Bernard Madoff, jeden z najslávnejších podvodníkov, zomrel vo väzení vo veku 82 rokov

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Spracoval Marián Moravčík, ilustračný obrázok: Suzy Hazelwood – Pexels

Dnes (14. 4.) priniesli všetky denníky zamerané na financie a biznis správu o smrti Bernarda Madoffa, jedného z najslávnejších podvodníkov. Madoff zomrel vo veku 82 rokov a odpykával si trest na 150 rokov. Jeho sférou podnikania bolo investičné poradenstvo na Wall Street, no začiatkom 80-tych rokov minulého storočia ho omrzelo len sa pozerať, ako jeho klienti bohatnú. Založil vlastný investičný fond, ale jeho investorské aktivity boli len fiktívne. Klientov lákal na vysoké garantované výnosy a tie vyplácal z vkladov nových klientov. Vo svete biznisu sa tomuto spôsobu hovorí Ponziho schéma, podľa iného slávneho podvodníka z prvej polovice 20. storočia.

Madoffovu kariéru biznismana skončila finančná kríza v roku 2008. Vystrašení klienti vtedy chceli masovo vyberať vklady z investičného fondu, ale podarilo sa to len hŕstke spriaznených vkladateľov (podobne ako Pavlínke Matovičovej, pozn. MM). Hoci bol Madoff už od roku 1999 pod tlakom médií a najmä forenzný finančný analytik Harry Markopolos sa snažil verejnosti matematicky dokázať, že Madoffov biznis musí byť fiktívny, úrady nenachádzali žiadnu chybu. V roku 2008 napokon defraudáciu oznámili FBI whistlebloweri, ktorými boli Madoffovi vlastní synovia.

Hoci väčšina vkladateľov prišla o vklady, veľká časť tých, čo boli v schéme dlhší čas, získala na výnosoch viac, ako vložila. Súdne vyšetrovanie zistilo, že s čistou stratou skončila asi polovica vkladateľov. Ich sumárna strata sa odhaduje na 10 – 17 miliárd USD. Určitú časť z vkladov Madoff tiež defraudoval vo svoj prospech a hlavne to mu vynieslo dlhoročný trest.

Posledné roky vo väzení trápili Madoffa chronické choroby. Prekonal infarkt, niekoľko operácií a dlhodobé psychiatrické liečenie. Podľa médií ho trápili výčitky svedomia a trpel odlúčenosťou od rodiny a blízkych. Bol presvedčený, že to celé nestálo za to a upokojovalo ho len utešovanie lekárov, že počas „podnikania“ nebol pri zmysloch. Osobnostne bol Madoff dobrák a bol prominentný filantrop, podporoval mnohé vzdelávacie a kultúrne inštitúcie.

Asi pred rokom, vo februári 2020 požiadal Madoff o prepustenie zo zdravotných dôvodov. Trpel na nevyliečiteľnú chorobu obličiek a lekári mu odhadovali už len 18 mesiacov života. Súd jeho žiadosť zamietol s poukázaním na spoločenskú závažnosť jeho previnení.

.


Komentár (Marián Moravčík)

Svetové médiá pri tejto príležitosti pomerne podrobne popisujú, v čom spočívala „Ponziho schéma“, podvod, ktorý Madoff doviedol do dokonalosti. Naši čitatelia však tento spôsob podnikania poznajú aj zo Slovenska. Je to presne to isté, čím sa preslávili nebankové subjekty B. M. G. Invest, Horizont Slovakia a napríklad aj Drukos Výnos. Na slovenskej scéne tým slávnym menom bol Košičan Vladimír Fruni. Vzhľadom na slovenské pomery si ich podnikanie počínalo rovnako úspešne ako Madoff. Pri krachu nebankoviek prišlo 123 tisíc klientov spolu o takmer 15 miliárd SKK. Aj Fruniho koniec bol podobný – dlhoročné väzenie, infarkt, zničené zdravie, staroba na mizine, predčasná smrť. Paralely s americkým vzorom sú natoľko blízke, že aj pri tejto slovenskej verzii môžeme poukázať na bezmocnosť úradov. Ministerstvo financií (Brigita Schmögnerová) len slovne apelovalo na vkladateľov, že investícia je vysoko riziková, aby to nerobili.

.

Prototyp kapitalistu

Napriek dlhoročnému trestu je Madoff čistý prototyp kapitalistu. Jeho tresty vyplynuli z podrobného skúmania všetkých jeho aktivít a ako trestné sa ukázali najmä sprenevera, krádež, úmyselné nedodržanie zmlúv, či pranie špinavých peňazí. Samotný nápad vyplácať výnosy z nových vkladov totiž nie je podľa kapitalistickej legislatívy trestný (ani na Slovensku).

Veď posúďte. Paragraf 2, ods. 1 zákona 513/1991 Z. z. (Obchodný zákonník) hovorí: „Podnikaním sa rozumie sústavná činnosť vykonávaná samostatne podnikateľom vo vlastnom mene a na vlastnú zodpovednosť za účelom dosiahnutia zisku…“
Kým podnikateľ dosahuje zisk, platí dane a dodržuje zmluvy, môže tá jeho „sústavná činnosť“ spočívať aj len v podpisovaní zmlúv. Naši súčasní liberálni vládcovia ako vyššiu prioritu považujú – zabezpečiť slobodu ľudí uzatvárať takéto zmluvy.

.

Naozaj má byť zmyslom podnikania zisk?

Madoff zo svojho podnikania vypustil akúkoľvek tvorbu materiálnych hodnôt, akékoľvek služby ľuďom, akékoľvek plnenie ľudských potrieb. Vypustil všetky tieto idealistické komunistické nezmysly a sústredil sa len na tvorbu zisku. Jeho podnikanie doslova bolo kvintesenciou kapitalizmu.

Bez pochybností nám však dokázal, že ak podnikateľ nevytvára nič iného, len zisk, skončí to katastrofou a stratou pre mnohých. Nie je dobré zbožňovať zisk. Zmyslom podnikania by malo byť uspokojovanie ľudských potrieb, vyrábanie užitočných vecí, poskytovanie služieb. Zisk alebo strata môže byť meradlom finančnej efektívnosti, ale má to byť zmysel… života?

.

Panská láska…

Naši prarodičia hovorievali: „Panská láska na zajačom chvoste visí.“ Aj takto sa dá vyjadriť poučenie z osudov Madoffa a Fruniho. Obaja začínali ako obyčajní zamestnanci. Aj keď svojim podnikaním význame zbohatli, ani sa to nedá porovnávať s tým, ako zbohatli niektorí ich zámožnejší klienti. A nedá sa dosť oceniť tá služba, ktorú niektorým významným klientom preukázali, keď ich upozornili, že už je čas vybrať vklad, a že sa ten vhodný čas významne kráti.

Pri odškodňovaní Madoffových klientov, ktorí prišli o peniaze, podobne ako klienti slovenských nebankoviek, totiž existovalo jednoduché riešenie. Tí, čo zbohatli, mohli vrátiť premrštené výnosy ľuďom, ktorí prišli o vklady. Asi tak, ako sme si ako deti vracali prehraté guličky, lebo by sme sa zajtra nemali s kým hrať. Pri súdnom vysporiadaní s Madoffom to aj časť klientov urobila, ale zďaleka nie všetci. Vracať majetok získaný platnou zmluvou? To správny kapitalista nikdy neurobí. A nikdy ani necíti nejaký socialistický sentiment k niekomu, kto mu k zbohatnutiu pomohol.

Malo by to byť poučenie pre všetkých, čo sa cítia byť povýšení, keď im panstvo navlečie lokajský úbor. Dnes si s vami panstvo pripíja a dovolí vám familiárne ich oslovovať krstným menom, ale keď začne byť ťažko, nechajú vás v tom ako Madoffa, Fruniho, Jankovskú, Kočnera…


Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


2 thoughts on “Bernard Madoff, jeden z najslávnejších podvodníkov, zomrel vo väzení vo veku 82 rokov

  • 15. apríla 2021 at 9:01
    Permalink

    Najväčším podvodníkom sú centrálne banky a celý systém komerčných bánk, ktoré vytvárajú nekryté peniaze z ničoho. Kam sa hrabe nejaký Madoff, prosím Vás.

    Reply
  • 18. mája 2021 at 18:38
    Permalink

    A TAKOUTO PONZIHO SCHÉMOU SA „HRDIA“ AJ KRYPTOMENY

    Treba Nevedkom povedať že kryptomeny, vrátane BITCOINU sú obrovskou pyramídovou hrou, v ktorej vlastne ťažíte peniaze z ničoho.
    Treba zdôrazniť, že kryptomeny sú trvale predčasným alebo oneskoreným prvoaprílovým žartíkom.
    Ďalej treba uviesť, že akciový trh nie je ekonomika, ale je to miesto na zbohatnutie pre parazitov, ktorí si to nezaslúžia.

    Ďalej treba pár úspešných a väčšinu budúcich podvedených upozorniť, že zámer uvádzať do obehu bitcoinové mince do roku 2140 je totálna a dočasná sprostosť, pretože Zákon klesajúcej tendencie miery zisku hovorí o konci kapitalizmu okolo roku 2050.
    [Pozrite si cez Google (Obrázky) na 150 ročný vývoj RoP (Rate of Profit = Miera zisku)]

    Dokonca aj Musk si 27.4.2021 vybral svojich 10%, potom ako pred časom umelo navýšil kurz Bitcoinu svojim vkladom 1,5 mld. $. Chcel si vraj overiť likviditu tejto meny – no nekúp to!
    ********************************
    „Všetko, čo uľahčuje obchod, uľahčuje aj špekuláciu. Obchod a špekulácia sú v mnohých prípadoch tak úzko späté, že ťažko povedať, kde sa končí obchod a kde sa začína špekulácia.“
    Gilbart, 1834 Kapitál III.

    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *