Zakladateľ Spravodajskej alternatívy Adam Hlavačka: „Nikdy neverte USA!“

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Tentoraz vám prinášame rozhovor s Adamom Hlavačkom, zakladateľom Spravodajskej alternatívy, ktorá úspešne funguje na Facebooku v oblasti informovania verejnosti, pričom sa zameriava najmä na geopolitiku a zahraničné vzťahy, nevyhýba sa však ani ekonomike či ekológii.

Adam, ty si zakladateľom facebookovej stránky Spravodajská alternatíva, kde si okrem iného dal možnosť zdieľať príspevky aj množstvu iných ľudí, medzi takých patrí aj náš súčasný redaktor Marek. Kam sa podľa teba posunula za tie roky kvalita spravodajstva u slovenskej alternatívnej mediálnej scény?

Veľmi ďaleko v dobrom slova zmysle. Voľakedy bolo iba zopár webov, ktoré mali obmedzený dosah, ako napr. Dolezite.sk alebo ProtiPrudu.info. Odvtedy tu máme množstvo webov (áno, žiaľ aj takých, ktoré alternatíve robia zlé meno, tzv. click-bait stránky*), knihy (Mlčanie I a II, Niečo sa musí stať, …), rádio Slobodný vysielač, rôzne relácie (Mlčanie, Infovojna), časopisy (Zem & Vek, …) a čo je najdôležitejšie, tak obrovské množstvo ľudí, ktorí tieto alternatívne spravodajské médiá aj čítajú, sledujú a počúvajú. S minulosťou sa to nedá porovnať. Voľakedy to bol okraj webu, teraz máme taký dosah, že začal proti nám bojovať aj mainstream. Krásne sa tým potvrdzuje výrok Mahátmá Gándhího: „Najskôr vás ignorujú, potom sa vám smejú, potom na vás útočia a nakoniec vyhráte.“ Takže už sme v tretej fáze tejto informačnej vojny. Treba len vydržať, pokračovať v práci a nakoniec vyhráme. A čo by som považoval za víťazstvo? To, že mainstream masmédiá začnú mať ekonomické problémy (čo už aj majú) a ich sledovanosť bude nízka, veľmi nízka. Pokles čítanosti a sledovanosti mainstreamu je už v súčasnosti. Dokazujú to niektoré prieskumy. Alebo sa stačí pozrieť čo sa z niektorých „mienkotvorných“ plátkov stalo. Krásny príklad sú Hospodárske noviny, ktoré v tlačenej forme majú zopár stránok, väčšinou agentúrny servis a na webe (hnonline.sk) samé galérie, kde naháňajú kliky. Tomu sa hovorí úpadok mainstreamu v priamom prenose.

* Pozn. redakcie: Click-bait sú také stránky, ktorým vôbec nejde o obsah alebo o pravdivosť informácie. Ide im len o nazbieranie čo najvyššie počtu klikov na stránke, teda, aby sa čo najviac zobrazovala reklama a majiteľ na nej zarábal. Takéto stránky ľahko spoznáte podľa toho, že najmä na facebooku majú odkazy na články bulvárne nadpisy, ktoré buď nie sú dokončené alebo hovoria, že po kliknutí sa dozviete niečo šokujúce, a pod. Napríklad: “Neuveríte, čo sa stalo, keď…”; “Svet je v šoku. Vedci zistili, že…”, atď.

Teraz z iného konca. Sám si veľmi aktívny – si známy z protestov Gorila, kde si sa pohyboval v maske Anonymous, organizoval si napríklad protest za oslobodenie Bradleyho Manninga… Ako vnímaš kvalitatívny posun aj u samotných ľudí, aktivistov, ktorí z tejto alternatívnej scény čerpajú informácie a reagujú na spoločenské dianie?

Pravdupovediac si myslím, že od obdobia Gorila protestov to tu na Slovensku v tejto oblasti dosť upadlo. Už nie sú vôbec žiadne protesty, ako bývali voľakedy. Bonaparte nerátam, to je čistá domáca politika, kde jedna politická strana chce vymeniť druhú. Protesty Gorila však boli antisystémové. Alebo hnutie „Svetová revolúcia – skutočnú demokraciu teraz“, ktoré bolo inšpirované protestmi v Španielsku. Myslím, že sa dá povedať, že sme sa presunuli do oblasti informovania a rozpútali sme masívnu informačnú vojnu. A ako som už popísal vyššie, v tejto oblasti bol urobený veľký pokrok. A k tomu kvalitatívnemu posunu: čo ma veľmi teší, tak ľudia už nezožerú všetko mainstreamu tak ľahko. A dávajú si aj oni už oveľa väčší pozor, čo napíšu. Lebo ak napíšu blbosti, tak si ich v alternatíve rozoberieme. A ľuďom sme ukázali, že je tam aj iný svet. Nie len svet zložený z informácií mainstreamu.

V súčasnej dobe sa veľmi veľa rozpráva o automatizácii, ktorá zoberie ľuďom prácu, žijeme na ekologický dlh voči planéte, straší sa migráciou v miliónoch kvôli ekonomickým problémom, islamizáciou a sú tu aj mnohé iné strašiaky pre bežných ľudí. Ako ich ty vnímaš, je budúcnosť tiež podľa teba tak negatívna?

Ja hovorím jedno: „Dobre už bolo.“ A ešte zvyknem hovoriť, že: „Najväčším paradoxom je to, že keď toto ******* obdobie budete volať staré dobré časy“. Vyzerá to tak, že nám vrcholia mnohé javy a naraz. Máme tu globálne otepľovanie (resp. globálnu zmenu klímy, ak chcete), ktorá spôsobuje, že Blízky východ (Saudská Arábia, Irak, Sýria a ďalšie krajiny v tejto oblasti) začnú byť o pár desiatok rokov neobývateľné. Však už tento rok bolo v Kuvajte a v jeho 3 okolitých krajinách dosiahnutých 50 stupňov Celzia. Ste okrem ekonomických, politických a vojnových migrantov pripravení aj na klimatických migrantov? Na Sibíri sa púšťa permafrost a následne sa uvoľňuje metán. Však videli ste tie obrovské kruhové diery v Rusku? To spôsobil z permafrostu uvoľnený metán, čo je oveľa silnejší skleníkový plyn ako CO2. V Amerike umierajú vplyvom zmeny klímy milióny stromov. Samozrejme topenie ľadovcov. Nedávno som bol vo vinárskom závode v Topoľčiankach a tam nám ich zamestnanec povedal, že Poliaci už vysadili vinič. Lebo klíma sa posúva natoľko, že už aj Poliakom sa oplatí pestovať vinič. My sme mali nedávno vinobranie doma v Nitre na Zobore a otec, dlhoročný vinár, si nepamätá také silné a agresívne choroby, ako boli tento rok.

Potom tu máme systémovú krízu kapitalizmu. Systémová je preto, lebo normálne kríza trvá polroka/rok. Táto trvá od roku 2008, prekonala už viaceré fázy a trvá dodnes. Však máme historicky najnižšie úrokové sadzby, centrálne banky tlačiace (digitálne) peniaze v neuveriteľných množstvách a nejako tie ekonomiky nie a nie rozbehnúť. Západ stále rastie okolo pol percenta a sú radi, že nemajú ekonomický pokles, resp. ako to oni eufemicky nazývajú, „záporný rast“. Pridajme k tomu ešte aktuálne problémy európskeho bankového sektora v podobe Deutsche Bank alebo talianskeho bankového sektora…

Potom tu máme zlý demografický vývoj, kedy len Európa sa približuje k hranici udržateľnosti demografie, ktorá je 2,1 dieťaťa na jednu ženu.Islamský svet má tento koeficient na úrovni 6,5 až 7.

S tým súvisí aj migračná kríza, kde naši EU politici a niektorí slniečkári nedokážu pochopiť, že naše kultúry a civilizácie sú jednoducho nekompatibilné. Aj z ekonomického hľadiska je to pre ekonomiku šok.

Potom tu máme svetového policajta, USA, ktorý robí všetko preto, aby ho nikto z tejto pozície nezosadil a aby si vždy presadil svoje. Aj o to sa teraz hrá v Sýrii – či sa po prvýkrát od konca Studenej vojny niečo USA nepodarí vykonať (zosadiť Assada), lebo sa im niekto postavil čelom a proti ich plánom (Rusko a Irán). A vyzerá to tak, že USA budú paktovať (vyzbrojovať, cvičiť, financovať, …) aj teroristov, len aby sa také niečo nestalo. A to, že to má smrteľný vplyv na Európu a EU, im je úplne jedno. My sme pre nich druhoradí. Najprv Amerika a ich ciele a až potom zvyšok sveta. Takže sa máme ešte na čo tešiť.

Potom tu máme Brexit a oficiálny začiatok rozpadu EU – dátum 23.6.2016 vojde učebníc histórie presne pod týmto pojmom. Okrem toho tu je politická nestabilita v asi všetkých krajinách EU (nárast protieurópskych nálad a radikálnych strán).

Potom tu máme doslova debilnú spoločnosť so zvrátenými hodnotami a mainstream masmédiá, ktoré robia to, čo sociológia nazýva „debilizácia spoločnosti“. Vychovávajú jednoducho debilnú mladú generáciu a veľmi sa bojím toho, čo z nich naozaj vyrastie.

Zabudol som na niečo? Aha, áno, vami spomínaná automatizácia. No, tomu sa hovorí „nezamestnaná spoločnosť“ a na to súčasný kvázi-kapitalizmus nie je pripravený. Alebo, inak sa spýtam: Čo bude robiť obrovské množstvo ľudí, keď ich dokáže uživiť oveľa menší počet ľudí? Nuž, myslím, že sa máme na čo tešiť a o zábavu budeme mať veľmi dobre postarané.

Čo by sa podľa teba malo v slovenskej a tiež zahraničnej politike zmeniť? A ak niečo áno, čo by podľa teba preto mali urobiť ľudia?

V prvom rade by EU nemala slepo poslúchať USA, lebo už dosť smrdí od americkej stolice. EU nemá svoju vlastnú zahraničnú politiku. Tú určujú USA. A to je chyba. Toto by sa malo napraviť ako prvé. Dám príklad, ktorý som si požičal od Terezy Spencerovej, ktorá dostala otázku, že ako by ona riešila utečeneckú krízu. A odpovedala takto: “Zapálila by som si cigaru, naliala pohár dobrého červeného vína a zavolala do Bieleho domu vo Washintone, že počujte, tie vaše vojny na Blízkom východe nám robia problémy a potrebujeme, aby ste ich ukončili a to okamžite. Pravdepodobne by okamžite z druhej strany telefónu prišla negatívna odpoveď a tak by som sa ich spýtala, že to vy chcete rokovať o nejakej zmluve TTIP, však? A ak by do mesiaca vojny ukončené neboli, resp. by to nepochopili, tak by som si zapálila druhú cigaru a naliala znova pohár dobrého červeného vína a znova im zavolala, že počujte, tých vašich vojakov, ktorých máte na našej vojenskej základni Rammstein v Nemecku, si môžete zavolať domov, lebo už tu nie sú vítaní a rušíme s vami o tejto vojenskej základni zmluvu. Ak by to nepochopili ani potom, tak je ešte zopár amerických vojenských základní v EU.”

Ďalej si myslím, že sa EU veľmi mýli, ak si myslia, že svojimi protiruskými sankciami niečo dosiahnu. Nedosiahnu nič. Len si poškodia svoju už aj tak slabú európsku ekonomiku, ktorá sa ďalej len trápi. Viete, to si fakt niekto v EU myslí, že my budeme vytvárať zahraničnú politiku Ruska? Zabudnite. Rusi budú radšej trávu žrať, len aby sa nemuseli podriadiť Západu. Alebo, ako napísala Adela Banášová v jednom zo svojich komentárov: „Rusi zažili Stalingrad. Ich nerozhádžu nejaké drahšie jogurty.“

Ako vnímaš slovenskú ľavicovú politickú scénu, realitu vs. to čo je hlásané, a tiež to, že sa tu vytvorilo médium ľudí z ľavého spektra?

Slovenská politická ľavica? Tá aj existuje? Ak sme na Slovensku mali nejakú politickú ľavicu, tak tá sa úplne zopsula a je čas na jej výmenu a hlavne vyšetrenie, resp. postavenie pred súd. Myslím, že ľudia sa budú musieť mať ešte oveľa horšie, aby pochopili, že tento systém nikam nevedie, resp. vedie do záhuby. A potom možno príde čas aj pre „novú“ ľavicu. A možno, že nebude treba ani veľmi čakať. Príde k nám ďalšia finančná kríza, resp. ďalšie kolo tej prechádzajúcej a ľudia si budú môcť znova „vychutnať“ všetky „výhody“ kapitalizmu. A čo sa týka nového média ľudí z ľavého spektra, tak som rád, že sa niečo deje. Je to zatiaľ projekt v začiatkoch, tak v každom prípade držím palce, nech to vydrží čo najdlhšie!

Ako vnímaš rôzne smery na tomto spektre, napr. marxistov, kresťanských socialistov, anarchosyndikalistov, anarchokomunistov či obhajcov zdrojovej ekonomiky? Aký je tvoj pohľad na tieto prúdy?

Pravdupovediac sa v týchto prúdoch nevyznám. Nemám toho o nich toľko naštudovaného, aby som mohol hodnotiť jeden alebo druhý.

Aké slovenské, české či iné zahraničné webové či facebookové stránky z rôznych oblastí života by si odporučil ľuďom sledovať?

Mňa zaujíma geopolitika, svetová ekonomika, veda, hudba.

Takže ja sledujem:

– Russia Today resp. RT.com

– ZeroHedge.com – stránka, na ktorej nájdete denne minimálne 10 nových článkov hlavne z globálnej ekonomiky, ktoré sú písané veľmi odborne a s ťažkou angličtinou. Priznám sa, že ani ja všetkým tým ekonomickým veciam, o ktorých tam píšu, nerozumiem, lebo sú natoľko odborné. Mimochodom, túto stránku sleduje celý Wall Street.

– Literarky.cz a hlavne články a rozhovory s Terezou Spencerovou. Ja Terezu Spencerovú jednoducho milujem! Tie jej rozhovory a blogy, prepchaté mnohými linkami, jednoducho nemajú chybu.

– Z ekonomiky ešte napr. Patria.cz alebo InvesticniWeb.cz

– Potom rôzne alternatívne weby ako ZemaVek.sk, AC24.cz, ParlamentniListy.cz, ParlamentneListy.sk…

– Zahraničné spravodajské weby: almasdarnews.com – správy zo sýrskych frontov

– SouthFront.org – ruský portál o vojnových konfliktoch

– PressTV.ir – iránsky spravodajský kanál

– Sana.sy/en – sýrska spravodajská agentúra

ChinaDaily.com.cn – čínsky spravodajský portál

– LiveLeak.com – stránka, kde si môžete pozrieť tzv. raw videá zo Sýrie, Jemenu alebo Ukrajiny

– A samozrejme mainstream, od domácich webov až po zahraničné weby a agentúry.

Áno, treba sledovať aj mainstream, aby ste vedeli, „čo si máte myslieť“ a aké sú názory oviec, resp. aké sú názory tých, ktorí si nevedia spraviť sami vlastný názor a čo môžete očakávať v diskusiách.

A čo sa týka vedy tak, hlavne na facebooku:

– I Fucking Love Science

– ScienceAlert

– Science.sk

– SciencePorn

– Science Channel

A čo sa týka hudby, tak len odporučím nejaké zdroje (podľa mňa) dobrej hudby:

deepmix.eu – Ruské housové rádio, v hornej časti si kliknite na 128K a môžete počúvať.

Ich sety: https://soundcloud.com/dima-deepmix

Dub Techno Blog: https://soundcloud.com/nitenichiryu/sets

A potom kanál Dub Techno na rádiu di.fm

Ktorým inšpiratívnym ľuďom z rôznych oblastí života by mali podľa teba ľudia viac

načúvať?

Mám málo idolov. Jedným z nich je doktor Neil deGrasse Tyson – americký astrofyzik a výborný popularizátor vedy, hlavne z oblasti astronómie. Dávam do pozornosti 13-dielny seriál “Cosmos: A Spacetime Odyssey” (Kozmos: časopriestorová odysea), v ktorom hosťoval a ktorý by si mal pozrieť každý. No a jeho idolom je Carl Sagan, ktorý v 80. rokoch minulého storočia spravil prvú sériu seriálu Kozmos s názvom “Cosmos: A Personal Voyage”.

Potom by som spomenul (a možno teraz niektorých prekvapím) súčasného pápeža Františka. Dôvod, prečo je mojím idolom, je ten, že takto sa má správať skutočný pápež a nie ako tí pokrytci pred ním (hlavne Benedikt XVI.), ktorí boli ovešaní kilami zlata a kázali svetu o chudobe.

Potom by som spomenul Fidela Castra a Che Guevaru za to, že za svoje presvedčenie išli bojovať na front a pomohli Kube zbaviť sa nadvlády USA.

Muammar Kaddáfi za to, čo dokázal spraviť s Líbyou, za vytvorenie fungujúceho štátu, ktorý fungoval 40 rokov, kým ju v roku 2011 nezničil Západ. Kaddáfi svojím jedinečným štátnym zriadením, ktoré nazýval „džamahírija“, teda vláda más, dokázal spraviť z najchudobnejšej krajiny v Afrike v čase, keď nastúpil k moci, krajinu najbohatšiu z celej Afriky a Blízkeho Východu v čase, keď sa začalo bombardovanie. Každý by si mal prečítať jeho “Zelenú knihu” – dá sa nájsť na internete v PDF aj v českom jazyku.

Bašár al-Assad – tento človek zmenil svet. Za neho bojuje celý sýrsky národ a ten Západ ho nie a nie zvrhnúť. Výsledkom tohoto húževnatého boja Sýrie je niekoľko faktov: Západ stratil spojenca v Turecku, USA sú z celého Blízkeho Východu vyšachované, náklady na vojnu sú pre Saudskú Arábiu obrovské a s nízkymi cenami ropy na svetových trhoch sa táto feudálna diktatúra a spojenec USA otriasa v základoch, Brexit – jednou z hlavných tém pred referendom o Brexite bola aj utečenecká kríza, ktorá pôsobí ako dokonalý katalyzátor rozpadu EU, a v učebniciach dejepisu bude dátum 23.6.2016 už navždy zapísaný ako začiatok rozpadu EU. Nebyť Bašára Assada, toto všetko by sa nestalo.

A potom odporučím ešte jednu knihu, ktorá bola napísaná v roku 1996 a píše sa v nej to, čo sa deje dnes. Volá sa “Stret civilizácií” (Clash of Civilizations) od amerického profesora Samuela P. Huntingtona. Huntington v tejto knihe rozdelil svet na niekoľko civilizácií a neskutočne presne tam opisuje udalosti, ktoré nasledovali po vydaní tej knihy. A niektoré sa dejú aj dnes. Napr. tam predpovedal občiansku vojnu na Ukrajine. A aj ostatné veci, ktoré sa dnes dejú, mi po prečítaní tejto knihy dávajú jasný zmysel a logiku. Skrátka chápem, prečo sa deje na svete to, čo sa deje. Každému ju vrelo odporúčam!

K čomu smeruje tvoje konanie, aká je tvoja vízia lepšej spoločnosti?

Moje konanie smeruje k informovanosti ľudí. Nič viac. Nič menej. Lebo, ak máte informácie, tak sa dokážete rozhodnúť, resp. zmeniť názor. A možno vyvstáva otázka, že prečo to robím takouto formou. Prečo cez Facebook? Napadlo ma to presne počas Arabskej jari, kedy sa protestujúci v Tunisku a v Egypte organizovali cez Facebook a Twitter a nakoniec až svoje dlhoročné diktatúry zvrhli. Vtedy, v roku 2011, som videl, akú obrovskú silu majú sociálne siete, hlavne Facebook a Twitter. Niekedy sa doslova „podarí“ nejaký virál a informácia sa šíri ako mor. Mali sme už aj týždenný dosah cez 1,5 milióna užívateľov. Ďalším faktorom sú náklady. Nemáme žiadne náklady – všetko nám poskytuje Facebook. My len tvoríme obsah. Ďalším faktorom je jednoduchosť. Mali sme aj stránku www.spravodajska-alternativa.sk, no po čase to zaniklo. Problém bol v množstve času, ktorý bol potrebný na zverejnenie jedného článku. A mali sme toľko materiálu, každý deň nového, že sa to jednoducho nestíhalo. A tak som sa vrátil späť na Facebook.

A moja vízia lepšej spoločnosti? Uff, tak to by bolo už naozaj nadlho. Pravdupovediac, som pesimista. Myslím, že si budeme musieť prejsť nejakým poriadnym prúserom (klimatická zmena, vojna, finančný kolaps, …), aby sme sa ako spoločnosť uvedomili a začali budovať niečo udržateľnejšie, spravodlivejšie a férové k prírode. A keď také niečo príde – mám na mysli nejakú križovatku vývoja, v ktorej sa ľudstvo ocitne, tak mnohé prúdy, smery, systémy, subkultúry, atď. to vycítia, ako možnosť sa presadiť. Len aby nezačali potom bojovať medzi sebou…

Je niečo, čo by si chcel povedať na záver alebo napríklad odkázať našim čitateľom alebo nám samotným v redakcii?

Ďakujem za možnosť sa vyjadriť, držím palce, nech máte čo najviac čitateľov a nech vám to vydrží čo možno najdlhšie, lebo začiatky bývajú vždy ťažké.

Všetkým odkazujem, že zachovajte si zdravý sedliacky rozum, kritické myslenie, majte hodnoty a zásady na poriadku, majte vlastný názor, ktorý si spravte tak, že získajte si informácie z jednej strany (napr. mainstream) a aj druhej strany (alternatívne médiá) a až potom si spravte vlastný názor. No a potom ešte jedna poznámka: Nikdy neverte USA. Nikdy a nič.

Foto: archív Adama Hlavačku

Na našich stránkach poskytujeme priestor skutočne pestrej palete názorových línií, predstavujúcich alternatívu voči súčasnému zriadeniu. Preto čitateľov upozorňujeme, že nakoľko i samotní členovia redakčného kolektívu DAV DVA, spolupracovníci či korešpondenti vzišli z rôznych prúdov, v partikulárnych otázkach sa ich výklady a postoje môžu líšiť či si dokonca miestami protirečiť. Iba názorová pluralita totiž umožňuje skutočne plodnú a hodnotnú diskusiu s potenciálom vygenerovať tie najlepšie myšlienky, schopné načrtnúť pôdorys pre nové spoločensko-ekonomické zriadenie, zohľadňujúce potreby 21. storočia.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne




One thought on “Zakladateľ Spravodajskej alternatívy Adam Hlavačka: „Nikdy neverte USA!“

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *