MEDZI HUSÁKOM A CASTROM EXISTOVALO VEĽKÉ PRIATEĽSTVO, OBAJA SÚ HISTORICKÉ OSOBNOSTI OBOCH NÁRODOV (rozhovor s veľvyslancom Kubánskej republiky Rafaelom Pino Bécquerom) (2. časť)

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

DAV DVA prináša unikátny rozhovor s mimoriadne vzdelaným právnikom, intelektuálom a od apríla 2022 veľvyslancom Kubánskej republiky v Slovenskej republike J. E. Rafaelom P. Pino Bécquerom.

Ak ste ešte nečítali, tak odporúčame prvú časť rozhovoru Kuba bola prijatá za partnerskú krajinu BRICS, hlavnou prekážkou rozvoja je blokáda, ktorú Spojené štáty uvalili na Kubu (rozhovor s veľvyslancom Kubánskej republiky Rafaelom Pino Bécquerom) (1. časť).

1. S Fidelom Castrom mal mimoriadne priateľský vzťah aj slovenský prezident Československej socialistickej republiky, intelektuál a právnik Gustáv Husák. Ak Fidel organizoval kubánsku revolúciu, tak Husák Slovenské národné povstanie. Sú to zrkadlovo podobné osobnosti v rámci moderných dejín oboch národov. Ako je vnímaný Gustáv Husák na Kube?

Súhlasím s tvrdením, že medzi Gustávom Husákom a Fidelom Castrom existovalo veľké priateľstvo a že obaja sú historickými osobnosťami oboch národov.

Kubánsky ľud a Fidel Castro vždy prejavovali Gustávovi Husákovi svoje priateľstvo, náklonnosť, bratstvo a vďačnosť.

Kubánsky národ sa oboznámil s históriou českého a slovenského národa, s ich dlhými a epickými bojmi, so Slovenským národným povstaním, s povstaním v Prahe, s ich bojom proti fašistickému jaru a vždy si budeme pamätať aj masaker v Lidiciach. Práve tieto epické činy českého a slovenského národa, ktoré na Kube poznali a obdivovali, zvýšili úctu a náklonnosť ku Gustávovi Husákovi, ktorého úprimnosť, čestnosť, poctivosť a skromnosť Fidel vyzdvihoval.

Nikdy nezabudneme, že pod vedením Gustáva Husáka a Fidela Castra sa medzi našimi krajinami výrazne rozvinula technická, hospodárska a kultúrna spolupráca. Z Československa sa na Kubu dostalo množstvo zariadení a strojov pre naše stavebníctvo, ako aj pre náš mliekarenský a strojársky priemysel. Kuba dnes disponuje aj tepelnými elektrárňami, ktoré sú výsledkom českej a slovenskej spolupráce.

V prvých rokoch revolúcie, keď sa organizovali ozbrojené vystúpenia proti Kube, sa na Kubu doviezli prvé zbrane, prvé guľomety, protilietadlové delá, kanóny, mínomety a pušky, práve z Československa.

Fidel Castro bol srdečne privítaný Gustávom Husákom na historickej šesťdňovej návšteve českých a slovenských krajov, počas ktorej absolvoval niekoľko politických stretnutí, kladenie vencov k pamätníkom a aj výlet do Vysokých Tatier. Na rozlúčku povedal: ….„Musím povedať, že toto je príliš zaujímavá krajina preplnená históriou, kultúrnymi a ľudskými hodnotami, aby sa ju dalo spoznať za tak krátky čas.“

Pre Kubáncov je Gustáv Husák stále milou osobnosťou, priateľom, politickým vodcom, príkladom, a tak si ho budeme navždy pamätať.

2. Slovákov s Kubou spája aj patriotické poňatie ľavice alebo sociálneho myslenia. Národ a sociálna spravodlivosť idú ruka v ruke s láskou k humanizmu a mieru. Oba národy sú mierové a sociálne. Možno je to typickým znakom menších národov ako sú Slováci a Kubánci, že ich dejiny vytvorili vzťah k ľavici národnou alebo vlasteneckou cestou. Sú tieto idey nejakým spôsobom zapracované aj v kubánskej legislatíve?

Ústava Kubánskej republiky vo svojom prvom článku stanovuje, že „Kuba je socialistický právny a sociálne spravodlivý štát, demokratický, nezávislý a zvrchovaný, organizovaný so všetkými a pre dobro všetkých ako jednotná a nedeliteľná republika, založená na práci, dôstojnosti, humanizme a etike svojich občanov pre užívanie slobody, rovnosti, solidarity, blahobytu a individuálnej a kolektívnej prosperity“.

Aj samotná ústava vyhlasuje, že vôľa kubánskeho ľudu je, aby sa Magna Charta riadila Martiho hlbokým želaním, citujem: „Chcem, aby prvým zákonom našej republiky bolo uctievanie plnej dôstojnosti človeka Kubáncami“.

Je dôležité poznamenať, že súčasná kubánska ústava z roku 2019 bola schválená v ľudovom referende, na ktorom sa zúčastnilo 90,15 % oprávnených voličov a kladne hlasovalo 78,30 % oprávnených voličov a 86,85 % tých, ktorí sa hlasovania zúčastnili.

Tieto výsledky sú výrazným prejavom legitimity a podpory súčasnej kubánskej ústavy zo strany jej obyvateľov.

Po schválení takzvaného zákona o zákonoch Národné zhromaždenie ľudovej moci schválilo veľmi rozsiahly harmonogram prípravy nových zákonov v súlade s ústavnými príkazmi. Tento program zahŕňa viac ako 80 zákonov a zákonných dekrétov, ktoré následne prinesú stovky ďalších predpisov nižšieho rádu, ako sú dekréty Rady ministrov a ministerské uznesenia. Tieto zákony boli v súčasnosti prijaté v súlade s plánovaným programom.

Mohli by sme kategoricky konštatovať, že humanistické a vlastenecké myšlienky sú v tej či onej forme prítomné vo všetkých kubánskych právnych predpisoch.

3. Na Slovensku žije aj mnoho Kubáncov alebo sa vytvorili slovensko-kubánske manželstvá. Aj podľa rozhovorov na ambasáde išlo o ľudí, ktorí sa prisťahovali najmä v 80. rokoch, teda za Gustáva Husáka. Čo presne priviedlo Kubáncov na Slovensko?

Určite bolo mnoho Kubáncov, ktorí prišli študovať alebo pracovať do Československa práve preto, že ich zaujali pracovné alebo študijné možnosti, a mnohí z nich sa po skončení zmluvy alebo štúdia rozhodli zostať v Česku a na Slovensku. Väčšina z nich sa integrovala do slovenskej spoločnosti, vytvorila nové kubánsko-slovenské rodiny, k čomu nepochybne prispela aj znalosť jazyka.

Okrem toho by som rád poznamenal, že od 25. septembra 2010 vznikol Klub kubánskych občanov žijúcich na Slovensku ako združenie právnických osôb v súlade so slovenskou legislatívou, ktoré dobrovoľne združuje občanov kubánskeho pôvodu a ich rodiny žijúce v Slovenskej republike a ktorého všeobecnými cieľmi sú: prispieť k zlepšeniu schopnosti integrácie občanov kubánskeho pôvodu a ich rodín do slovenskej spoločnosti s cieľom kvantitatívneho i kvalitatívneho zlepšenia ich postavenia v slovenskej spoločnosti pri zachovaní väzieb na kubánsku spoločnosť, v ktorej má svoje korene, ako aj pokračovať a rozširovať činnosť v oblasti šírenia kubánskej a latinskoamerickej kultúry v slovenskej spoločnosti.

4. Aké spolupráce aktuálne prebiehajú medzi Kubou a Slovensko, a aké sú ďalšie možnosti prehĺbenia kultúrnych spoluprác?

Vzťahy spolupráce medzi Kubou a vtedajším Československom, teraz so Slovenskom, prešli skúškou dejín a každým dňom ponúkajú nové možnosti v oblastiach, ktoré sú pre obe strany mimoriadne dôležité.

V súčasnej dobe pokračujeme v spolupráci okrem iného v oblasti energetiky, potravinárstva a cestovného ruchu a sme schopní rozvíjať ďalšie odvetvia, ako sú farmaceutické výrobky, zariadenia a stroje pre poľnohospodárstvo a stavebníctvo.

Ako je známe, Kuba má piate najväčšie zásoby niklu a štvrté najväčšie zásoby kobaltu na svete, kritických surovín s mnohými možnosťami využitia, čo je pre slovenské spoločnosti podnetom na realizáciu vzájomne výhodných investičných projektov medzi oboma krajinami.

Kuba disponuje významnou infraštruktúrou a vysokokvalifikovanými ľudskými zdrojmi, ktoré podporujú rozvoj spolupráce v rôznych výrobných a investičných odvetviach a sú podporované politikami a predpismi, ktoré sú čoraz priaznivejšie. 

Kuba, ktorá je považovaná za kľúč k Perzskému zálivu, môže vďaka svojej strategickej polohe v Karibskom mori uľahčiť prístup na dôležité trhy v Latinskej Amerike a Karibiku a nadviazať strategické partnerstvá v prospech našich krajín.

Čo sa týka kultúrnej spolupráce, úprimne a skutočne verím, že možnosti sú prakticky nekonečné; Slovensko je slovanský národ nachádzajúci sa v strede Európy a Kuba je latinskoamerický národ nachádzajúci sa v Karibiku, ale obe krajiny majú spoločnú obranu svojich hodnôt a tradícií. Predstavujem si to jednoducho tak, že oba národy majú v obrane svojej kultúry štít, ktorý ich chráni pred inváziou pseudokultúry a zároveň umožňuje prechod k logickému univerzálnemu a európskemu kultúrnemu vývoju.

Skutočne ma bavia všetky prejavy slovenskej kultúry, ktoré vyjadrujú jej históriu, folklór, ale aj súčasné prúdy, pretože kultúra nie je niečo statické, neustále sa obohacuje vkladom skutočnej kultúrnej tvorby. Ide o očistenie od banality, pseudokultúry konzumu a vnucovania merkantilistických vzorov bez toho, aby sa popierala zákonitá dialektika zmien, ktoré sa v kultúre prejavujú ako výsledok vývoja a premien spoločnosti.

5. Zaujala ma Vaša definícia kultúry, ktorá je v rozpore s postmoderným vnímaním tohto fenoménu. Môžete ju zopakovať aj pre našich čitateľov? Čím je charakteristická kubánska kultúra?

Hovoriť o kultúre bude vždy ťažké, pretože každý má svoju vlastnú definíciu.

Pre nás pojem kultúra označuje súhrn ľudských praktík, takže zahŕňa ekonomické, politické, vedecké, právne, náboženské, diskurzívne, komunikačné, sociálne praktiky, vo všeobecnosti súvisí so spôsobmi života, myslenia a konania a najlegitímnejším prejavom toho, čím ľudské bytosti boli, sú a budú.

Kultúra musí byť vnímaná ako vzácny zdroj pre budúcnosť, pre ľudský rozvoj a ako príspevok k lepšej kvalite života, a to tak individuálneho, ako aj spoločenského.

Kultúra ako súčasť ľudského rodu je tvorcom hodnôt a etiky, a preto ju možno chápať nielen ako umeleckú a literárnu tvorbu, ale ako všetko, čo súvisí s ľudskou duchovnosťou; zároveň je jedným zo spôsobov vyjadrenia rozvoja a predstavuje nástroj sociálnej súdržnosti.

Náš národ vždy hájil a bude hájiť svoju kultúru.

Dnes viac ako kedykoľvek predtým musia ľudia bojovať proti jednotnému zmýšľaniu, ktoré nám chcú svetové elity vnútiť, dokonca aj na celej planéte, musíme bojovať za skutočnú kultúru slobody a začať tým, že odstránime pustošenie, ktorým stále trpíme v dôsledku kolonializmu a neokolonializmu.

Prísľuby neoliberálnej globalizácie zďaleka neponúkajú viac neoliberálnych príležitostí, ale zvýrazňujú nerovnosti a vylúčenie v reálnom svete a v kyberpriestore.

V súčasnosti sa znovu objavuje fašizmus, xenofóbia a diskriminácia, ktoré podnecujú nenávisť.

Okrem toho svet trpí ničivými dôsledkami klimatických zmien, bez toho, aby sa zastavil bezbrehý konzum a bez dostatočnej politickej vôle na uskutočnenie cieľov trvalo udržateľného rozvoja.

Kubánska revolúcia odoláva a určite prekoná súčasné hospodárske ťažkosti, pretože ako povedal historický vodca kubánskej revolúcie Fidel Castro Ruz, citujem:

„bola to revolúcia pokorných, realizovaná pokornými a pre pokorných“ a definoval ju takto: „Revolúcia je zmysel pre historický okamih; je to zmena všetkého, čo treba zmeniť; je to úplná rovnosť a sloboda; je to zaobchádzanie s druhými a zaobchádzanie s nimi ako s ľudskými bytosťami; je to boj s odvahou, inteligenciou a realizmom; je to hlboké presvedčenie, že na svete neexistuje sila, ktorá by bola schopná rozdrviť silu pravdy a ideí.

Revolúcia je jednota, je to nezávislosť, je to boj za naše sny o spravodlivosti pre Kubu a pre svet, čo je základom nášho vlastenectva, nášho socializmu a nášho internacionalizmu.

Tieto zásady vyjadrujú podstatu našej neporaziteľnosti.

Pre DAV DVA pripravil LP.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne




Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *