Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Sándor Petőfi PUTOVANIE SÁNDORA PETŐFIHO CESTOPISNÉ POZNÁMKY A LISTY Z CIEST Z maďarčiny preložila Mária Petrová. Predslov a poznámky Miroslav Bielik Bratislava: Spolok slovenských spisovateľov, 2020, 1. vyd., 168 s., ISBN 978-80-8194-112-2

Keď sa u nás na južnom Zemplíne (a možno aj inde na Slovensku) spomenie meno Sándor Petőfi, každému sa v mysli vyjaví hrdý uhorský (maďarský) vlastenec so zmyslom pre pravdu, spravodlivosť a romantiku. To všetko, samozrejme, hrdinovi cestopisov nepopierame, len málokto však vie, akým človekom bol v skutočnosti tento slávny maďarský básnik slovenského pôvodu – rodený ako Alexander Petrovič. Čítajúc jeho cestopisné poznámky, často som zostala milo prekvapená, akým humorom a ľahkosťou oplývala jeho bytosť. Láska k prírode, k žene i dobrému vínu mu pomáhala preklenúť ťažké časy, plné mútnych dní či myšlienok. Tie však, našťastie, nikdy netrvali pridlho. S ľahkosťou sa vedel preniesť cez prekážky, ktoré mu do cesty posunul nejaký nevľúdny kritik či život sám. Jeho predstavivosť ako „zrkadlá fatamorgány“ odrážala všetko v priezračnom, hodvábnom opare, ktorý sa ladne vznášal nad zemou.

Cestopisné poznámky a listy z ciest akoby otvárali pred čitateľom tajnú a básnikom objavenú cestu, na ktorú by sa, hádam, každý rád vydal. Najideálnejšie v spoločnosti samého autora. Alebo ako tichý pozorovateľ, znášajúc hrkotavé zvuky kolies, ako aj nádherné obrazy, ktoré citlivo odkrývajú dušu tohto veľkého bás- nika. Celé dielo je popretkávané snovou poéziou, víziami a opis- mi nadprirodzene krásnej prírody, ktorú Petőfi tak veľmi obdivoval a miloval. Pravda, okrem jednej ľúbeznej devy, pre ktorú jedinú jeho srdce – ako slávik – spievalo nepretržite. A ktorej krásna duša sa ani opísať nedala, iba ak „namočením pera do samého slniečka“.

Cestopisné poznámky a listy z ciest odkrývajú pred nami tú časť osobnosti Petőfiho, ktorá zatiaľ zostala mnohými čitateľmi jeho básní nepovšimnutá. Nadovšetko milovaná sloboda dávala básnikovi možnosť vzlietnuť nad všetky úchvatné scenérie a obrazy duše, aby sa s nadobudnutým očarením vrátili opäť na zem a do srdca, ktoré „hlboké a búrlivé ako more“ naďalej búši cez jeho básne a myšlienky – až dodnes. Putovanie Sándora Petőfiho odporúčam ako skvelé čítanie pre všetkých, ktorí chcú autora spoznať a priblížiť sa mu, cez jeho ľahučké ťahy štetcom – perom, preklenujúcim „samo čelo Pána Boha“ v hlbokom precítení slobody, vášne a lásky.

Silvia Gelvanicsová, vyšlo pre Literárny týždenník

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *