Boj o komunistickú budúcnosť v časoch korony?

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vari existuje lepšia situácia pre zdôvodnenie nezmyselnosť voľno-trhovej ekonomiky, než v časoch, kedy všetci priaznivci voľného trhu prosia o podporu štát? Snáď už iba hospodárska kríza.

Post-koronová civilizácia definitívne zbúra sen o liberálnej utópii voľného trhu, ktorý sa v čase ohrozenia perfektne zdiskreditoval. Je na čase páni liberáli priznať, že centrálne plánovanie zase nebol až taký zlý koncept a že sa musí plánovať a reglementovať aj dnes, až na to, že kedysi v prospech, dnes proti ľuďom, a to treba zmeniť.

Počas prvej vlny korona-vírusu spísali ľavicoví redaktori z DAV DVA prehlásenie, v ktorom navrhli zoštátnenie strategických a krachujúcich podnikov ako racionálnu alternatívu v krízovom stave počas koronakrízy. Nikto ich nevypočul, dokonca aj niektorí členovia redakcie toto prehlásenie spochybnili (aj keď navrhli alternatívu vlastnenia akcií štátom, resp. štátne spoluvlastníctvo súkromných podnikov). Musíme padnúť až na úplné dno, aby sme to pochopili, že voľno-trhová ekonomika je v čase krízy absolútne neudržateľná?

Kríza je predo dvermi a bankroty na blízku. Nikto iný, než štát nedokáže podniky vytiahnuť zo šlamastiky. Nikto iný, nedokáže zabezpečiť prácu, než štát. A štát potrebuje peniaze. Nebude koho a čo zdaňovať, štát bude musieť bojovať za vlastnú sebestačnosť, aby dokázal ľuďom zabezpečiť aspoň elementárne potreby. Práve v tomto čase sa bude hovoriť o vojnovom komunizme, riadení, znárodňovaní ako jedinej alternatíve pred krachom celej civilizácie. Iste, u nás samozrejme nie (to si to človek nedokáže ani predstaviť lebo táto vláda by nás radšej nechala vyhladovať, než by priznali, že komunisti a socialisti majú pri posilňovaní kompetencií štátu pravdu).

Stále tu máme scenár chaosu, revolty, rabovanie, totálny bordel. K tomuto scenáru sa každým dňom blížime. Ak štáty nepreberú zodpovednosť a namiesto zachraňovania voľného trhu nezačnú plánovať udržateľný model, ktorý bude riadiť štát, nie súkromný sektor, ktorý počas korony totálne zlyhal, tak sme na ceste ku kolapsu civilizácie. Idioti z liberálnych denníkov môžu plakať koľko chcú, kolaps voľno-trhové kapitalizmu sa dokonale overil v praxi. Pomohla mu koronakríza.

Odkaz liberálnym umelcom: Nuž, plačte. Proste štát o pomoc. Ten štát, ktorý tak nenávidíte. Ten štát, na ktorý ste pľuvali. Ten štát, ktorý je pre vás symbolom komunizmu. A ten štát, ktorý ste zverili do rúk diletantom. Papajte medicínu.

Peter Hron

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne




3 thoughts on “Boj o komunistickú budúcnosť v časoch korony?

  • 3. októbra 2020 at 2:42
    Permalink

    Pre upresnenie: nie pandémia spôsobila hospodárskú krízu, ale hospodárska kríza „spôsobila“ pandémiu! Ruky si je potrebné umývať a pri kýchaní zakryť ústa, asi dve storočia… Až teraz však prišli na to, že sa viróza využiť aj na rozbitie sociálnych štruktúr. Obavy o život zmeniť správanie a podozrievaním brániť stretávaniu sa. A komu nestačí, v „núdzovom stave“ silové rezorty naložia dvojnásobnú dávku….
    Nie som teda optimistom, v stáde vystrašených oviec je zťažka hľadať automatický upgrade civilizácie…
    Iste tektonike dejín nezabrání politický marketing liberálnych vlád, no obetí – a zbytočných- bude ešte veľa…
    ITíčkári zistia, že nepotrebujú „múdre bankové“ alokácie na to, aby dynamizovali digitalizáciu (skôr sa zdá, že remišové a iní rothschieldovskí poskoci sypú piesok do súkolia).
    Spotrebitelia sa naučia striedmosti a e-komercia nahradí „reťazce“ regulujúce civilizácie.
    Robotizácia a automatizácia produkcie stimuluje kreativitu a nahradí montážne rutinné práce príležitosťami pre šikovných (verím, že nie ďalších podvodníkov, ale pre inžinierov, vedcov, umelcov…)
    Potreba sociálnej akceptácie odstráni anonymnú saatisfakciu z hromadenia zisku, a zisk sa stane rovnakou „neslušnosťou“, ako špáranie sa v nose.

    Reply
  • 4. októbra 2020 at 15:31
    Permalink

    Citujem:
    „Vari existuje lepšia situácia pre zdôvodnenie nezmyselnosť voľno-trhovej ekonomiky, než v časoch, kedy všetci priaznivci voľného trhu prosia o podporu štát? Snáď už iba hospodárska kríza.“

    Pandémiu považujem za náhodný jav, nech jej zdroj bol akýkoľvek (nemožno predpokladať plánovanie, ktoré zabije i plánovača). Revolúcie sa tak isto neplánujú – vznikajú živelne.
    Pandémia ale spôsobila, že Zákon ponuky a dopytu sa takmer zrútil, teda takmer sa zrútila terajšia forma kapitalizmu. Pandémia ukázala na akých krehkých nohách kapitalizmus stojí.

    Hospodárska kríza je iba revitalizačný proces kapitalizmu, keď majetok skrachovaných je lacno rozpredaný zvyšku. (Bude ich čoraz menej a budú čoraz bohatší.) Produktivita sa výrazne nemení ani v čase kríz.

    To isté ako pandémia však spôsobí kapitalizmu aj Technologická singularita – nastane koniec kapitalizmu, ale s tým, že nebude ukončená produkcia materiálnych statkov – každému podľa potrieb.
    Talent každého bude odhalený. Status celebrity zmizne.

    Reply
  • 6. októbra 2020 at 20:54
    Permalink

    Tá výzva nebola márna. Keď ju aspoň niektorí čitatelia pochopili tak, ako autor tohto príspevku, tak to nebol výkrik na púšti.
    Ešte poznámka k tej voľnotrhovej ekonomike. Je zaujímavé, že práve advokáti voľného trhu mu nerozumejú. Voľný trh potrebuje prísneho arbitra a veľa starostlivosti, aby sa udržiaval ako voľný. Sám od seba sa žiadny voľný trh neudrží. Koncentruje a monopolizuje, tak proste funguje svet. Tí mopslíci z „menej štátu“ majú buď znalostný deficit, alebo sú najatí gaunermi, čo bažia po monopolnom postavení.

    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *