko tam pomenia.“

Pelevin iba pasívne konštatuje, že dolár je mena krytá ničím, ale údajne keby pominula viera v toto NIČ, svet by sa prepadol do chaosu. No a odtiaľ už je len na skok cez niekoľko stoviek strán k akože strhujúcim tajomstvám slobodomurárov, na ruskej pôde zvlášť. Chrumkavá téma, perfektný marketingový ťah autora, to sa musí uznať. Súčasný chlad a napätie medzi Západom a Ruskom podľa Pelevinovej hyperboly spôsobil neokrôchaný tajný agent, ktorý sa votrel do najvyššieho slobodomurárskeho vedenia. Ako ruský autor pochopiteľne minimalizuje nejaké európske záujmy, pretože „v čele sveta už nestojí Európa, ale Amerika, Európa je teraz čosi ako blázinec plný dôchodcov obsadený moslimami, ktorí si riadne zavdali hašišu“.

Pritom „všetky kľúčové problémy sa riešia v prospech bankárov“, ktorých „ovládajú slobodomurári“. Beztrestné tlačenie zelených papierikov spôsobí, že „bude kríza, že v porovnaní s ňou sa všetky predošlé ekonomické katastrofy zazdajú ako detské čajové párty“, a „čo myslíte, že sa prihodí ďalej?

– Celková finančná katastrofa? Kolaps Ameriky?
– Nie, povedal Mesiac.

Vojna“, v ktorej „s účtovnými knihami zhorí celý svet“, ako vraví tajomný démon ruskému hosťovi.

A ruský autor spustí krovky a konštatuje, že ničím nekrytý do-lár voči takémuto apokalyptickému nebezpečenstvu treba podoprieť umelo pestovanou turbulenciou v ľudskej mysli. Treba pestovať hrozbu Ľakača Hrozného, pretože „keby Rusko nebolo, museli by sme si ho vymyslieť… hybridná vojna všetkých so všetkými je konkrétne to, čo treba. Provokácie, kadejaké incidenty. A rakety. Rakety. Viacej rakiet. (…) Európa chráni jednotu. NATO sa dostáva z krízy. Nosatí ucháči razia financovanie novej Hviezdy Smrti. (…) No ale (…) najdôležitejšie je, že my spúšťame nový round kvantitatívneho zmäkčenia v podobe výdavkov na studenú vojnu.“ Ako „legitímny dôvod znovu zapnúť tlačiareň. Proste dar z neba… Ľakajte ľudstvo…“

Pelevinov protagonista sa v závere svojej exkurzie do temnôt medzi démonmi dá kúpiť, pretože jeden z postulátov tejto čvargy hovorí, že všetko sa dá kúpiť, všetko je vopred dané, závisí iba od ceny, ktorú treba zaplatiť. Takže démoni a reptiliáni, milá masa, majú a budú mať toto všetko na svedomí. Svet podľa Pelevina. Ibaže by autor niekedy v diapazóne svojich terabajtov informácií zavadil aj o tú, že Vševidiace Oko (Univerzum, Absolútno atď.) malo aj Syna. Osobitne treba vyzdvihnúť výnimočný a skvelý preklad Miloša Ferka. Až sa žiada povedať, že jeho preklad je lepší ako text sám…

Margita Ivaničková pre Literárny týždenník

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *