Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


NÚDZOVÝ STAV A HROZBA HOSPODÁRSKEJ KRÍZY PONÚKA AJ ALTERNATÍVU ZOŠTÁTNENIA 

⚠️ Krízová situácia spojená s pandémiou koronavírusu opäť otvorila možnosti spoločenskej objednávky po kolektívnom riešení ekonomicko-spoločenských problémov prostredníctvom tzv. znárodnenia/zoštátnenia podnikov, ktorým pod vplyvom hospodárskej krízy hrozí krach alebo kolaps. Znárodnenie ako argument už medzičasom prebieha v diskusiách v Nemecku (3, 4), Taliansku (5) a Francúzsku (6, 7) a počas poslednej krízy k nemu pristúpilo aj Rakúsko, ktoré spustilo politiku záchranných balíkov (1, 2). Ide teda všetko o krajiny západných demokracií.

⚠️ Súčasná situácia dokazuje, že trhová spoločnosť nie je schopná riešiť krízové situácie a štátna reglementácia bude nutná nie z dôvodov ideologických, ale z čisto praktických racionálnych, teda v záujme udržania spoločenskej stability a zabránenia ničivých následkov budúcej krízy. 

Európska únia inštitucionálne zlyhala a opätovne sa vracia otázka krízového riešenia prostredníctvom suverénnych národných štátov, ktorá sa napokon verifikuje prostredníctvom účinných opatrení premiéra Petra Pellegriniho. Európska únia namiesto uznania predvoja Slovenskej republiky v riešení problémov, skritizovala národné štáty pre nekoordinovaný postup, a to aj napriek tomu, že nebola schopná ponúknuť operatívne riešenia. Premiér Pellegrini navyše jasne poukázal na to, že EU namiesto diskusii o zdraví obyvateľov rieši čisto ekonomické záujmy mocností a často deklarovaný záujem o ľudské práva práve v čase krízy ignoruje.

Úspešné Čínske riešenie krízovej situácie (postavenie poľnej nemocnice za 2 týždne, prijatie zodpovednosti, silný kolektivizmus), založené na prísnej krízovej reglementacii taktiež dáva za pravdu koordinovanému a plánovanému postupu pri riešení krízových problémov. ⚠️ Ústava SR umožňuje v ⚠️Núdzovom stave (Ústavný zákon č. 227/2002 Z. z., č. 5 Ústavy SR – Núdzový stav) ⚠️štátne obmedzenie vlastníckeho práva na základe stabilizácie stavu, v záujme stability a bezpečnosti obyvateľov SR. Vzhľadom na to, že banky a ekonómovia už jasne predpovedajú blížiacu sa krízu, Slovensko môže prostredníctvom opatrenia zoštátnenia strategických podnikov predísť jej katastrofálnym následkom. 

?  My, občianske združenie o. z. DAV DVA dlhodobo iniciujeme kolektívne a odborné riešenia spoločenských problémov, či už prostredníctvom podpory družstevníctva alebo znárodnenia strategických podnikov, ale taktiež nastolenia potravinovej sebestačnosti a sociálnych práv pre všetkých obyvateľov Slovenska mimo rámec trhovej ekonomiky (štátne a nájomné bývanie, verejné zdravotníctvo, verejné školstvo, právo na prácu či podmienený základný príjem, bezplatná verejná doprava, mladomanželské štátne pôžičky, podpora rodín a podobne. pre všetkých obyvateľov Slovenska mimo rámec trhovej ekonomiky (štátne a nájomné bývanie, verejné zdravotníctvo, verejné školstvo, právo na prácu či podmienený základný príjem, bezplatná verejná doprava, mladomanželské štátne pôžičky, podpora rodín a podobne.). Práve teraz nastáva čas, kedy by naše argumenty mali byť vypočuté a predložené do spoločenskej diskusie po vzore Francúzska a Rakúska.   

za o. z. DAV DVA dolu podpísaní 
Ing. Dávid Diczházy, IT developer
PhDr. Lukáš Perný, spisovateľ, hudobník
Mgr. Tomáš Klimek, právnik
PhDr. Ľuboš Blaha, PhD., filozof, politológ, poslanec NRSR
doc. PhDr. Ladislav Hohoš, CSc., sociálny filozof a futurológ
doc. PhDr. Vladimír Manda, CSc., sociálny filozof
prof. MUDr. Michael Doubek, Ph.D. je vedúci lekár, hematológ, genetik, ČR
RNDr. Karol Ondriaš, DrSc., prírodovedec, bloger
Ing. Juraj Janošovský, publicista
Ľubomír Jánošík, zdravotník
Soňa Valovičová, spisovateľka
RNDr. Marián Moravčík, ekonóm, prekladateľ, lingvista
Radoslava Brhlikova, PhD., politologička
Mgr. Monika Gergeľová, etička
Ing. Tomáš Vokoun, ekonóm, ČR
Ing. Henrich Fajner, pomocný fytopatológ
Slavomíra Kotrádyová, učiteľka, spisovateľka
PhDr. Ing. Jozef Hrdlička, predseda KSS a historik
Ing. arch. Juraj Michálek
Ing. Jozef Badár, dôchodca
Ing. Ján Peteja
Bc. Pavol Kravčík
Nándor Kócsi
Iveta Hajdová
Veronika Hrbáčiková
MUDr. Ctirad Musil
Ľubomír Cagalinec
Mgr. Boris Demovič
Mgr. Miriam Benešová
Ing. Vlastimil Matouš
Karolína Ballová
Ladislav Hvižďák
Miloš Zverina
Peter Bocej
Mgr. Michal Vojník
PhDr. Radim Gonda, Ph.D.historik a politolog
Mgr. Jaroslav Košela
PhDr. Edita Oláhová
Ladislav Vilk
Mgr. Dalibor Miľan
Sylvia Grdiničová
Miroslava Bariaková

Výzva je určená pre širokú verejnosť. Kto s výzvou súhlasí, môže sa podpísať nižšie do komentárov.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


88 thoughts on “ZÁSADNÉ VYHLÁSENIE: ZOŠTÁTNENIE AKO ALTERNATÍVA V ČASE KRÍZY

  • 18. marca 2020 at 19:47
    Permalink

    V plnom rozsahu súhlasím a podporujem!

    Reply
    • 29. marca 2020 at 9:57
      Permalink

      Súhlasím a podporujem!

      Reply
    • 18. marca 2020 at 20:01
      Permalink

      dakuejme za vsetky podpisy a podporu…ak mozte dajte to dalej zdielat… dakujeme

      Reply
      • 19. marca 2020 at 9:00
        Permalink

        Výborný počin, dakujem a podpisujem aj ja
        M.

        Reply
        • 19. marca 2020 at 9:30
          Permalink

          super, dakujeme :)

          Reply
        • 19. marca 2020 at 12:18
          Permalink

          Ak môžte prosím, kto ma záujem byť doplnený do výzvy, nech napíše do komentu titul (ak má), plné meno a zamestnanie…ďakujem

          Reply
      • 19. marca 2020 at 17:47
        Permalink

        suhlasim a podpisujem

        Reply
  • 18. marca 2020 at 20:18
    Permalink

    SÚHLASÍM! Tisíckrát ÁNO!
    Nie MOJE, TVOJE, ale NAŠE!!!
    PODPISUJEM!

    Reply
  • 18. marca 2020 at 20:54
    Permalink

    …a KDE STE BOLI DO 29.FBRUÁRA?!
    On vás teraz ten Riško S. „zglajchšaltuje“ do šíku.
    Znárodnenie ÁNO – sama spoločnosť k nemu pristúpi, ak by už bolo jeden a pol milióna mŕtvych…a nemal by kto štiepať drevo na oheň a zbierať úrodu z pôdy (tak ako tomu bolo po morovej epidémii v Európe v stredoveku).
    Nepripájam sa, lebo to nie je správne načasované. Z hľadiska mobilizácie voličov : neskoro.
    Z hľadiska pandemickej situácie: predčasne.
    ONO STAČÍ ZATIAĽ, AK ZALOŽíTE PRVÉ POTRAVINOVO-DODÁVATEĽSKÉ DRUŽSTVO podľa Obch.zákonníka a ako ste všetci podpísané, začnete organizovať výkup a dovoz potravín starším nad 70 rokov. To bude ozaj užitočnejšie ako tieto plamenné výzvy. Mám auto, môžem byť družstevníkom – rozvozcom po Bratislave. J.J. to dokáže!

    Reply
    • 18. marca 2020 at 22:35
      Permalink

      re:p.PZ-V
      Je mi jasné,že len ťažko možno znárodniť „strategické“podniky,ktoré dnes aj tak ešte stále patria štátu a predstava znárodnenia našich 4 montovní automobilov je skôr úsmevná.US Steel nám Američania vrátia aj sami a inak už toho čo by sa dalo znárodniť veľa nevidím.
      Tak isto zabezpečenie sebestačnosti vo výrobe potravín je beh na dlhé trate a treba na to najmenej 10 rokov.
      Ale ak nastane situácia ktorá by umožnila návrat k spoločenskému vlastníctvu výrobných prostriedkov,tak ak budem ešte nažive, určite sa rád k takým snahám pridám.Preto som vyjadril svoj súhlas s výzvou.
      K vami spomínanému zakladaniu potravinovo-dodávateľských družstiev na pomoc starým ľuďom mám len toľko,že vo svojom okolí takých ľudí ktorí by boli na takú pomoc odkázaní nepoznám.Viete,u nás platia ešte staré „móresy“,deti na dedinách ešte stále svojim rodičom vykajú a je nepredstaviteľné,aby sa nepostarali o nich v starobe.A ak by sa to aj stalo,vždy pomôžu susedia.Takže aj by som sa rád zapojil ale……niet ľudí,ktorí by o moju pomoc stáli.

      Reply
  • 18. marca 2020 at 21:10
    Permalink

    Toto je neskutočná zlátanina. Neverím vlastným očiam. Ale nevadí, pokračujte v činnosti. Asi strácam schopnosť porozumieť textu …

    Reply
    • 18. marca 2020 at 22:35
      Permalink

      Ani nie, Imrich, len ako vždy tragicky v slovenskej ľavici býva: JE TO CELÉ ZLE NAČASOVANÉ.
      1. Tri dni pred prechodom vlády z rúk SSD a SNS do pravicovej štvorkoalície?
      2. Koľko divízií vojakov a milícií má ľavica k dispozícii aby násilne prevzala čo i len strategické podniky vyrábajúce energie, distribuujúce vodu, energie, potraviny, v rukách cudzích investorov a vyrvala zdravotníctvo z rúk Penty a celého súkromného sektora, nevynímajúc celé oblasti zdravotnej starostlivosti, ktoré sú v rukách samospráv miest a obcí a VÚC?
      3. Ak nie násilne a s použitím zákonodárneho zboru: koľko má ľavica vlastne poslancov v novom parlamente SR?
      4. Banky, podniky, obchod…ono je fakt, že automobilky zatvárajú výrobu ( …a je otázkou, či ju obnovia po apríli 2020), rachne na tom celý automotive dodávateľský priemysel na Slovensku, lebo sa zatvárajú aj automobilové závody v Čechách, asi potom i v Maďarsku a Nemecku samom…
      ALE: K ČOMU TO BUDE SLOVENSKU? Aby mal Richter zas „dobré čísla zamestnanosti?“…keď už, chýba mi PRAKTICKÝ VÝSTUP: aké podniky a kde všade bude potrebné prevziať pod štátnu kontrolu (neblbnite slovom „znárodnenie“ – nemáme ani toľko peňazí, aby sme zaplatili kompenzačné náklady ako tomu bolo v roku 1945 a 1948 (sú vôbec informovaní o postupe znárodňovania?) – a hlavne: nemajú AKTÍV zamestnancov v tých podnikoch, ktorí ako členovia Závodných Rád z roku 1945 a 1948 prevzali samosprávu vo vedení nových národných podnikov).
      5. JE TO CELÉ IBA IDEOLOGICKÝ VÝKRIK ZÚFALSTVA bez podložených postupov a preto
      SA K TOMU SÚDNY ČLOVEK NEPRIDÁ.
      Ale je to škoda : bol to taký pekný závan nadchnutosti, ako keď Vašek Neckář spieval v 1970 že „láska kvete kudy má Rouzmery projde“ – taký ten romantický závan lásky…a nič viac…nemá to žiadny praktický výstup do situácie 18.marca 2020 na Slovensku, Imrich

      Reply
  • 18. marca 2020 at 21:31
    Permalink

    Zrušenie družstiev (JRD) bol omyl, podľa môjho názoru. Tak aj naša sebestačnosť dnes vyzerá.
    Zoštátnenie kľúčových podnikov, ako elektrárne, plynárne, rafinérie, ale aj komodity ako voda, drahé kovy, ďalej aby sa pôda nemohla predávať zahraničným subjektom.
    Neviem síce, ako sa to bude dať dokázať s novou vládou…

    Reply
  • 18. marca 2020 at 21:36
    Permalink

    Bavili ste sa tu o tom, či by ľavica mala teraz štekať, alebo stiahnuť chvost.

    Ešte tu kríza ani nie je, a už sa hovorí o pomoci a odškodňovaní podnikania, ale nič o pomoci zamestnancom a dôchodcom. To viete, to je ten socializmus pre bohatých … a kapitalizmus pre prolet …

    Ja si teda myslím, že ľavica by mala štekať – a poriadne nahlas. Zamerať pozornosť na bohatých ( 10 % ) a veľmi bohatých a začať sa pýtať, odkiaľ je ich bohatstvo, ako ku nemu prišli, ako ho udržiavajú a do čoho investujú tieto peniaze. Jednoznačne žiadať ich príspevok, pomerný k ich bohatstvu na riešenie problémov sveta, prírody, spoločnosti a hospodárstva.

    V domácom meradle sa napríklad zamerať sa na tému bývania, ako základného ľudského práva, a žiadať zmenu prístupu spoločnosti k téme bývania – vyňatie pozemkov zo súkromného vlastníctva, obývanie ( nie špekulácia, prenájom,… ) už postavených obydlí, vytvorenie štátnej banky na podporu štátnej bytovej výstavby, a štátneho podniku pozemnej výstavby – a úplná likvidácia kapitalistickej mafie šmeliacej s pozemkami a bytmi, a ukončenie zneužívania pôdy a bytov na investičnú špekuláciu.
    Ďalej treba poukazovať na dlhové otroctvo v súvislosti s napĺňaním základného ľudského práva na bývanie a odhalenie pôvodu peňazí bánk, ktorými platí bytovú výstavbu – aj tu sa pýtať na pôvod peňazí a poukázať na to, že sa jedná o peniaze zhromaždené vďaka celosvetovému systému nespravodlivého a nerovnomerného prerozdeľovania výnosov práce – čiže ľuďom odkryť to, že im banky požičiavajú ich vlastné ( v horšom prípade ešte len budúce !!!! ) peniaze. Aj tu navrhnúť likvidáciu systému dlhového otroctva voči súkromným bankám a ich náhradu štátnymi politikami bytovej výstavby ( súkromných, nie štátnych ) bytov, ako dlhodobými strategickými záujmami štátu na udržiavanie populácie dlhodobo zhruba na rovnakej úrovni ( politika 2 detí ).

    Takýchto ľavicových téme je mnoho, ku každej by sme mali zorganizovať odborné skupiny, ktoré by podrobne a na odbornej úrovni analyzovali tieto témy a problémy a riešenia by ponúkali verejnosti v zrozumiteľnej forme, alebo prostredníctvom „spriatelených“ politických strán, stotožnených s navrhovaným politikami.

    Skrátka , ľavica by mala nie len štekať, ale aj poriadne hrýzť do kapitalistického íverčoku, ej bisťu !

    ZOŽERME BOHATÝCH !

    Reply
    • 18. marca 2020 at 23:03
      Permalink

      Ale no Martin: pes ktorý šteká nekúše_ takže buď ľavica zožerie bohatých (na to nemá zuby), alebo nech šteká – ale pri správnom strome a v správnom čase. (Pes ktorý šteká v noci a v predsieni je väčšinou poslaný do útulku…)
      …ako: mne sa páči, ako sa naši ľavicoví extrémisti „zobudili“ po voľbách…do riti a kde boli, keď sa dalo prečísliť Matoviča a Kisku a Sulíka do 29.2.? Aha, poniektorí tu hlásali ideu „nevoliť“…nuž, štekajte si…

      Reply
  • 18. marca 2020 at 21:47
    Permalink

    Ja sa pripájam, aj to zverejním – ale mám k tomu zopár poznámok.

    Možno to malo prejsť na pár dní verejnou diskusiou, aby sa vychytali problémové formulácie. Má to, ako je to u DAVDVA už pravidlom, množstvo pojmových nepresností.
    Miesto kapitalizmu sa tu používa pojem trhová ekonomika, hoci trh nevznikol spolu s kapitalizmom, on vznikol spolu s deľbou práce pred 5200 rokmi, všetky ekonomiky sú trhové, ale kapitalistická je voľnotrhová.
    Namiesto kapitalizmu sa tu používa pojem západné demokracie. Toto je spôsob kapitalistickej propagandy, ako stavať do protikladu demokraciu a socializmus.
    Tieto formulácie sú narýchlo zbúchané, vyargumentovať by ich bol problém – „nastolenia potravinovej sebestačnosti a sociálnych práv pre všetkých obyvateľov Slovenska mimo rámec trhovej ekonomiky (štátne a nájomné bývanie, verejné zdravotníctvo, verejné školstvo, právo na prácu či podmienený základný príjem, bezplatná verejná doprava, mladomanželské štátne pôžičky, podpora rodín a podobne.).“

    V súvislosti s kapitalizmom ako súkromnovlastníckou spoločnosťou bolo vhodné poukázať na slabú mobilizačnú schopnosť súkromného sektora. Vírus tu pôsobí už niekoľko mesiacov a v globálnej spoločnosti je logické, že sa prenesie do celého sveta. Takže jednotlivé krajiny a EÚ mali byť pripravené, mali byť k dispozícii miliardy rúšok. Však je problém s odbytom a tu zrazu objednávka. A tu sa po celom svete handluje s rúškami. Odevné fabriky pritom majú problém s odbytom. Už dávno mali zareagovať a vyrábať milióny rúšok denne, už dávno mal štát reagovať a prikázať šiť takéto rúška. Tu sa ukazuje nemohúcnosť súkromnovlastníckej spoločnosti reagovať pružne na zmeny situácie, nutnosť vstupovania štátu do koordinác

    Reply
    • 18. marca 2020 at 22:47
      Permalink

      Pán Antal, tento materiál mal naštartovať tú verejnú diskusiu. Všetci podpísaní si uvedomujeme, že nie je bezchybný a hlavne prináša viac otázok ako odpovedí. Tak poďte na to. Ak cítite, že je do diskusie potrebné prispieť skultivovaním terminológie, tak to, prosím, napíšte aspoň do stručného článku.

      K Vášmu poslednému odstavcu – áno, presne tak. Bude stáť za to urobiť podrobnú analýzu, ako vlastne reagoval súkromný sektor. Ale nielen výrobcovia rúšok a obchodníci, ale aj súkromní poskytovatelia zdravotnej starostlivosti a súkromné zdravotné poisťovne. Mám podozrenie, že súkromné zdravotné poisťovne sú v pohode, lebo ony nastavujú lekárom limity a z ich ziskov tá pandémia neuberie.
      Úplne absurdné sú tie prípady (z dovoleniek a kongresov) nakazených lekárov, ktorí v pohode idú operovať alebo ošetrujú v ambulancii. A „liberálna“ zberba je v kľude, veď podľa nich je spoločensky nebezpečnejšie, keď sa človek odfotí s kosákom a kladivom.

      Reply
      • 18. marca 2020 at 23:33
        Permalink

        Túto mobilizačnú nemohúcnosť súkromnovlastníckej spoločnosti pokladám počas tejto pandémie do budúcnosti za dôležitý argument, prečo štátu zostáva dôležitá organizačno-hospodárska funkcia aj v procese tzv. odumierania štátu, ako ho predpokladal aj Marx a Lenin (v diele Štát a revolúcia). Tento poznatok je tu teda už najmenej 150 rokov a narábali sme s ním už pred desiatkami rokov, teda že odumieranie štátu neznamená jeho zánik, ale zmenu jeho funkcií – odumieranie potláčateľskej, mocenskej funkcie a posilňovanie hospodársko-organizátorskej.

        Menej štátu je teda aj komunistický princíp, princíp komunistického liberalizmu – ale nie v zmysle posúkromníčenia celej ekonomiky, ale posilňovania socialistickej a komunistickej samosprávy, teda aj družstiev, ale najmä obecnej a regionálnej samosprávy. Mali by sme študovať čínsky model ekonomiky (to naši utopisti odmietajú, oni radšej západné pramene, ktoré nikdy o prax nezavadili), pretože tam dochádzalo k odštátňovaniu ekonomiky v prospech obecných podnikov. Samozrejme, strategické podniky a odvetvia zostali v rukách štátu.

        Ale, skrátka každá kríza, ako aj v r. 2008, ukazuje, že spoločnosť a ani súkromnovlastnícky sektor sa nezaobíde bez tejto hospodársko-organizačnej, koordinačnej funkcie štátu.

        Reply
  • 18. marca 2020 at 22:37
    Permalink

    A je tu ešte ďalšia „pandémia“ menom ekologický dopad našej voľnotrhovej existencie, ktorá je už za rohom. A čo tie obete hladomoru a vojen v záujme svetových elít? Tých pandémií je tu podstatne viacej a rádovo ničivejším dopadom na životy, ale aktuálne ešte bez dopadu na život elít. Takže plne podporujem a súhlasím.

    Reply
  • 18. marca 2020 at 23:13
    Permalink

    PROSBA: Samozrejme reagujem, lebo som nasratý, dámy prepáčia.
    Tá prosba je: zvolajte sa! Zistite, či máte pokrytie po všetkých okresoch Slovenska – ľavicový aktív.
    Spravte si družstvo ( dcéra vám urobí ready-made družstvo za 150 Eur do 24 hodín). Prepojte sa internetovo – to predsa viete: vytvorte skupinu Výkup/ vytvorte skupinu Zásobovanie.
    V každom meste/v mnohých obciach pečú pekári a robia mäsiari/zeleninári.
    Dohodnite odbery – objednávkový formulár/splatnosť 14 dní – dohodnite harmonogram a čo vykupujete. Aktív ľudí zistí na obec/mestských úradoch ľudí, ktorí potrebujú zásobovanie.
    Ste družstvo a pridám sa: prvý mesiac bezplatne – informačne prepojiť výkup – odber – objednávka – dodávka – inkaso ( cena potravín + paušál doprava) – do mesiaca máte zabehaný dodávateľsko-predajný systém a môžete sa propagovať: tu je dôležitá OPAKOVANOSŤ – rytmus raz týždenne, raz denne, raz za 48 hodín – družstvo nepotrebuje licencie ani živnosti: podnikáte. Ak to bude po všetkých 89 okresoch, do troch mesiacoch konkurujete globálnym obchodným sieťam a D.Diczházy už vie, ako získať prevádzkový kapitál – po 3 mesiacoch si možno už aj výplaty vyplácať.
    Žiadna fantázia: JA TAK MAŤ SYNOV!!!

    Reply
  • 19. marca 2020 at 5:47
    Permalink

    Plny suhlas,

    Slovensko je strategicka krajina, z ktorej politicka luza po roku 1989 urobila lokaja Zapadu. Kym v roku 1989 len zasoby financnej masy (aktiva mimo hnutelneho a nehnutelneho majetku) tvorili cca 3,5 biliona ceskoskovenskych korun, dnes mame zadlzenost na obcana cca 7000 eur. Miliardy zo ziskov strategickych firiem napr. energetika, plynovody, elektrovody, vodovody, ropovody tecu do zahranicia. Danove podvody sa stali nastrojom statnej politiky, takisto ako rozkradanie statu politickou luzou. Napr. vyhodenie 1,5 mld. eur na americky srot v podobe stihaciek. Ekonomicka diktatura Bruselu je ovela skodlivejsia ako volakedy tzv. politicka diktatura. Politicka luza z ekonomicky stabilneho statu, urobila zo Slovenska zobraka. Sme krajinou narodneho zdierania a narodneho ohrozenia. Odporucam Davistom a sympatizantom, aby presadzovali myslienku neutrality Slovenska. Ti co hovoria, ze by sme boli bezbranni, klamu. Okrem toho politicka luza podviedla narod aj vstupom do zlocineckeho paktu NATO zmanipulovanym referendom. Taky zapredanec akym je napr. Dzurinda by mal byt sudeny za podozrenie z podielania sa na vojnovych zlocinoch, odsuhlasenim preletov zlocineckych lietadiel NATO pri agresii na byvalu Juhoslaviu. Vsetky svoje tvrdenia viem dokazat. A pozdravujem Karola Ondriasa.

    Reply
  • 19. marca 2020 at 10:02
    Permalink

    Súhlasím s Davistami!

    Reply
    • 19. marca 2020 at 12:30
      Permalink

      Ak môžte prosím, kto ma záujem byť doplnený do výzvy, nech napíše do komentu titul (ak má), plné meno a zamestnanie…ďakujem

      Reply
  • 19. marca 2020 at 12:05
    Permalink

    Podpisujem.

    Reply
  • 19. marca 2020 at 14:22
    Permalink

    Konečne správna myšlienka a hlavne dobrý návrh. Plne súhlasím so zoštátnením a nie len strategických podnikov, ale všetkého, čo bolo po roku 1989 rozkradnuté – rozpredané.

    Reply
  • 19. marca 2020 at 17:55
    Permalink

    suhlasim a podpisujem

    Reply
  • 19. marca 2020 at 18:33
    Permalink

    Súhlasím a podpisujem.

    Reply
  • 19. marca 2020 at 19:03
    Permalink

    Na tejto výzve a nasledujúcej diskusii sa dá odpozorovať celý zámer a charakter „projektu Davdva“.
    Jalovosť celej výzvy je zrejmá. Zmysluplné príspevky majú Peter Zajac-Vanka, Ivan Vaško a Martin (až na to, že nestačí „štekať“). Navrhujú konkrétne riešenia. Otázka je, kto ich má realizovať. Odpoveď je jasná. Keďže všetky spoločenské vzťahy sú regulované zákonmi, tak jedine vláda a parlament.
    Pán Vaško píše, že „neviem síce, ako sa to bude dať dokázať s novou vládou…“, teda navrhované konkrétne opatrenia. Nuž, myslím, že s novou vládou nijako, voličské stádo nateraz rozhodlo. Ale prispievateľmi navrhované poctivé ľavicové a systémové riešenia mohla dávno urobiť vláda Smeru, zvlášť keď mal jednofarebnú vládu. Neurobila a namiesto toho tu máme kozmetické zmeny systému, 2. pilier v ústave a náhubkový Trestný zákon.
    A teraz zásadná otázka: je strana Smer schopná sebareflexie a snažiť sa zmeniť, čo napáchala alebo neurobila a vôbec, čo konkrétne myslel Fico tým, že chce zo Smeru urobiť ozajstnú ľavicovú stranu (nechajme teraz bokom, že tým priznal, že žiadnou ľavicou neboli)? Čo keby to tu vysvetlil pán Blaha namiesto svojho šantenia na webe?
    A ešte k Davdva, čo som spomenul na začiatku. Zase známa schéma, že po praktických príspevkoch začne jalové teoretizovanie a pseudofilozofovanie, ktoré odvedie diskusiu do závozu. Začínam Davdva podozrievať, že je to jeho programové zameranie a podobne je ladená aj tá výzva.

    PS
    Najviac vyššie spomenutých konkrétnych riešení mali v programe Kotlebovci-ĽSNS, hoci zbytočne akcentovali dokola národný a kresťanský princíp. A Smer zase žiadny program voličom nepredložil.
    Nuž, aj tak sa dá …

    Reply
    • 19. marca 2020 at 20:57
      Permalink

      Pán Juhár, myslím, že ste si odpísali cestu do novej ľavicovej strany. Človeka, ktorý iba kritizuje a odmieta teoretickú analýzu, a potom sa správa chaoticky, strana zameraná na budúcnosť nepotrebuje. Škoda, ste právnik a niektoré návrhy máte dobré, ale ste rizikový prípad.

      Dobrá teória je dnes výsostne praktická vec. Keby ste videli trochu aj za roh, tak by ste pred časom neboli volili Smer a zrejme boli aj jeho členom. A zrazu nezostali sklamaný a dnes najväčším kritikom Smeru. Ja som Smerom nebol sklamaný a teraz som mu dal z racionálnych dôvodov hlas. Hoci som ho nikdy nevolil. Ale môj teoretický nadhľad ma zorientoval a od začiatku som písal, že si netreba robiť o Smere ilúzie, že je to klasická sociálno-demokratická, teda ľavicová pro-kapitalistická strana. A nemožno očakávať, že pôjde za hranice kapitalizmu.

      Dnes robíte tú istú chybu pri Kotlebovcoch, ktorých ste zrejme volili a v ktorých pomaly vidíte budúcnosť. Zase chaos v postojoch. Vám by sa dobrá teoretická príprava zišla ako soľ.

      Môj teoretický nadhľad po r. 1989 ma orientoval, že klasický socializmus bol v poriadku, úspešný a preto sa zákonite aj vyčerpal aj jeho potenciál a treba ísť ďalej, rozvíjať sa na jeho základe. Teda, že sa nemám správať ako hlúpy Jano a kritizovať socializmus ako omyl dejín a všetko, čo priniesol, odhodiť.
      Konkrétne bytové družstva, družstevné byty. Nedávno ste vyzývali, že sa treba vrátiť k nájomným bytom, teda aj k bytovým družstvám. Hoci sám ste svoj družstevný byt ako hlúpy Jano sprivatizovali a dnes vyzývate ostatných a štát, aby sa vrátili k družstevným bytom. Viete, treba mať aj teoretický nadhľad, aj kus osobnej statočnosti. Ja stále mám družstevný byt, na rozdiel od tzv. organizátorov družstevníctva na Slovensku. A mám aj praktické skúsenosti s organizovaním svojpomocných spolkov, ak by mi na projekte záležalo, tak by som tu neviedol len všeobecné reči, ale konal. Nemyslím, žeby pre mňa bol problém založiť jedno družstva, alebo svojpomocný spolok na dedine, ale dosť som sa pohyboval v praxi, aby som pochopil, že potrebujeme urobiť civilizačný skok a bez dobrej teórie sa nezaobídeme. Toto dnes chýba ľavici a preto tu prakticky ani žiadnu ľavicu nemáme, iba konzervatívny národno-socialistický smer.

      A už zopárkrát som ukázal, že na rozdiel od tzv. antiglobalistov rečami, ktorý ale v praxi podporujú globálny kapitalizmus používaním jeho technológií, ja ich nepoužívam.

      Tvrdo poukazujete na zbytočnosť trestných opatrení proti extrémizmu, postihovanie za názory. Súhlasím. Ale prečo potom tak tvrdo idete po teoretických komentároch, určité názory považujete za neprijateľné, zbytočné. Veď sa dopĺňame a vzájomne potrebujeme.

      Ono, ak by to bolo v silách jedného človeka, tak by som nemal problém doviesť svoje koncepcie do praxe, ja som na rozdiel od viacerých vyšiel z robotníckeho prostredia, pohybujem sa v ňom, mám skúsenosti z organizovania (napr. 19 rokov mi funguje partia Nekonzumáci – ešte stále celoslovenská, funguje webová stránka Alternativy.sk, starám sa okrem bytu v Bratislave aj o skoro hektárový pozemok s domom na dedine). A viem sa v mnohom samozásobiť, viem prežiť aj v izolácii – na rozdiel od „teoretických“ stúpencov plnej národnej suverenity, ktorí nemajú praktickú predstavu, čo by to znamenalo – konkurenciu, nespoluprácu, vojny o zdroje, izoláciu.

      Efektívnejšia je deľba práce medzi ľuďmi, spolupráca, ten robí to, iný iné. Týmto smerom išli nakoniec aj sociálne živočíchy. To ako teoretik dobre ovládam a orientujem sa týmto smerom. A záleží len od Vás, ako ďalej.

      Reply
      • 20. marca 2020 at 9:00
        Permalink

        Milanovi Antalovi: Aaaach tááák?! Takže to má byť PREHLÁSENIE NOVEJ ĽAVICOVEJ STRANY?
        No dobre, pánBoh zaplať, ako hovorím ja ateista. Len do toho…a nezabudnite rozložiť podpisové hárky pre vznik novej strany pred brány všetkých štyroch automobiliek, ktoré práve ukončujú výrobu „pre koronavírus“ a 230 isíc operátorov ide domov…zobuďte ma, keď budete v parlamente.

        Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *