Lebo v hlavnom prúde sa nedozviete…
V médiách hlavného prúdu sa JIT prezentuje ako medzinárodná inštitúcia, ktorá má dôveru všetkých zúčastnených krajín. Veľmi často sa zdôrazňuje, že aj Malajzia vyslovila plnú dôveru JIT a reprezentant Malajzie podpísal všetky protokoly JIT. Slovenský hlavný prúd je v tomto smere mimoriadne úzkoprsý a servilný. Prakticky žiadny zdroj hlavného prúdu v lete neinformoval o kritických slovách malajského premiéra Mahathira Mohamada, ktorý vyjadril nespokojnosť s vyšetrovaním JIT a povedal otvorene, že to považuje za politický, nie forenzný proces. Český hlavný prúd túto informáciu priniesol (napr. ČT24), no v záujme vyváženosti napísal, aký je týmto stanoviskom rozčúlený premiér Holandska Rutte a že vyjadrenia malajského premiéra sú podobné ako Vladimíra Putina – to aby si každý čitateľ mohol urobiť „správny názor“.
Aká je skutočnosť? Reprezentuje premiér Malajzie niečo viac, ako len svoj osobný názor?
Hlavný prúd nám kompletne zamlčal, že okrem JIT, práve kvôli pochybnostiam, ktoré sú tu od samého začiatku, existuje aj druhý medzinárodný vyšetrovací tím. Jeho štruktúra je menej formálna, na tomto vyšetrovaní pracuje mnoho nezávislých jednotlivcov aj organizácií. Vymieňajú si informácie, spolupracujú. Josef Resch, o ktorom sme podrobne hovorili minule, nie je súčasťou tohto tímu. On sám sa vyjadril, že si hlboko váži všetko, čo táto skupina urobila, vie o jej publikovaných výsledkoch, ale zámerne s ňou nechce kooperovať príliš úzko, aby sa vyhol lacným obvineniam z konšpirácie.
Čo nám o tom povedal hlavný prúd? Z hlavného prúdu sa dozvieme, že prezident Brazílie slovne obvinil Leonarda DiCapria z financovania neziskoviek (NGO), ktoré v Brazílii vypaľujú pralesy, ale vôbec nestojí za reč, že 15. – 19. 8. 2019 sa v hlavnom meste Malajzie Kuala Lumpur konala medzinárodná konferencia „MH17: hľadanie spravodlivosti“, ktorú organizovali tri významné protiglobalistické NGO (JUST, Perdana GPF, Global Research) na pôde Medzinárodnej islamskej univerzity v Kuala Lumpur. Úvodné slovo o tejto konferencii napísal hostiteľ, univerzitný profesor Dzulkifli Abdul Razak, pred niekoľkými rokmi prezident Medzinárodnej asociácie univerzít.
Táto konferencia bola priamou odpoveďou na júnovú tlačovú konferenciu JIT, v ktorej obvinila z katastrofy MH17 štyri konkrétne osoby a ohlásila zorganizovanie súdneho pojednávania na marec 2020. Priebeh konferencie sa vysielal napríklad aj naživo na kanáli Facebooku. Podrobná správa je dostupná v angličtine tu (JUST z Malajzie) alebo tu (Global Research z Kanady). Pre nás, kvôli stručnosti uvediem najdôležitejší bod zo záverov – vyšetrovanie JIT je skreslené od samého začiatku a je nutné vytvoriť nový odborný tím, ktorý znovu a politicky nezaujato prehodnotí všetky dôkazy a hlavne, nebude k vyšetrovaniu pristupovať s politickými predsudkami a vopred niektoré podozrivé subjekty vylučovať (konkrétne Ukrajinu).
Toto záverečné slovo predniesol prezident JUST, Dr. Čandra Muzaffar.
Spomedzi všetkých bodov konferencie spomeniem jeden mimoriadne zaujímavý príbeh. Na konferencii vystúpil plukovník malajských špeciálnych jednotiek Hadží Mahdí Husajn Sakri. Ten po niekoľkých dňoch po katastrofe, keď priestor neustále ostreľovali bojujúce jednotky a nebolo možné nájsť čierne skrinky, viedol 150-člennú špeciálnu jednotku Malajzie na Ukrajinu a napokon na čele 12-člennej skupiny, napriek nesúhlasu Kyjevskej vlády, ktorá vznikla prevratom (tak originál zo zdroja), prešiel cez líniu bojujúcich strán a prevzal od separatistov nájdené čierne skrinky. Plukovník Sakri hovorí, že to bola jeho najťažšia misia, boli bez jedla a zbraní a počítal na strane separatistov aj s najhorším. Čierne skrinky mu odovzdali bez zdráhania a bez ďalších podmienok, čo svedčí o tom, že nemali čo skrývať.
Najťažšie rokovania plukovníka Sakriho paradoxne čakali v Charkove po návrate z územia separatistov. Popisuje, ako musel vzdorovať najskôr ľuďom z OBSSE a potom aj niekoľkým agentom FBI, ktorí od neho žiadali vydanie čiernych skriniek. Rezolútne odmietol. Vtedajší premiér Malajzie Nadžíb mu v následnom telefonáte toto rozhodnutie potvrdil a vydal príkaz priviezť čierne skrinky za každú cenu do Malajzie. Podobnému pokusu musel vzdorovať aj v Kyjeve pred odletom do Malajzie, zo strany ukrajinských úradov.
Druhá zaujímavá informácia, o ktorej sa veľa hovorilo v kuloároch a spôsobila veľa rozruchu, bolo vystúpenie bývalého ministra civilného letectva Ažharuddína, ktorý na konferencii na otázku prečo sa Malajzia na začiatku vyšetrovania MH17 vzdala iniciatívy a nechala vyšetrovanie viesť Holanďanov, prehlásil, že katastrofa MH370 kompletne vyčerpala prostriedky vyšetrovania Malajzie a že obidve katastrofy súčasne Malajzia nebola schopná vyšetriť. Pripomeňme, že katastrofa MH370 tiež nie je dodnes uspokojivo vyšetrená a Adžharuddín musel odstúpiť práve v dôsledku odhalených hrubých nedostatkov tohto vyšetrovania.
Na tlačovej konferencii po skončení konferencie dostali organizátori ako prvú otázku, prečo sú skalopevne presvedčení, že vyšetrovanie je skreslené. Odpoveďou bolo, že Malajzia má veľa dobrých dôvodov na pochybnosti, počnúc procesom tvorenia JIT, keď sa jeho súčasťou stala Malajzia až po mnohých urgenciách v marci 2015.
Okrem toho, hlavný prúd nám dokonale zamlčal, že malajskí experti na univerzitách už dávnejšie kriticky skúmajú dôkazy, ktoré zverejnila JIT, a ktorých hlavným dodávateľom je organizácia Bellingcat. Účastníci konferencie mali k dispozícii napríklad aj prvú verziu 143-stranovej správy „MH17 – forenzná analýza video a audionahrávok“. Kompletná správa v angličtine je zverejnená tu. Nižšie uvádzam foto druhej strany s profesným životopisom inžiniera Akaša Rosena, ktorý viedol analytický tím (skúste porovnať so životopisom Eliota Higginsa z Bellingcatu).
Forenzná analýza sa sústreďovala na zvukové nahrávky údajných telefonátov medzi separatistami v období katastrofy MH17, ktoré Bellingcat a JIT zverejnili ako súčasť dôkazov k predbežným správam z vyšetrovania. Záverom analýza konštatuje, že všetky nahrávky nesú znaky dodatočnej manipulácie a úprav a nie je možné považovať ich z forenzného hľadiska za dôveryhodné dôkazy.
21. 11. 2019 zverejnila malajská tlač informáciu o ponuke Ministra zahraničných vecí RF Lavrova adresovanú Malajzii, že Rusko je pripravené sprístupniť malajským expertom všetky dôkazy, ktoré doteraz ponúkli JIT.
(Pokračovanie čoskoro…)
Zdroje:
https://www.thesundaily.my/opinion/mh17-the-quest-for-justice-YA1255133
http://www.iium.edu.my/news/mh17-the-quest-for-justice-1
Kde sú Zvolen a jemu podobní trolovia aby sa „pravdivo“ vyjadrovali k tu popísanému? Asi nedostali podklady. P. Zvolen ani ja Fica a smer nemusím, ale Malajzijske lietadlo zostrelil niekto iný. A klame poctivo už dlho a za nemalej pomoci médií hlavného prúdu – masovomanipulačných pressstitútov.