Vážení priaznivci DAV-u DVA
Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.
V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.
Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.
Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Portál Daily Yonder, ktorý sa zameriava na vidiecke oblasti USA, zverejnil mapu USA podľa výsledkov posledných prezidentských volieb podľa jednotlivých volebných okrskov. Tmavou červenou sú zobrazené okrsky, v ktorých s veľkou prevahou zvíťazil Trump a ktoré sú tradične republikánske. Tmavou modrou sú zobrazené okrsky, kde s veľkou prevahou zvíťazil Biden a sú tradične baštami Demokratov. Svetlejším odtieňom sú zobrazené okrsky, kde bol medzi víťazom a porazeným rozdiel do 20 percentuálnych bodov.
Na mapke je vidieť, že sympatie voči jednej a druhej strane sú pomerne výrazne rozdelené aj regionálne, a to aj v štátoch, v ktorých bol celkový výsledok tesný. Demokratom patria prevažne veľké mestá a husto obývané aglomerácie, Republikánom celý vidiek. Daily Yonder k tomu pridáva poznámku, že vo voľbách v roku 2016 boli tieto regionálne rozdiely ešte markantnejšie.
Vojna proti chudobe: Keď Spojené štáty v 60. rokoch objavili biedu zabudnutých dedín
TO SÚ TÍ, KTORÍ VOLILI TRUMPA
V Kentucky, v srdci Apalačského pohoria žili ľudia roku 1964 v úplnom nedostatku. Ich chatrče nemali vodu ani toalety. Nieto napojenie na verejnú kanalizáciu. Okolitá krajina bola zdevastovaná, pretkaná znečistenými riečkami tečúcimi medzi koreňmi suchých stromov.
Samotní obyvatelia trpeli všemožnými chorobami. Často nemali ani základné vzdelanie a bez možnosti zohnať prácu už dávno stratili nádej na to, že sa ich situácia niekedy zlepší. Vládna podpora, či už finančné alebo materiálne, je držala na hranici prežitia tak dlho, že už im začal ich spôsob života pripadať úplne normálne. Každodenný boj týchto ľudí zdokumentoval fotograf časopisu LIFE John Dominis a jeho snímky spôsobili v Štátoch veľké pobúrenie.
Vtedajšia vojna prezidenta Johnsona vyvoláva ešte dnes medzi Američanmi rozporuplné reakcie. Miera chudoby totiž v priebehu posledných 50 rokov klesla z vtedajších 19% len na 15%. A hoci aj zastavenie rastu daného trendu môže byť považované za úspech, štatistiky ukazujú, že viac ako 40 miliónov obyvateľov USA žije stále v podmienkach, ktoré vláda považuje za neakceptovateľné .
V roku 2013 žilo na potravinových lístkoch 50 miliónov ľudí, t.j. 4,50 €/deň.