Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Aj tento rok sa uskutočnila už tradičná akcia Zóny bez peňazí v Bratislave, ale aj v iných mestách Slovenska. Tak ako som pred rokom mapoval túto akciu ešte ako redaktor DAVu DVA, tak som sa rozhodol aj teraz, keď už som zo združenia preč, zaslať krátky informatívny text. 

Ľudia prišli so svojimi funkčnými a čistými nepoužívanými vecami do domu kultúry v Dúbravke už dopoludnia, aby ich mohli odovzdať a následne, aby si ich zobrali tí, ktorí ich budú chcieť a ktorým sa zídu. Ako býva zvykom, počty toho koľko si kto môže vziať a dať nie sú ohraničené, ale aj tak si nik neberie všetko a nikdy sa ani veci neminú a musia sa následne rozniesť do centier pre ľudí v núdzi.

Opäť pomáhali dobrovoľníci, medzi nimi veľa mladých ľudí a opäť bol zabezpečený aj predaj občerstvenia pre návštevníkov. Ako býva zvykom, prevládalo oblečenie a prevládali starší účastníci, mamičky s deťmi a ľudia na okraji spoločnosti. Opäť však ľudia veci prehadzovali, kopili, pohadzovali kade tade, že dobrovoľníci mali čo robiť.

Priznám sa, že nič som nedoniesol, ale ani si neodniesol, lebo jednak nič vhodné a použiteľné pre mňa ako mladého muža som tam nenašiel a na druhej strane ma znervózňovali tlačiaci sa dôchodcovia, nervózni a rýchlo sa pohybujúci ľudia a málo priestoru na odskúšanie. Keďže som ale videl, že ľudia si brali domov celé tašky, tak asi si mnohí našli to, čo potrebovali.

V čase okolo tretej hodiny popoludní tam bolo domácich potrieb, či oblečenia už ďaleko menej než kedysi v čase k záverečnej. Uvedomil som si, že organizátori by sa mali zamyslieť na tým, ako veci spraviť tak, aby úroveň neklesala prípadne sa odstránili súčasné chaotické záležitosti, skrátka posunúť to na vyšší level.

 

Paradox pri vchode

Foto: Marek Kopilec

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


3 thoughts on “Zóna bez peňazí v Bratislave 2017

 • 27. novembra 2017 at 14:25
  Permalink

  Ja osobne nemám rada charitu, nie je to systémové riešenie, považujem ju za nechutné predstieranie ľudskosti. Kupujeme si drahé kožuchy a ešte drahšie kabelky, vystatujeme sa svojím prepychovým bývaním, vlastníme niekoľko bytov a niekoľko áut, zaberáme niekoľko pracovných pozícií a tlačíme na zvyšovanie miezd, hoci ich oproti iným máme i tak už hriešne vysoké, užívame si cestovanie a drahé dovolenky, predvádzame sa v novom plastikovom outfite a stotisícovej róbe na plesoch…a potom raz možno i dvakrát do roka pohladíme bezdomovca a obdaríme ho lacným úsmevom, vyroníme horúcu slzu nad rodinou, ktorá sa ocitla v núdzi a zaplatíme jej ročné nájomné, v predvianočných akciách zosypeme omrvinky zo svojho bohatého stola ľuďom, ktorých sme my sami svojou nenásytnosťou vytesnili zo života, vytlačili na okraj chudoby…Vymýšľame žlté narcisy, modré nezábudky, biele paličky…a potom len tak periférne, ak vôbec, zaregistrujeme, že kdesi v bezpečne vzdialenej krajine zahynulo niekoľko vojakov, starcov, mužov, žien, detí; že na lavičke v parku nedôstojne zomrel muž, nepotrebný a nepoznaný; že sa bezradný dvadsaťročný mladík hodil pod vlak; že žena z existenčných dôvodov vyskočila z okna; že sa desaťročné dieťa pokúsilo obesiť … „A každý deň si uväzujeme „modrú“ kravatu a každý deň myslíme na to isté- na prachy.“ Ja nemám rada charitu! Nie je to systémové riešenie! Tých, ktorí sa charite venujú nezištne a srdcom, tých si nesmierne vážim, ale zaryto opakujem svoj názor: Nie je to systémové riešenie!

  Reply
  • 27. novembra 2017 at 17:31
   Permalink

   Poviem to jednoducho: súhlasím

   Reply
 • 3. júna 2019 at 17:57
  Permalink

  Charita bývala na obyvateľov chudobných štátov, dnes sa skladáme na svoju domácu chudobu.

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *