VIDEO: Milan Smrž o energeticky sebestačných komunitách, utópie 21. storočia

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Projekty energeticky a potravinovo sebestačných a trvalo udržateľných obcí. Projekty Heliotrop a Almere, ktoré spájajú vízie starých utopistov do moderných vízií 21. storočia. Predstavil vynikajúci odborník na tému, Ing. Milan Smrz,  chemik, vynálezca, viceprezident európskej asociácie EUROSOLAR .

Heliotrope je ekologický dom navrhnutý nemeckým architektom Rolfom Dischom, ktorý navrhol aj Sonnenschiff (Sun Ship) . Tri takéto domy existujú v Nemecku, prvá experimentálna verzia bola postavená v roku 1994 ako architektov dom vo Freiburgu v Breisgau, zatiaľ čo ďalšie dve slúžia ako výstavné budovy pre spoločnosť Hansgrohe v Offenburgu a zubné laboratórium v ​​Hilpoltsteine  Bavorsku. Heliotrope vo Freiburgu bola prvou budovou na svete, ktorá zachytávala viac energie, než používa, pričom všetky sú úplne obnoviteľné, bez emisií a CO 2 neutrálne.  https://en.wikipedia.org/wiki/Heliotrope_(building)

Do roku 2050 bude na Zemi žiť takmer 10 miliárd ľudí, čo si vyžaduje naliehavú potrebu regeneratívneho bývania a rozvoja komunít. Drahé vody, zdravé zdroje potravín a vzácna orná pôda sú už v popredí naliehavých globálnych problémov, ktoré treba riešiť. V nasledujúcich tridsiatich rokoch sa veľkosť začínajúcej triedy zdvojnásobí na 4 miliardy, čím vznikne obrovský dopyt po integrovaných projektoch. Spoločnosť ReGen Villages v Almere vydala dve platformy trvalo udržateľného rozvoja OSN, ktoré zodpovedajú takmer všetkým zo 17 cieľov trvalo udržateľného rozvoja – a pracujú s univerzitami po celom svete na základe výskumu odolnosti v budovanom prostredí. V júli 2018 bol schválený hlavný plán pre 203 domácností v holandskom Almere (Oosterwold District) pre povolenia na infraštruktúru. Prvé domy by mohli byť pripravené presunúť sa v roku 2020. http://www.regenvillages.com/

PODPORTE nezávislé spravodajstvo

Len vďaka Vašej podpore dokážeme robiť kvalitnú a nezávislú žurnalistiku

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Prepošlite článok emailom