Skutočný význam Dňa študentstva symbolizuje 17. november 1939

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

?? 17. NOVEMBER 1939, NEZOMREL MARTIN ŠMÍD, ALE JÁN OPLETAL A VÁCLAV SEDLÁČEK

17. november 1939 – deň študentstva – symbol hrdinstva československých študentov, ktorí sa vzopreli v roku 1939 nacizmu.

Bol to prejav autentickej odvahy študentov proti Hitlerovskému režimu. Počas pokojnej demonštrácie ku vzniku Československa v Prahe nacistami zranený študent lekárskej fakulty UK Ján Opletal a zabitý pekár Václav Sedláček. Opletal o pár dní zomrel čo vyvolalo tisícové demonštrácie. Tie viedli ku Hitlerovmu uzavretiu českých vysokých škol po dobu troch rokov.

Nacisti zatkli a popravili deviatich vedúcich predstaviteľov študentskej organizácie: Josef Adamec, Jan Černý, Marek Frauwirth, Jaroslav Klíma, Bedřich Koula, Josef Matoušek, František Skorkovský, Václav Šaffránek a Jan Weinert.

16. a 17. novembra gestapo zatklo českých študentov v Prahe, Brne a Přibrami a popravilo spomínaných deviatich predstaviteľov študentských organizácií. 1200 zatknutých študentov bolo prevezených do koncentračného táboru Sachsenhausen-Oranienburg (časť prepustili ich v roku 1942 a 35 z nich neprežilo útrapy koncentračného tábora).

Zväz československého študentstva po roku 1939 pomocou exilovej vlády prijal prehlásenie spojeneckých študentov ku 17. novembru ako Medzinárodnému dňu študentstva v Londýne 1941.

Na 17. november 1939 zabúdajú všetci. Pripomeňme si smrť obetí nacizmu tichou spomienkou.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne




4 thoughts on “Skutočný význam Dňa študentstva symbolizuje 17. november 1939

  • 18. novembra 2020 at 10:07
    Permalink

    My dnes vieme, že to bola v roku 1989 vyslovená manipulácia masami. A „mŕtvy študent“ sa hodil, pretože povojnová generácia komunistov vzbĺkla v rozhorčení, že „bijou naše děti“. Odvtedy už manipulátori mohli začať dávať rovnítko medzi fašizmus a komunizmus. Dovtedy by im to masy „nezožrali“. Je zaujímavé, že od novembra1989 nedávali k výročiu film „Vyšší princip“ o tom, čo sa dialo v novembri 1939, ale dávali také „umelecké filmy“ ako Černí baroni a podobne. Plné nenávisti ku komunizmu.

    Reply
    • 18. novembra 2020 at 14:10
      Permalink

      Načo „Vyšší princíp“, keď dnes je móde NIŽŠÍ PRINCÍP.
      Taká FARMA/ relácia TV Markíza/ to je liaheň generácie, ktorá ani netuší, čo to vyšší princíp je.
      Klietkový chov!

      Reply
  • 18. novembra 2020 at 14:48
    Permalink

    Takže, mládež, nepozerajte FARMU, pozrite si film VYŠŠÍ PRINCÍP.
    Nenechajte sa obrať o to najcennejšie, o ĽUDSKÚ DOSTOJNOSŤ!!!
    POZERAJ SA DOPREDU, ALE OBZERAJ SA DOZADU.
    P.S. DOBRÝ ČLÁNOK!!!

    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *