Skutočný význam Dňa študentstva symbolizuje 17. november 1939

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

🇨🇿 17. NOVEMBER 1939, NEZOMREL MARTIN ŠMÍD, ALE JÁN OPLETAL A VÁCLAV SEDLÁČEK

17. november 1939 – deň študentstva – symbol hrdinstva československých študentov, ktorí sa vzopreli v roku 1939 nacizmu.

Bol to prejav autentickej odvahy študentov proti Hitlerovskému režimu. Počas pokojnej demonštrácie ku vzniku Československa v Prahe nacistami zranený študent lekárskej fakulty UK Ján Opletal a zabitý pekár Václav Sedláček. Opletal o pár dní zomrel čo vyvolalo tisícové demonštrácie. Tie viedli ku Hitlerovmu uzavretiu českých vysokých škol po dobu troch rokov.

Nacisti zatkli a popravili deviatich vedúcich predstaviteľov študentskej organizácie: Josef Adamec, Jan Černý, Marek Frauwirth, Jaroslav Klíma, Bedřich Koula, Josef Matoušek, František Skorkovský, Václav Šaffránek a Jan Weinert.

16. a 17. novembra gestapo zatklo českých študentov v Prahe, Brne a Přibrami a popravilo spomínaných deviatich predstaviteľov študentských organizácií. 1200 zatknutých študentov bolo prevezených do koncentračného táboru Sachsenhausen-Oranienburg (časť prepustili ich v roku 1942 a 35 z nich neprežilo útrapy koncentračného tábora).

Zväz československého študentstva po roku 1939 pomocou exilovej vlády prijal prehlásenie spojeneckých študentov ku 17. novembru ako Medzinárodnému dňu študentstva v Londýne 1941.

Na 17. november 1939 zabúdajú všetci. Pripomeňme si smrť obetí nacizmu tichou spomienkou.

PODPORTE nezávislé médium.

Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na propagáciu stránky, aby sa o nej dozvedelo čo najviac ľudí.
Aj malá čiastka dostatočne pomôže.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


4 thoughts on “Skutočný význam Dňa študentstva symbolizuje 17. november 1939

 • 18. novembra 2020 at 10:07
  Permalink

  My dnes vieme, že to bola v roku 1989 vyslovená manipulácia masami. A „mŕtvy študent“ sa hodil, pretože povojnová generácia komunistov vzbĺkla v rozhorčení, že „bijou naše děti“. Odvtedy už manipulátori mohli začať dávať rovnítko medzi fašizmus a komunizmus. Dovtedy by im to masy „nezožrali“. Je zaujímavé, že od novembra1989 nedávali k výročiu film „Vyšší princip“ o tom, čo sa dialo v novembri 1939, ale dávali také „umelecké filmy“ ako Černí baroni a podobne. Plné nenávisti ku komunizmu.

  Reply
  • 18. novembra 2020 at 14:10
   Permalink

   Načo „Vyšší princíp“, keď dnes je móde NIŽŠÍ PRINCÍP.
   Taká FARMA/ relácia TV Markíza/ to je liaheň generácie, ktorá ani netuší, čo to vyšší princíp je.
   Klietkový chov!

   Reply
 • 18. novembra 2020 at 14:48
  Permalink

  Takže, mládež, nepozerajte FARMU, pozrite si film VYŠŠÍ PRINCÍP.
  Nenechajte sa obrať o to najcennejšie, o ĽUDSKÚ DOSTOJNOSŤ!!!
  POZERAJ SA DOPREDU, ALE OBZERAJ SA DOZADU.
  P.S. DOBRÝ ČLÁNOK!!!

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Prepošlite článok emailom