Súkromné a osobné vlastníctvo

Často dnes dochádza k zámene základných výrazov ohľadom vlastníctva, čo bráni pochopeniu problematiky. A tak vidíme že: súkromné vlastníctvo býva často obhajované argumentáciou za osobné vlastníctvo. Poďme si to vyjasniť…

Z hľadiska množstva vlastníkov rozdeľujeme vlastníctvo na:

 1. a) individuálne
 2. b) kolektívne (napr. manželstvo, štátne, obecné, družstevné, akciová spoločnosť, spol. s r.o.).

Naprieč individuálnym aj kolektívnym vlastníctvom sa tiahne delenie vlastníctva podľa účelu a využitia:

 1. a) osobné
 2. b) súkromné.

Osobné vlastníctvo slúži k zabezpečeniu životných potrieb človeka.

Môže byť individuálne alebo skupinové. Osobným vlastníctvom môže byť napríklad: oblečenie, jedlo, auto, dom, pole, pracovné prostriedky, jachta či dokonca tryskáč. Na veľkosti a cene osobného vlastníctva nezáleží, záleží od účelu použitia majetku.

Vlastníctvo, ktoré je určené k získaniu prostriedkov bez práce, je súkromné vlastníctvo (na priame užívanie majiteľovi) alebo aj kapitál – opäť nezáleží na cene, môže to byť hoci aj bicykel požičiavaný za peniaze.

 

Ľudské práva na ochranu bezprávia?

Zámena či nejasnosť vo významoch viedla k tomu, že dnes považujeme súkromné vlastníctvo za ľudské právo! Inými slovami, je dnes „právo vykorisťovať“ ľudským právom,  podobne ako bolo „ľudským právom“ vlastniť otroka. Na druhej strane právo na osobné vlastníctvo už ľudským pravom nie je!

A tým nám vzniká skryté otroctvo, keď síce nik iný už nemôže vlastniť tvoje telo, ale môže si ťa zotročiť vlastníctvom tvojho životného priestoru nutného k tvojmu prežitiu: privlastňujúc si zem, vodu či čo chvíľa snáď aj vzduch a slnko!

K zavedeniu humanitnej kooperatívnej spoločnosti nám bude treba „prekopať“ naše „ľudské práva“. Navrhujem zapísať osobné vlastníctvo medzi ľudské práva a vymazať z ľudských práv právo na súkromné vlastníctvo.

Právo na osobný majetok musí byť nadradené právu na súkromný majetok. Exekúcia na osobný majetok by bola proti základnému ľudskému právu na osobné vlastníctvo.

Pri nadradenosti osobného majetku nad súkromným majetkom taktiež nie je možné vlastniť pôdu druhého človeka a parazitovať na jeho základnej životnej potrebe prežiť. Popri osobnom a súkromnom vlastníctve vzniká potreba existencie novej právnej formy:

 

Vlastníctvo Zeme.

Človek má právo vlastniť len produkt ľudskej práce. Človek nemá morálne právo vlastniť to, k existencii čoho vôbec neprispel.

Prisvojenie darov od „Boha“ či Matky Prírody je podvod.

Ak už všetko musí mať majiteľa, tak slnko. vodu, vzduch, zem či minerály z nej môže vlastniť len a len Matka Zem.

Zem preto nevlastní žiaden človek a ten, kto na nej žije a pracuje, má na ňu len užívateľské právo, ktoré sa môže dediť, pokiaľ potomkovia zem užívajú.

Kupčenie so zemou je nemorálny podvod – ilúzia.

Obrázok: Tibor Moravčík

Zdieľaj tento článok:

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

4 thoughts on “Súkromné a osobné vlastníctvo

 • 15. septembra 2017 at 12:23
  Permalink

  To je zas naváľané.
  Súkromné vlastníctvo ktoré slúži na okrádanie občanov existuje len v hlave autora. Ak by bol schopný riadiť a vlastniť čo len novinový stánok, vedel by čo za voloviny trepe.

  Reply
  • 24. septembra 2017 at 8:58
   Permalink

   Pán Jankech,
   aby niekto mohol riadiť novinový stánok, musel by sa v prvom rade naučiť riadiť seba… Tým Vám odporúčam začať.

   Reply
   • 10. októbra 2017 at 7:51
    Permalink

    Tomáš Klimek, inteligentné, presne tak, neriadená strela-odzbrojiť!

    Reply
 • 19. septembra 2017 at 13:22
  Permalink

  Článok je stručný a jasný. Prirodzene môžeme byť len uživateľmi darov Zeme, akýmisi nájomníkmi nie vlastníkmi. Súkromné vlastníctvo a jeho zákonná ochrana je účelový produkt kapitalizmu.

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *