Z korešpondencie: Labyrint diplomatickej slovenčiny

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Považujem si  za povinnosť preložiť informácie zo  stránok MZVaEZ SR do ľudskej reči… Prečo?

Predovšetkým preto, že to musí dať ozaj veľkú námahu vyjadrovať sa spôsobom, ktorý je nečitateľný, nejasný, nekonkrétny, zahmlievajúci a ešte k tomu bezobsažný. Takýmto spôsobom sa vyjadrujú viacerí slovenskí „diplomati“. Pozrime sa na stručnú informáciu pána ministra Korčoka:

 Názov:

Ivan Korčok: máme záujem budovať ambiciózne a atraktívne Východné partnerstvo

  • Pekné predsavzatie

Zdôraznenie solidarity a pomoci Európskej únie v čase pandémie, zhodnotenie doterajších výsledkov Východného partnerstva a implementácie reforiem a prijatých záväzkov s cieľom posilniť vzájomné vzťahy EÚ so šiestimi východnými partnermi, ale aj nastavenie nových dlhodobých priorít a cieľov Východného partnerstva po roku 2020 boli hlavnými témami dnešnej (11. júna 2020) videokonferencie ministrov zahraničných vecí krajín členských štátov Únie a východných partnerov.

Slovensko na nej zastupoval minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok. 

  • Konštatačná veta.


„Tradičné výročné ministerské zasadnutie Východného partnerstva sme podobne ako plánovaný summit v júni museli odložiť vzhľadom na stále pretrvávajúce obmedzenia z dôvodu pandémie korona vírusu. Stretli sme sa aspoň virtuálne formou videokonferencie, ktorá umožnila dobrú diskusiu nielen o súčasných výzvach, ale aj o budúcich cieľoch a ambíciách tejto strategickej politiky EÚ. Ocenili sme pritom doterajší pokrok a zároveň povzbudili partnerov v reformách, v ktorých im bude EÚ naďalej oporou. Partneri pritom vysoko ocenili našu pomoc v boji s pandémiou.“

  • Vyjadrenie pána ministra opäť bez obsahu na úrovni všeobecných fráz.

Ministerské zasadnutie Východného partnerstva umožnilo prvú spoločnú diskusiu o budúcnosti Východného partnerstva po niekoľkomesačnom dialógu naštartovanom v roku 2019. Rokovanie ministrov potvrdilo silný obojstranný záujem o zintenzívnenie politického dialógu a spolupráce a postupnú hospodársku integráciu do vnútorného trhu EÚ. Budovanie odolnosti partnerov čeliť vnútorným a vonkajším výzvam bude jedným z kľúčových cieľov Východného partnerstva v nasledujúcich rokoch.

  • Technická informácia o tom, že sa im podarilo prvýkrát spolu diskutovať od roku 2019 a že majú záujem o spoluprácu.

„Zo strany členských štátov EÚ zazneli jednoznačné uistenia o záujme spoločne budovať ambiciózne a atraktívne Východné partnerstvo postavené na spoločných hodnotách a princípoch, ktoré priblíži východných partnerov k EÚ, pomôže dokončiť ich transformačný proces a prinesie konkrétne zlepšenie života obyvateľov týchto krajín, ako aj ich stabilitu, bezpečnosť a prosperitu. Slovensko bude aj naďalej silným a aktívnym podporovateľom Východného partnerstva a tešíme sa na ďalšie spoločné stretnutia, najbližšie už 18. júna vo forme videokonferencie našich najvyšších predstaviteľov.“

  • V preklade to znamená, že členské štáty EÚ uistili menované štáty, že im pomôžu do EÚ a NATO, čím urobia ich ekonomiku závislú od rozhodnutí EÚ a v oblasti bezpečnosti ich vtiahnu do agresorského paktu NATO, ktoré sa tak priblíži bezprostredne k ruským hraniciam. Dalo by sa to vyjadriť aj takto: „Keď vtáčka lapajú, pekne mu spievajú“…

Z údajného „diplomaticko degenerovaného jazyka“ čitateľom umožnil preklad do ľudskej reči  Ivan Štubňa (zdroj)

Redakcia dielo vydáva „tak ako je“, nijako nezasahovala do obsahu príspevku (okrem formátovania) a nepreberá žiadnu zodpovednosť za prípadné nejasnosti alebo faktické nezrovnalosti.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


4 thoughts on “Z korešpondencie: Labyrint diplomatickej slovenčiny

  • 20. júna 2020 at 18:12
    Permalink

    Definícia diplomata v prípade Korčoka neplatí…..

    Ambassador is an honest man, sent to lie abroad for the good of his country – Sir Henry Wolton
    lie abroad = settle, take up his residence (slovná hračka – diplomat vraj je poslaný do zahraničia, aby klamal v prospech svojej krajiny. Tí naši diplomati klamú doma občanov).
    The pun, the wit of the saying, depends wholly on the proper placement of lie. Those who misquote the saying as “sent abroad to lie for the good of his country” are undiscerning oafs, unfit to be entrusted with wit. Wolton wrote the famous witticism in the album of a friend attracted attention and several years later was published and caused Wotton to lose favor with King James I.
    ale podstatne lepšie sa pre našich diplomatov hodí výrok tento:

    Ein Diplomat ist ein Nadelbestreifter Cocktailschwenker der in feinen Worten nichts zu allem zu sagen hat, sich dabei aber bedeutungsschwanger in Szene zu setzen weiss

    Reply
    • 26. júna 2020 at 15:05
      Permalink

      Tieto krajiny Arménsko, Azerbajdžan, Ukrajina, Gruzínsko, Moldavsko a Bielorusko sú všetko krajny na ktoré si robí nároky Rusko a chcel by zasahovsať do ich štatnej suverenity. Ja sa vôbec nečudujem, že by chceli nasledovať príklad Slovenska a zakotviť v EU a v obrannej aliancii proti súčastným ruským novoimperislistickým ambíciám. Pomáhať týmto štátom je podla mňa správne.

      Reply
  • 20. júna 2020 at 21:03
    Permalink

    Pekne ste to „vyzobaly“ z webu. Je to pravdive. Problem je len vzdy, ako to povedat, ked nie je nic co povedat a ma hovorit aspon 5 minut? A tak musi hovorit len „bullshit, schwafeln, kecat, tarat“… A my to mame pocuvat…

    Reply
  • 26. júna 2020 at 15:07
    Permalink

    Tieto krajiny Arménsko, Azerbajdžan, Ukrajina, Gruzínsko, Moldavsko a Bielorusko sú všetko krajny na ktoré si robí nároky Rusko a chcel by zasahovsať do ich štatnej suverenity. Ja sa vôbec nečudujem, že by chceli nasledovať príklad Slovenska a zakotviť v EU a v obrannej aliancii proti súčastným ruským novoimperislistickým ambíciám. Pomáhať týmto štátom je podla mňa správne.

    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *