Roman Michelko: Čo môže znamenať demonštrácia 17. novembra? (Veci verejné 46/20)

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Prečo je dôležitá úspešná demonštrácia 17. novembra? Ak bude úspešná, a tam bude málo ľudí, tak je veľký problém, ak tam bude dvadsať, tridsať či štyridsaťtisíc ľudí, alebo dokonca stotisíc, tak má Matovič veľký problém. Tento protest môže, ale nemusí byť začiatkom jeho konca.

Má zmysel referendum o predčasných voľbách? Áno aj nie. V zmysle, že sa tým vyvolajú predčasné voľby, to asi šancu nemá. Najväčším problémom je kvórum. Druhá vec je, že referendum o predčasných voľbách neprešlo auditom Ústavného súdu. Ak by Ústavný súd referendum aj odobril, je otázne, či by sa ho zúčastnilo dostatočné množstvo ľudí, a zároveň je otázne, či by sa našlo deväťdesiat slušných poslancov neslušnej koalície. Už máme precedens, že v jedinom úspešnom referende o vstupe Slovenska do Európskej únie, tuším šesť poslancov Komunistickej strany Slovenska hlasovalo proti ratifikácii prístupovej zmluvy a prešlo im to bez akýchkoľvek sankcií. Odvolali sa na ustanovenie ústavy, ktoré hovorí, že je absolútne nemožné postihovať poslancov za akékoľvek hlasovanie.

Podstatou je teda vyvolať referendovú kampaň, diskutovať o prešľapoch vlády. Ak príde na referendum 1 350-tisíc voličov a vysloví sa za predčasné voľby, bude to pre koalíciu obrovské memento. Ukázalo by sa totiž, že vláda je ešte stále ako tak legálna, ale je hlboko nelegitímna, a práve to by mohlo naštartovať totálny rozklad koalície. Tento tlak teda naozaj môže znamenať začiatok konca súčasnej koalície.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne




6 thoughts on “Roman Michelko: Čo môže znamenať demonštrácia 17. novembra? (Veci verejné 46/20)

  • 16. novembra 2020 at 11:16
    Permalink

    Trochu mimo tému :
    Varovanie:
    Varujem ľudí vo veku 55+,ktorí trpia srdcovo cievnou chrobou a slabými nervami,aby si dnes a zajtra nezapínali rádio,ani televízor.Taká znôška lží,toľko neobjektívnych informácií ako sa už od rána valí z týchto médií môže spôsobiť vážne narušenie duševného stavu a prípadnú mozgovo-cievnu príhodu.Akurát som vypol rádio,v ktorom akási ženská z Hanušoviec nad Topľou rozprávala o tom,ako strašne trpela ona a jej rodina v socializme.Údajne preto,že nikto z jej rodiny nebol v KSČ,otec bol poštár,mama v domácnosti a všetci museli(!!!)tajiť,že sú hlboko veriacou rodinou.Ešte aj doma rozprávali o svojej viere len potichu.Dáma pokračovala tým,že išla študovať do Moskvy a potom na filozofickú fakultu v Bratislave,ale keďže nebola v strane,tak mohla pracovať len v kultúre(!!!).November 1989 ju oslobodil a dnes môže cestovať po svete a slobodne vyjadrovať svoje názory!(Neuveriteľná krava!

    Reply
    • 16. novembra 2020 at 16:46
      Permalink

      Pán dubník, ja som mala spolužiačku, otec bol rušnovodič, matka upratovačka; vierou sa nijako netajili, chodili na púte a tak. Mali tri dcéry, všetky tri študovali na vysokých školách a moja spolužiačka pracovala ako riaditeľka múzea. ÚTLAK!!! Ale November 1989 ich oslobodil, hmmm!
      A nech bolo, ako bolo, aj neprávosti sa diali; ale nikto nežil na ulici, každý mal prácu, lieky stáli cent…

      Reply
  • 16. novembra 2020 at 20:16
    Permalink

    MIKULEC sa vyjadril: „Ak niekto vyzýva na účasť na zhromaždeniach, tak pošliapava odkaz 17. novembra.“
    Práve som sa včera dozvedela od jednej známej, že jej 70-ročná švagriná mala problémy s krížami a bola objednaná na rehabilitáciu, odmietli ju vraj prijať, kým neprinesie modrý certifikát z celoplošného testovania. Tak sa táto stará 70-ročná pani postavila do radu na testovanie a čakala 5 hodín. Čítate dobre, 5 hodín! Po testovaní ochorela a vraj nielen ona.
    Tak, kto pošliapava odkaz Mikulcovho 17. novembra. KTO??? KTO???KTO???

    P.S. Práve počúvam TA3 Bielik-Kotleba a krútim hlavou.
    V rade na testovanie nestalo 6 ľudí, keď stará pani čakala v ňom 5 hodín, že, pán Bielik. Tak kedy bol porušený zákon o zákaze zhromažďovania?

    Reply
  • 17. novembra 2020 at 8:45
    Permalink

    Jaroslav Hašek napísal geniálnu satiru pod názvom História strany mírneho pokroku v mezích zákona. Vrelo odporúčam prečítať. A po prečítaní si zohnať „Železnú pätu“ J. Londona… Niežeby to pomohlo proti nachladnutiu, po novembrovej oblievačke a šibačke. No chápem, že pre nás Slovákov, históriou atestovaných, oportunistov je hrdinstvom aj – v medziach zákona- organizovať „zbytočné“ referendum. Referendum nie je zakázané- iba znemožnené: hejná režimných právnikov rozpitvajú formuláciu otázky, provokatéri „podpíšu“ s falošnými údajmi, MV „zistí“ pochybnosti o platných podpisoch, poslanci neschvália znenie otázky a Ústavný súd niekoľko mesiacov sa bude zaoberať námietkami,a ak medzitým neuplynie volebné obdobie, prezidentka vyhlási referendum (s podmienkou, že jej meterológovia zaručia pekné počasie a bude predĺžený víkend so školskými prázdninami). Profesionálna volebná komisia pri MV SR sa bude výsledkami a námietkami zaoberať dovtedy, kým výsledok referenda nebude celkom zbytočný ( a to ešte parlament má k dispozícií „právo“ vyhlásiť výsledok, ako zákon…) Celá táto procedúra sa odborne nazýva „demokracia“ západného typu. Možno by stálo za to nazývať ju rozprávkou na tému Ako stokrát nič umorilo vola… ( Erasmus Rotterdamský: keby sa voľbami mohlo niečo zmeniť, zakázali by ich!)

    Reply
    • 17. novembra 2020 at 11:19
      Permalink

      Tento popis je skvelou analógiou „plošného testovania“. Tiež si ním, rovnako ako voľbami a referendom, tí hore riešia len svoje problémy. Naše problémy vnímajú len ako otravné komplikácie, prípadne až trestné činy.

      Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *