(už vyše 100 signatárov, priebežne aktualizujeme signatárov prehlásenia)
Prezident SR môže konať len v medziach Ústavy. Už pri zvolení, existovali obavy, či dokáže Andrej Kiska vykonávať funkciu prezidenta v súlade s Ústavou Slovenskej republiky a či má záujem napĺňať jej obsah. V normálnom štáte existuje celý systém formálnych inštitúcií, ktoré korigujú nekorektné konanie tých verejných funkcionárov, ktorí verejné funkcie zneužívajú.
„Kto sa dopustí verejne alebo na mieste verejnosti prístupnom hrubej neslušnosti alebo výtržnosti najmä tým, že napadne iného, hanobí historickú alebo kultúrnu pamiatku, hrob alebo iné pietne miesto alebo hrubým spôsobom ruší zhromaždenie alebo obrad občanov, potresce sa odňatím slobody až na 2 roky alebo peňažným trestom.“
(Výtržníctvo § 202 ods. 1,2. ods. 1.).
S rozpakmi sme sledovali politické zasahovanie prezidenta Andreja Kisku do činnosti orgánov činných v trestnom konaní v prípade nemenovaného vandala, ktorý rozhorčil verejnú mienku hanobením pietneho miesta v Košiciach. Hanobenie pamätníkov mŕtvych sa v civilizovaných kultúrach považuje za mimoriadne zvrhlé konanie. Osobný postoj Andreja Kisku, ktorým porušuje elementárne kultúrne pravidlá (a úcta k mŕtvym k nim rozhodne patrí) by bol súčasťou jeho osobnej slobody, keby tak nerobil verejne a nezneužíval pritom ústavnú funkciu Prezidenta SR a neporušil Ústavu zasahovaním do vyšetrovania Generálnej prokuratúry. Zároveň sa každý slušný a civilizovaný človek musí postaviť aj proti podpore vandalizmu zo strany mnohých tzv. mienkotvorných médií, ktoré tento čin podporili alebo tolerovali.
Pamätník vojakov Sovietskej armády sa nachádza na námestí Osloboditeľov. Je venovaný hrdinom – príslušníkom 4. ukrajinského frontu a padlým v bojoch pri oslobodzovaní Košíc v druhej svetovej vojne. Pamätník bol postavený v rokoch 1945-1946 podľa návrhu E.F. Gurjaceva a Ing. Hudáka. Na dvoch pamätných tabuliach sú napísané texty (v slovenskom aj ruskom jazyku): „Svojím osloboditeľom, presláveným vojakom Červenej armády, občania mesta Košíc roku 1945. Večná sláva hrdinom padlým v boji za slobodu a nezávislosť Sovietskeho zväzu. Sláva Červenej armáde, osloboditeľke Československa spod jarma nemecko fašistických okupantov. Sláva hrdinom Veľkej vlasteneckej vojny. Sláva ruským zbraniam.“ Pamätník z trachytu, andezitu a travertínu je národnou kultúrnou pamiatkou. (zdroj) Na pamätníku boli pripevnené pôvodne kovové symboly robotníckeho hnutia: kosák a kladivo, ktoré boli odstránené vandalmi, následovne opätovne pripevnené a opätovne odstránené. Vojaci 18. armády 4. Ukrajinského frontu začali oslobodzovať Košice 17. januára útokmi pozdĺž niekdajšej trasy Medzinárodného Maratóna mieru od Sene a od Moldavy nad Bodvou. Ihneď po vstupe do mesta 19. januára pochovali na mieste terajšieho pamätníka 14 vojakov.
Sme rozhorčení, že generálny prokurátor neodmietol hrubé zasahovanie Andreja Kisku do nezávislosti prokuratúry a že sa podriadil jeho politickému nátlaku – že nenechal suverénne konať orgány činné v trestnom konaní.
Pri tejto príležitosti vyzývame všetkých čestných ľudí pôsobiacich vo verejnej správe (vrátane súdov a prokuratúry), aby podľa svojich možností ignorovali, liknavo alebo vôbec nevykonávali nariadenia politikov, zneužívajúcich svoje postavenie na presadzovanie vlastnej kolaborantskej propagandy.
História zatiaľ vždy dokázala kolaboráciu a vlastizradu nielen odsúdiť ale aj primerane potrestať. Vyžadujte a odkladajte si dokumentáciu, ktorá vás ochráni, ako čestných ľudí, nútených existenčnými ultimátami vykonávať nekorektné a nezákonné rozhodnutia.
Rozhodne protestujeme proti politickým procesom v trestnom práve, za ktoré považujeme aj tolerovanie nemorálnych, vulgárnych a odsúdeniahodných vandalských činov. So symbolmi komunistického hnutia bojovali za slobodu tisíce a milióny ľudí. Zomierali v boji proti kapitalizmu a jeho politickej forme – proti fašizmu. Symbol kosáka a kladiva je jednak symbolom robotníckeho hnutia, jednak symbolom poctivej práce a na daných pomníkoch reprezentuje znak osloboditeľskej Červenej armády. Ako kultúrni a slušní ľudia sme proti devastácii pomníkov a miest posledného odpočinku pretože je to v rozpore s elementárnou etikou a morálkou.
Nebyť týchto obetí svet, Európa a naša vlasť by omnoho dlhšie trpeli pod čižmami cudzích kolonistov a okupantov. To, že po zneužití politického úsilia o lepší socializmus noví hegemóni rozpútali antikomunistický hon na čarodejnice je iba dobová politická manipulácia s históriou.
My pozeráme dopredu a vidíme nevyhnutnosť vymaniť sa z temných osídiel militantného a zotročujúceho konzumného kapitalizmu. Hľadáme riešenia pre civilizovanú budúcnosť hrdých, rešpektovaných a tvorivých príslušníkov rozumnej civilizácie. Aj preto nezabúdame, a nechceme zabudnúť na slušnosť a elementárne civilizačné hodnoty!
Za redakciu, spolupracovníkov redakcie a občianske združenie DAV DVA
Ing. Juraj Janošovský, redaktor DAV DVA, Alternatívy.sk, zástupca Stálej konferencie radikálnej ľavice
Mgr. Roman Michelko, spisovateľ, filozof, editor, vydavateľ, politológ, redaktor DAV DVA, ZEM & VEK, člen SSS
Ing. David Diczházy, aktivista, redaktor DAV DVA
Ľubomír Jánošík, redaktor DAV DVA pôsobiaci v oblasti zdravotníctva
Mgr. Ivan Lulják, historik, redaktor DAV DVA
Ladislav Michalek, aktivista DAV DVA
Mgr. Lukáš Perný, kulturológ, redaktor DAV DVA a ZEM & VEK
Mgr. Tomáš Klimek, právnik, šéfredaktor DAV DVA
Ing. Eugen Mýtnik, aktivista DAV DVA
RNDr. Karol Ondriaš, DrSc., vedec, redaktor DAV DVA
Soňa Valovičová, poetka, redaktorka DAV DVA
Mgr. Jozef Smatana, kulturológ a redaktor DAV DVA
Mgr. Aleš Hubert, aktivista, spolupracovník DAV DVA z ČR
Lukáš Sluka, aktivista, spolupracovník DAV DVA z ČR
Symbolickú petíciu proti zneužitiu právomoci prezidenta SR a proti podpore výtržníctva vo verejnej mienke ďalej podpísali blízki spolupracovníci redakcie a čitatelia DAV DVA, aktivisti, občania SR, i ČR:
Ing. Peter Labant, starosta z Veľkého Lipníka
Mgr. Alexander Riabov, ekonóm, právnik, člen vedenia Zväzu šachistov, riaditeľ telekomunikačnej spoločnosti
doc. PhDr. Vladimír Manda, CSc., filozof, Katedra filozofie FF UKF v Nitre
Milan Antal, Alternativy.sk
Mgr. Dušan Deák, recepčný, aktivista
Martin Daňo, investigatívny novinár
Ján Parada, redaktor Humanisti.sk
Mgr. Lucia Burdová, kurátorka
Štefan Hronček, robotník, aktivista (petícia za ochranu pôdy)
Ing. Ján Šlinský, vynálezca agrokruhu, aktivista za potravinovú sebestačnosť
PhDr. Jozef Hrdlička, historik
Ján Zmeko, robotník
Ing. Jalal Suleiman, PhD., aktivista, prekladateľ, politik
Marek Kancír, aktivista, bývalý profesionálny vojak
Lukáš Sisák, živnostník
Zuzana Jókayová, zdravotná asistentka
Mgr. Miroslav Pomajdík, aktivista, politológ
Andrej Zošiak, aktivista
Martin Bavolár, aktivista
Mgr. Peter Nišponský, vodohospodársky technológ, sekretár Charty 2015
Mgr. Dušan Havlík, dôchodca
Pavol Novotný
Daniel Tóth, študent VŠ
Bc. Daniel Grega, študent
Mgr. Petra Demková, asistentka poslankyne
Mgr. Dušan Janek, žurnalista, fotograf, MY – Nitrianske noviny
Martin Jágrik, robotník
Peter Plančík, aktivista
Jozef Furuláš
Marek Kopecký
Tibor Moravčík, aktivista
Ing. Ivan Minárik
Igor Jurečka, človek
Štefan Potocký, aktivista
Viliam Karaffa, SZČO
Waldemar Urmínsky
JUDr. Ľudovít Herda, dôchodca
Eva Hrabková, aktivistka
Ján Staněk
Mgr. Alexander Rakovský
Peter Papánek, aktivista za potravinovú sebestačnosť a obnovu poľnohospodárstva
Bc. Adam Hlavačka, zakladateľ Spravodajskej alternatívy
Mgr. Miriam Benešová
Branislav Jurný
Štefan Borovský
Vojtěch Mišičák
Ing. Filip Gubiš, zootechnik
Zsolt Szabó
Oto Zaťko
Ing. Viera Žiačková
Karin Urminská, študentka
Michal Čangar
Vojník Michal
Pavel Chovanec
Alex Velitš
Mgr. Ján Štekláč
Ján Kopás, karikaturista
Miroslav Lipták
Ing. Juraj Maťko, SZČO
Mgr. Peter Majchrák
Iveta Sojková
Miroslav Stančík
Vlasta Harachová
Mgr. Laco Gregocki
Jozef Kazar, automechanik v automobilke
Žofia Gollnerova, pracujúci dôchodkyňa
Štefan Fiffik, SZČO
Slavomír Guráň, bývalý prednosta Železničnej stanice, dôchodca
Robert Kravec
Rudolf Mitický
Slavomír Fijalka
Margita Vardzíková
Peter Kucka
Ľuboš Černák
Peter Lovacký
Ondrej Hovan
Miroslav Biel, robotník
Martin Lipocký
Mgr. Slavomíra Kotrádyová, Levoča
Dagmar Gregorová
Valika Severná
Božena Soldánová
Zdeno Capek
Saša Kovaničová
Božena Majerová
Matúš Hanečák
Zdeno Paluška
Iveta Streicherová-Frolovičová
Magdaléna Čizmárová
Mária Pánisová Žofčinová
Jozef Astl
Zlatica Starzyková
Andrej Flimel
Martin Kráľ
Dagmar Štrajcherová-Zábojníková, SZČO – opatrovateľka
Rudolf Kuraj
Renáta Hudoková, SZČO
Ľudovít Fintor
Árpi Trunko
Marika Maršalová Široká
Mgr. Peter Majchrák
Vladimír Hano
(tituly a povolania sú uvedené iba pre menách, kde boli známe)
Poznámka
Už v minulosti jeden z tých istých vandalov zneuctil pamätník bojovníkov proti fašistickým Banderovcom a verejne zneuctil aj sochu básnika a intelektuála Ladislava Novomeského. Nemenovaný výtržník sa dokonca nedávno „pochválil“ na sociálnej sieti, že navštívil s podobným účelom Slavín a v rozhovore pre isté médium taktiež pripomenul, že sa k mnohým vandalským činom ani nepriznal. V roku 2011 kriticky reagoval M. Havran, ktorý paradoxne toho istého výtržníka o niekoľko rokov (2015) podporil v petícii. Michal Havran v roku 2011 napísal:
„Pán ……, ale aj poslanci OKS s iniciatívou na prijatie zákona o zákaze propagácie komunizmu by možno chceli, aby sme začali odstraňovaním Novomeského sôch a pokračovali napríklad zákazom jeho poézie. Post mortem previerková komisia by ukázala, či jeho poézia, plná detailov spásy človeka, nie je príliš nebezpečná pre dnešnú mládež, oddanú budovaniu spoločnosti sociálneho minimalizmu. Problém by mohla mať aj avizovaná výstava Picassa. V prípade, že by sa jej kurátorom podarilo na Slovensko prepašovať nejaké obrazy tohto notorického komunistu, pán …... by ich mohol ísť nasprejovať. Novomeského komunizmus je problémom iba pre tých , ktorí spájajú akúkoľvek kritiku nespravodlivosti so zločinnými ideológiami.“ Michal Havran, Hlúposťou proti komunizmu, Jetotak.sk, 2011
Súhlasím s horeuvedeným prehlásením.
Keď začali Banderovci na Ukrajine za súhlasu Porošenka strhávať pamätníky ktoré pred nimi ochraňovali starí ľudia a oni tých starčekov bili, bolo mi do plaču. Táto doba musí byť pre ľudí ktorí zažili vojnu ako nočná mora. Keď bol pred dvomi rokmi na Slavíne pán Lavrov a jedna starenka sa mu hodila okolo krku, tiekli mi od dojatia slzy, vtedy ma nenapadlo že sa začne u nás diať to samé čo na Ukrajine. Je to veľká hanba pre Slovensko hlavne pre slovenských politikov na čele s Kiskom. Jeden deň Kiska kladie pri pamätníku padlých hrdinov vence aby vzápätí zastavil trestné stíhanie proti nemorálnemu zvrhlému psychopatovi ktorý pamätníky ničí. Nie iba že tým prekročil svoje právomoci, ale dal tým jasne najavo že pre svojich kamarátov je ochotný urobiť aj kroky ktoré sú nezlučiteľné s prezidentsým úradom. Hanbím sa za slovenských politikov, za prezidenta a hlavne sa hanbím pred ruským národom. Je jasné že politici nepodniknú žiadne kroky aby takéto vandalstvo zastavili. Je to celosvetový trend všelijakými spôsobmi zhadzovať ruských ľudí, hádzať na nich svoju vlastnú špinu, možno že za to dostanú od takého Sorosa alebo Madeleine Albrightovej pochvalu. No to že tolerujú aj znevažovanie pamiatky mŕtvych vojakov Červenej armády ktorí pre nás zomierali, to už prekračuje všetky medze. Ak toto nezastavíme pokojne sa môže stať že onedlho budú chcieť zbúrať Slavín!
Kladivo a kosák znamená symbol robotnícko-roľníckeho spojenectva pre našého pána prezidenta,tento symbol robotníkov a roľníkov celého sveta zrejme nič neznamená. Vyhlásil a podpísal,že bude prezidentom všetkého ľudu. Koho pán prezident Kiska obhajuje ? ked nemá úctu k robotnícko-roľníckym symbolom ?
Lýdia
Koho prezident Kiska obhajuje? No predsa SEBA!
Naprosto súhlasím. Pán prezident si mal hlavne všimnúť aj hanobenie štátneho znaku pánom Lorenzom!
http://files.v-hano.webnode.sk/200100778-ad001adf9d/2017-09-03%2009_48_57-%C4%BDubo%C5%A1%20Lorenz%20-%20H%C4%BEada%C5%A5%20Googlom.png
Súhlas s prehlásením.
Súhlasím s vyššie uvedeným prehlásením, ktoré kritizuje a odmieta postup prezidenta Kisku pri obhajobe vandalizmu páchaného na Pamätníku vojakov Sovietskej armády na námestí Osloboditeľov v Košiciach
Prezidentovi Kiskovi zrejme vandalizmus neprekáža!