Čo nás za uplynulý týždeň Robinhood naučil o kapitalizme

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Ilustračný obrázok: MayoFiUnsplash

Pravdepodobne ste sa už stretli s neodbytnou reklamou na aplikácie a nástroje na obchodovanie s rôznymi finančnými nástrojmi a komoditami na burze. V tých reklamách vás často veľmi známe tváre presviedčajú, aby ste sa do toho pustili, že je to jednoduché a že je to výnimočná príležitosť, lebo tieto obchody sú vyhradené pre bohatých a teraz máte možnosť takto zbohatnúť aj vy. Nemáte váhať, lebo keď na to banky prídu, tak to zakážu. V uplynulom týždni sa po celom svete preslávila aplikácia Robinhood.

Outsideri vo finančnom svete

O čo ide? Obchodovanie na burzách, a najmä s finančnými derivátmi, je podľa zákonov vyhradené pre kvalifikovaných obchodníkov, ktorí presne poznajú ich technické pozadie. Zo všetkých informácií, ktoré sa taký obchodník pri nákupe alebo predaji dozvie, by bežný človek porozumel vari len cene. V posledných rokoch však aplikácie v mobilných telefónoch urobili z reálneho obchodovania masovú hru. Pri takej hre človek ani nepotrebuje vedieť, čo vlastne predáva alebo kupuje, len sleduje ceny a snaží sa, aby bol čo najviac v pluse. Na burzových špekuláciách sa dá neuveriteľne rýchlo zbohatnúť, spomeňme ako príklady mená Warren Buffet alebo George Soros. Dá sa však aj o všetko prísť.
Prevádzkovatelia aplikácií ako Robinhood sami seba ponúkajú ako možnosť uchmatnúť bohatým kus koláča a zbohatnúť. A mnoho ľudí počas nútených lockdownových dovoleniek túto príležitosť aj využilo.

Prečo to bohatí robia? Prečo púšťajú masy neinformovaných outsiderov medzi seba?
Na rozdiel od hráčov s aplikáciami kvalifikovaní obchodníci na burze nie sú gambleri. Práve naopak, s finančnými nástrojmi obchodujú práve kvôli tomu, aby si znížili riziká z iných obchodov. Finančná kríza z roku 2008 však na všetkých svetových burzách spôsobila fatálnu zmenu, z ktorej sa globálny finančný systém dosiaľ nespamätal. Zmizla likvidita (disponibilné finančné prostriedky).

Predtým bol na finančných trhoch prebytok ponuky a získať okamžité financie nebol problém. Rovnako aj na burzách spravidla nebol problém nájsť kupca alebo predajcu na akýkoľvek finančný produkt. To sa v roku 2008 zlomilo a veľmi stúplo riziko, že obchodníci svoje finančné produkty nepredajú (alebo nekúpia) presne v čase, keď to potrebujú.

Aby burzy mohli pokračovať v plnení svojho poslania, potrebovali veľkú masu obchodníkov, ktorí náhodne a živelne nakupujú a predávajú. Umožnili preto obchodovať na burze obchodníkom ako Robinhood, ktorí pôsobili ako brokeri (sprostredkovatelia obchodov) pre tisícky laických používateľov ich aplikácie.

Zbohatnúť sa dá len hrou na istotu

Ceny na burzách sa pohybujú len v závislosti od ponuky a dopytu a ich priebeh v čase vyzerá ako chaotický rad náhodných udalostí. Aj ceny akcií technologických gigantov ako BlackBerry alebo Tesla, ktoré v dlhodobom horizonte stúpajú, podliehajú náhodným cenovým výkyvom. Ak je o niektorý produkt veľký záujem, cena ide nahor, ak niekto potrebuje predať v krátkom čase veľký balík, zníži to cenu.

Zbohatnúť schopnosťou „predvídať“ tento náhodný pohyb cien nie je možné. Je to ťažšie ako vyhrať v lotérii. Ak však predsa sú veľkí hráči, ktorí na burzovej špekulácii zbohatnú, je to preto, že robia obchody „na istotu“.
Spomeňme si napríklad na číslo 30,126 z roku 2008, ktoré niekto neznámy poslal v SMS kamarátovi z J&T ako informáciu „o teplote na Francúzskej riviére“ a ako na potvoru sa to na tisícinu zhodovalo s uzatváracím kurzom EUR/SKK.
Alebo si spomeňme na víťazný boj George Sorosa proti Bank of England.

V uplynulom týždni nevídaným spôsobom vzrástla cena akcií GameStoop

Čo sa vlastne stalo v uplynulom týždni?

GameStop je americký producent digitálnych hier. Kvôli svojmu spôsobu podnikania s množstvom kamenných obchodov túto firmu silno zasiahla koronakríza a dlhé mesiace sa potáca na hrane bankrotu. V priebehu uplynulého týždňa však hodnota akcií tejto firmy stúpla takmer 100-násobne.
Niečo také nie je normálne. Už niekoľkonásobný náhodný rast ceny je príležitosťou pre profesionálnych špekulantov, lebo vedia, že cena sa vráti na obvyklú hodnotu a môžu na to vsadiť skoro na istotu. Aj na istote poklesu ceny sa dá zarobiť a veľmi často to využívajú veľké kapitálové fondy.

Takéto obchody spravidla prebiehajú formou „zmlúv o budúcej zmluve“. Kapitálový fond predá záujemcovi takýto produkt za aktuálnu náhodne zvýšenú cenu, ale s tým, že produkt (napríklad akcie) doručí o nejaký čas neskôr, keď sa podľa predpokladu vráti na pôvodnú úroveň a tak ich kapitálový fond kúpi za nižšiu cenu, než je už dohodnutá predajná cena. Riziko týchto obchodov je v tom, že nie je isté, či cena klesne späť na bežnú hodnotu, ale len veľmi výnimočne sa to nestane.
Videoblogger Keith Gill však dostal nápad, že organizovaná skupina drobných investorov, napríklad cez aplikáciu Robinhood, by mohla koordinovane vyhnať cenu vybratých akcií a potom opakovanými nákupmi ju udržať dostatočne dlho na vysokej úrovni, aby na následných obchodoch získali prospech na úkor kapitálových fondov, ktoré sa budú správať predvídateľne a podľa očakávaní.
Podarilo sa a výsledok bol ohromujúci. Keith Gill založil diskusnú skupinu na sociálnej sieti Reddit a strategický zámer vyšiel nad očakávanie. Len samotný autor nápadu sa pochválil zárobkom 31 miliónov USD.

(zdroj – Wall Street Journal)

Víťazi a porazení

Víťazi a porazení (anglicky)

Burza, podobne ako lotéria, má svojich víťazov a porazených. Na burze sa peniaze netvoria, len menia svojich majiteľov. Niekto zarobí, ale iní symetricky utrpia straty.
Nápad zabojovať proti veľkému kapitálu jeho vlastnými zbraňami bol svojim spôsobom geniálny, ale celá transakcia by nedosiahla astronomické rozmery a bola by len neznámou epizódkou, keby sa k tejto hre nepridali skutočne veľkí hráči. Napríklad jeden z najbohatších Číňanov Larry Chen sa pridal sumou 4,2 miliardy, a to je len špička ľadovca.

Na strane porazených, ktorí utrpeli straty niekoľko miliárd dolárov, sú veľké kapitálové fondy, napríklad Mudrick Capital alebo Citron Capital.

Sľubne rozbehnutý model obchodovania napokon zastavil nielen víkend, ale aj silné protesty veľkých hráčov. Sociálna sieť Reddit zrušila skupiny, na ktorých dochádzalo ku koordinácii nákupov a prevádzkovateľ aplikácie Robinhood dočasne obmedzil obchodovanie s niektorými finančnými produktami. Na strane porazených sa takto ocitli aj prevádzkovatelia technických riešení, ktoré celú aktivitu umožnili.

Aké budú dôsledky

Samozrejme, veľkí hráči nemajú radi, keď prehrávajú podľa vlastných pravidiel a táto aféra bude mať určite právnu dohru vo forme nových zákonov a regulácií, ktoré zabezpečia, aby sa to nikdy nemohlo zopakovať.
Kartelové dohody medzi obchodníkmi sú zakázané, ale právne predpisy doteraz nepočítali s tým, že by sa to významne mohlo týkať aj malých investorov a sociálnych sietí.
Naviac, firma Robinhood vo svojom blogu vysvetľuje, že zastaviť obchodovanie musela z technicko-finančných dôvodov. Za realizované obchody, ktoré sa v rámci dňa nevyrovnajú clearingom, musí totiž na burzách zložiť finančnú zábezpeku a v niektorých prípadoch sa kvôli kumulácii masovo dohodnutých obchodov dostala pozícia firmy Robinhood mimo jej finančných možností.

A poučenie pre nás?

Vkladať úspory do obchodov na burze nie je dobrý nápad. Veľkí neprehrávajú a ich výhry symetricky znášajú outsideri.

Burza je koncentrovanou ideou kapitalizmu. Súkromné vlastníctvo tu umožňuje najrýchlejším spôsobom zbohatnúť, ale tieto transakcie netvoria vôbec žiadne hodnoty.

Veľký kapitál sa nedá poraziť svojimi vlastnými zbraňami. Môže prehrať bitku, ale vojnu si prehrať nedovolí.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *