Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

V súvislosti s nadchádzajúcimi parlamentnými voľbami pokladám za dodnes aktuálne poznatky a súvislosti, ktoré som analyzoval začiatkom októbra 2018 v komentári Mocenská hra pokračuje.

Posúďte sami.

***

Zahraničnopolitický účel vraždy neznámeho mladého slovenského novinára a jeho priateľky (v jeho dome na pomerne odľahlom mieste) bol zrejmý na základe okamžitého vyvolania medzinárodného mediálneho a pouličného tlaku s cieľom zmeniť výsledky demokratických volieb na Slovensku, čo potvrdzuje aj obnovenie hystérie, ktorú – paradoxne – podnietili aktuálne informácie o pokroku vo vyšetrovaní, čo by za normálnych okolností malo naopak viesť k upokojeniu spoločenskej atmosféry. Ale definitívnu diskreditáciu vládnej koalície a jej kľúčovej strany organizátori akcie očividne ešte nedosiahli, a preto s nových dychom pokračujú vo svojich aktivitách.

Pozoruhodným manévrom je tvrdenie, že pri odhalení možných páchateľov pomohli snímky z amerického satelitu, ktorý náhodou práve v čase ohavného zločinu letel nad naším územím. Bolo by to úsmevné, keby nešlo o tragédiu dvoch mladých obetí mocenských hier.

Pravdepodobne ide o úsilie zahmliť fakt, že celá planéta je sústavne monitorovaná, čo asi nie je vhodné verejne pripomínať. Rovnako môže ísť o snahu znejasniť skutočný zdroj dôležitých údajov – napríklad osobu alebo osoby zo záujmového prostredia, prípadne štandardné sledovanie technickej komunikácie – najmä siete mobilných telefónov ich prevádzkovateľmi.

Spravodajské služby sú významným faktorom mocenského súperenia a vypĺňajú medzeru medzi diplomaciou a vojenským útokom. Voľným okom sotva spozorovateľné zápolenie mocností sa odohráva v piatich hlavných oblastiach. Jednou z nich je SIGINT (Signal Intelligence), ktorá zahŕňa komunikačnú, elektronickú a telemetrickú špionáž (COMINT, ELINT a TELINT). Ďalšou sférou je agentúrne spravodajstvo – Human Intelligence (HUMINT). Neodmysliteľnou súčasťou konkurenčného pôsobenia je psychologická manipulácia ľudí prostredníctvom propagandy, vrátane produkcie a šírenia tendenčných, skreslených i celkom falošných informácií. Osobitnú kapitolu predstavujú operácie, spojené s atentátmi a vraždami. Na dosiahnutie stanovených cieľov sa využívajú i špeciálne akcie ozbrojených útvarov zvláštneho určenia.

V každom prípade spravodajské služby sú tajnými inštitúciami, ich činnosť je konšpiratívna a principiálne nerešpektuje zákony, veď samotná špionáž je proti právnym normám akejkoľvek krajiny. Inštrumentárium prostriedkov na dosiahnutie stanovených cieľov je prakticky neohraničené a zahŕňa všetko z ľudských vlastností, ale aj z vedy a techniky.

Podľa vyjadrenia bývalého výkonného riaditeľa CIA Walta Edlera agentúra neuznáva zásadu, že atentát je ospravedlniteľný len počas vojny, spravodajské služby sú vždy vo vojne.

Podľa iného skúseného veterána, ak riaditeľ CIA príde do Bieleho domu a odchádza s presvedčením, že vláda by bola najradšej, aby sa kohosi zbavila, tak jeho úlohou je vymyslieť spôsob, ako to zariadiť. To je všetko, o čom musí rozmýšľať.

V roku 1985 šéf CIA Stansfield Turner vyhlásil, že nie je ďaleko čas, keď americká rozviedka bude schopná kontrolovať prakticky každý bod zemegule aspoň z jedného zdroja a najvážnejšie oblasti a objekty pomocou niekoľkých technických prostriedkov. Tento čas je už určite tu. Rusko sa dozaista priblížilo k podobnej pozícii a kozmickú rozviedku sú nesporne schopné vykonávať aj štáty ako Čína, Francúzsko, Británia, Japonsko, Nemecko a Izrael. Vo výškach medzi 120 až 1 000 km sa pohybujú desiatky špionážnych družíc, ktoré urobia niekoľko obletov za deň. Ďalšie sú stacionárne. Uskutočňujú optický, rádiolokačný, radiačný a laserový prieskum.

Vari najznámejší je špionážny gigant ECHELON, globálny systém organizovaný NSA (National Security Agency), určený na odpočúvanie medzinárodnej elektronickej komunikácie kdekoľvek na zemeguli. Využíva kozmické technológie spojovacích družíc, ale aj sieť pozemných staníc a leteckých či námorných prostriedkov. Počítače systému pracujú s využitím metód umelej inteligencie. Rozlišujú podozrivé súbory dát obsahujúce rozsiahle slovníky kľúčových slov, nákresov či fotografií. Systém tak môže vyhľadávať záujmovú korešpondenciu.

Centrála NSA sídli vo Fort Meade. Harry Truman ju zriadil dekrétom v októbri 1952. Medzičasom má desiatky tisíc zamestnancov a desiatky miliárd dolárov ročného rozpočtu. Rodným listom NSA sa stala tajná dohoda UKUSA. Medzi UK (Britániou) a USA. Uzavreli ju ešte počas druhej svetovej vojny. V roku 1947 ju reaktivovali vlády USA, Veľkej Británie, Kanady, Austrálie a Nového Zélandu. Vlády týchto krajín sa zaviazali poskytnúť v mene amerických záujmov svoje územie pre účely elektronickej špionáže proti krajinám, ktoré majú iné záujmy ako USA.

Kľúčoví hráči zo slovenskej vládnej koalície a jej rozhodujúcej strany akoby stále nepochopili, že sústavné ustupovanie vôbec nikam nevedie. Tlak opozície, prezidenta, médií a protestujúcich vedia vplyvné kruhy v pozadí kedykoľvek zvýšiť podľa svojich potrieb a reálneho vývoja situácie.

Obávam sa, aby smiech napokon neprešiel aj nášho nového usmievavého premiéra. A najmä aby neprešiel smiech všetkých normálnych občanov Slovenska. Sme síce malou a bezvýznamnou krajinou, ale aj hodnotným pozemkom neďaleko Viedne a dôležitou zložkou v mozaike upevňovania pozícií nielen proti Rusku, ale aj proti vedúcim krajinám Európskej únie, najmä proti Nemecku.

Zástupcovia Berlína sa zatiaľ smejú na valnom zhromaždení OSN, keď prezident USA kritizuje Nemecko za snahu ďalej rozvíjať energetickú spoluprácu s Moskvou. Rozveseľuje ich aj pochvala šéfa Bieleho domu, ktorý oceňuje Poľsko za odmietanie ruského plynovodu a za ochotu umiestniť vojenskú základňu USA na poľskom území. Áno, je jasné, že od Slovenska sa očakáva to isté.

***

Myslím si, že článok, ktorý som pôvodne publikoval začiatkom októbra 2018, ani s odstupom času tesne pred vyvrcholením súčasnej volebnej kampane netreba osobitne vysvetľovať. Rozumní čitatelia chápu, o čo všetko ide v nadchádzajúcich parlamentných voľbách. A segment verejnosti dôsledne zmanipulovaný opozíciou a jej naklonenými médiami, aj tak už nikto o ničom inom nepresvedčí, pretože ľudia, ktorí sa dobre cítia v stave davovej psychózy, sú už dávno imúnni proti akýmkoľvek racionálnym argumentom a očividným skutočnostiam.

Opozičné kruhy už avizovali, že od 21. 2. 2020 využijú 2. výročie vraždy na pouličnú mobilizáciu svojich priaznivcov, teda sa implicitne hlásia k tomu, aby tragédia významne ovplyvnila voľby. Logicky sa dá predpokladať, že rovnakú metódu použije opozícia aj v prípade svojho možného volebného neúspechu.

Mgr. art. Pavol Janík, PhD. (magister artis et philosophiae doctor)
predseda Spolku slovenských spisovateľov (2003 – 2007)
tajomník Spolku slovenských spisovateľov (1998 – 2003, 2007 – 2013)
šéfredaktor časopisu Spolku slovenských spisovateľov Literárny týždenník (2010 – 2013)

Jeho diela preložili do 28 jazykov a publikovali v 45 krajinách.

Článok po dohode s autorom nie je možné komentovať. Privítame, ak svoju reakciu napíšete formou samostatného príspevku.

Článok po dohode s autorom nie je možné komentovať. Privítame, ak svoju reakciu napíšete formou samostatného príspevku.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne